Agentúrne texty sme o 19:35 nahradili autorským článkom SME.
SUCHÁŇ. Žena, ktorú zabil na laze v Sucháni stafordširský teriér, sa ho vôbec nebála, tvrdí majiteľ psa. Hovorievala vraj, že sú spriaznené duše.
Tibor Veščičík hovorí, že ju upozornil, že zviera musí zostať na reťazi, napriek tomu zobrala Diabla v piatok na prechádzku.
Psie búdy lemujú celý pozemok Veščičíkovej usadlosti. K domu sa nedá dostať bez toho, aby človek neprešiel okolo niektorého zo psov na reťazi.
Sú však pokojné a zvyknuté na ľudí. Včera okolo nich chodil veterinár, kontroloval, v akých podmienkach žijú, hoci majiteľ nebol nablízku. Dali sa hladkať. Niektoré zaliezli do búdy a už nevyšli. „Psy nie sú týrané a starajú sa o ne dobre,“ hovoril veterinár. Na ďalšie otázky už neodpovedal.
Len Diabol bol ostrý„Psy nie sú ostrené na ľudí. Ku každému môžete aj teraz ísť a pohladkať ho. Len Diabol bol ostrejší. Keď bol rozbesnený, tak som nešiel k nemu ani ja,“ zdôrazňoval majiteľ.
Pes bol podľa neho „vzrušivý“, aj preto ho držal vzadu, ale nebol zabijak. „Mali ho len kŕmiť. Diabol mal deväť rokov. Mal som ho od šteňaťa a nikdy mi nič neurobil.“
Zahraničie
Ako regulujú bojové plemená
vo Veľkej Británii platí zákon o útočných plemenách psov,
vo Švédsku je zakázané držať takéto plemená,
v Dánsku platí zákaz chovu a predaja trinástich bojových plemien
čiastočne obmedzený chov je aj v Maďarsku,
v Česku či Rakúsku platia podobné zákony ako u nás.
Zatiaľ nikto nevie, prečo staford na chovateľku zaútočil. Polícia začala trestné stíhanie za prečin usmrtenia.
Útočiaceho psa, ktorý sa vrátil domov, zasa zrejme v súboji zabil jeden zo psov zo samoty.
„Toto je Diablova dcéra. Pravdepodobne ona ho zabila. Môžete pokojne prísť k nej a hladkať ju,“ upokojoval včera majiteľ kríženca staforda a pitbulla a ukazoval rany na krku a nohách po zápase.
„Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo, ale necítim sa vinný,“ povedal. „Vôbec s ním nemala ísť. Zakázal som to.“
Samota nie je chovnou stanicou. Veščičík sa včera vracal zo Švajčiarska, ale tvrdí, že v Sucháni trávi niekedy aj deväť mesiacov do roka.
Vplyv má výchova„Poznám pitbully, ktoré sa hrajú s deťmi, s mačkami. Pitbull je dobrý pes. S cvičenými by psičkári mohli pokojne chodiť na voľno,“ hovorí Jozef Šuraba z chovnej stanice stafordov pod Zoborom.
Bojovým plemenom môže byť podľa neho aj vlčiak. „Záleží na tom, ako sa majiteľ o psy stará, ako ich vychováva od malička. Psy nemôžu byť len na reťazi v záhrade.“
Šuraba chová stafordy takmer 20 rokov a jeho psy nikdy nezaútočili. Zdržanlivo sa vyjadruje o ich zaradení medzi bojové plemená a sprísnení zákonov.
„Nepoznám tento prípad, ale predpokladám, že zase niekto z politikov vybehne s touto témou, aby sa zviditeľnil. Keď bude zaraďovať niekto psy na zoznam bojových plemien, zaradí tam aj vlčiaky alebo slepecké labradory?“ pýta sa. Zdôrazňuje, že najčastejšie pohryznú práve ovčiaky.
Skutočným rizikom sú problémoví majitelia, čo chovajú psy, na ktoré nemajú, a vystatujú sa nimi ako s dôkazom svojej výnimočnosti, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Sprísnime chov psov, volajú opäť politiciPo dvoch útokoch chcú politici bojové plemená prísnejšie kontrolovať. Nie je to prvý pokus.
BRATISLAVA. Po útoku psa na fotografa z minulého týždňa a nedeľňajšej smrti chovateľky poslanec Smeru Vladimír Jánoš navrhuje prísnejšie tresty pre majiteľov psov.
Napadnutie by už nebolo priestupkom, za ktorý je pokuta do 165 eur, ale trestným činom a majiteľovi psa by hrozili dva roky väzenia.
Ministerstvo pôdohospodárstva plánuje na jeseň sprísniť zákon o chove bojových psov. „Chov takýchto zvierat bude musieť byť schválený, chovateľ bude musieť zabezpečiť, aby zvieratá nemohli uniknúť a budú pod stálou kontrolou,“ povedala hovorkyňa Magda Tóth Želeňáková.
Zmeny chce aj SDKÚ, ktorá sa už viackrát snažila upraviť chov bojových plemien. Parlament sa niekoľkokrát reguláciou zaoberal, no nikdy nie úspešne.
„Viac ako neúčinné zákazy chovu by pomohli podstatne prísnejšie tresty pre majiteľov psov, ktorí nesú za zviera zodpovednosť,“ hovorí veterinár Pavel Duroň, ktorý sa špecializuje na psy.
Hovorí, že psy bývajú agresívne aj pre prostredie v akom žijú, či preto, že ich majitelia provokujú. „Systémové riešenie neexistuje. Proti agresivite nepomáha ani kastrácia.“
Poslanec Martin Poliačik z SaS hovorí, že ak by sa niektoré plemená zakázali, špekulanti ich začnú krížiť.
Ak majiteľ chová viac psov, musí to dnes nahlásiť Štátnej potravinovej a veterinárnej správe, ktorá chov kontroluje. „Zrejme zlyhala aj veterinárna správa,“ povedal o smrteľnom prípade z nedele Duroň.
Ján Glovičko

Beata
Balogová
