.
BRATISLAVA. Jazyková poradňa Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV v Bratislave denne dostáva 50 až 60 podnetov, ktoré sa týkajú spisovnej slovenčiny. Niektoré z nich sú inšpiráciou aj pre samotných jazykovedcov.
Podľa informácií vedeckej tajomníčky ústavu Sibyly Mislovičovej sa ľudia najčastejšie obracajú na poradňu telefonicky. Denne je to 30 až 50 telefonátov, ročne sa vybaví viac ako 6000 telefonátov. "Už však boli aj roky, keď sme mali takmer 10.000 telefonických otázok," uviedla Mislovičová. Dynamicky podľa nej vzrastá počet písomných žiadostí, ktoré prichádzajú najmä mailovou formou.
"Ak sme v roku 2004 odpovedali na 862 listov za celý rok, v tomto roku sme k 15. augustu odpovedali už na 1750 mailov a listov. Už aj v porovnaní s minulým rokom, keď sme celkovo odpovedali na 2110 listov, je to značný nárast." Podľa Mislovičovej sa konkrétny počet otázok ani nedá spočítať, v jednom maili či liste je často aj 7-8 otázok naraz.
O konzultáciu žiadajú jazykovú poradňu nielen profesionálni používatelia jazyka novinári, prekladatelia, redaktori či učitelia, ktorí si potrebujú niečo overiť, ale aj ľudia, ktorí profesionálne s jazykom nepracujú. "Len ich jednoducho zajíma, prečo sa príslušné slovo píše či skloňuje práve takto," povedala Mislovičová a dodala, že nájdu sa aj prípady, keď sa človek obráti na poradňu s otázkou preto, lebo sa pri hľadaní správnej odpovede stavil s kamarátom.
Ako Mislovičová uviedla, pre väčšinu otázok je možné nájsť odpoveď v slovníkoch, ktoré sú v elektronickej podobe na stránke ústavu www.juls.savba.sk, no sú aj také otázky, ktoré si vyžiadajú odbornú poradu medzi jazykovedcami a sú aj pre nich inšpiráciou.
"Niekedy ide o to, že si ľudia všimnú ojedinelý tvar a vtedy aj odpoveď na ich otázku je zložitá," povedala pre TASR Mislovičová. "V jazyku nemusí vždy platiť analógia, sú aj záležitosti, ktoré sa jednoducho v jazyku ustálili, existujú výnimky a dokonca aj výnimky z výnimky."
Najčastejšie otázky sa v každom prípade týkajú písania čiarok a veľkých písmen, skloňovania a časovania, napr. tvar inštrumentálu množného čísla podstatných mien mužského rodu zakončených na skupinu spoluhlások (s variantmi, s fondmi) alebo na spoluhlásku m (za domami, s drahokamami). Časté sú aj otázky týkajúce sa pravopisu zložených prídavných mien písaných spolu a so spojovníkom či podoby nových prevzatých slov, ktoré ešte nie sú vo výkladových slovníkoch.
Jazyková poradňa je súčasťou oddelenia jazykovej kultúry a terminológie JÚĽŠ SAV v Bratislave a jej zložkami sú telefonická jazyková poradňa a listová jazyková poradňa. Telefonická jazyková poradňa je k dispozícii v pracovné dni od 08.00 11.00 h, počas leta od 09.00 do 11.00 h.