SME

Vojtek: Výdavky pod percento by ohrozili armádu

Armáda už na budúci rok potrebuje začať vybavovať sľúbenú mechanizovanú skupinu, pre ktorú ešte nekúpili ani jedno auto.

Mechanizovaný prápor nemá autá.Mechanizovaný prápor nemá autá. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Šéf slovenskej armády Peter Vojtek chce zabojovať o vyšší obranný rozpočet pre budúci rok, pretože obranné výdavky pod jedno percento hrubého domáceho produktu (HDP) by znamenali ohrozenie plnenia úloh ozbrojených síl. Prvý návrh rozpočtu z dielne rezortu financií počíta s poklesom obranných výdavkov v roku 2013 aj 2014 na úroveň 0,99 percenta HDP.

„My už prakticky tretí rok hovoríme o tom, že sme v krízovom režime. My sme skutočne v krízovom režime, plníme iba vybrané priority a sústreďujeme sa na zahraničné misie,“ vyhlásil Vojtek. Upozornil, že zatiaľ stále ide iba o návrh. Podľa Vojtekových slov robia všetko preto, aby bol rozpočet taký, ako si ozbrojené sily ako aj obrana a bezpečnosť SR zaslúžia.

SkryťVypnúť reklamu

Na naštartovanie programu a modernizácie armády by podľa Vojteka mal byť rozpočet obranných výdavkov na úrovni približne 1,2 percenta HDP, pričom vo vnútri ozbrojených síl stále šetria. Vojtek upozornil, že v roku 2016 nás čakajú veľmi závažne úlohy.

Ohrozený záväzok

SR sa zaviazala, že bude mať pripravenú mechanizovanú prápornú skupinu. „My nemáme nakúpené jediné vozidlo pre túto skupinu. Potrebujeme už na budúci rok veľmi vážne rozbehnúť akvizičné procesy,“ vysvetlil. Skupina by mala slúžiť pre potreby NATO.

Obranné výdavky by podľa prvého návrhu rozpočtu mohli v roku 2013 historicky po prvý raz klesnúť pod úroveň jedného percenta hrubého domáceho produktu. V budúcom roku by podľa návrhu na obranu išlo 746,3 milióna eur. Aj v roku 2014 by mali obranné výdavky predstavovať rovnako 0,99 percenta z HDP, ale suma by vzhľadom na rast HDP mala byť vyššia, konkrétne 791,5 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

Až v roku 2015 sa podľa návrhu obranné výdavky vyšplhajú na jedno percento HDP (839,7 milióna eur). Tento rok sa odhaduje, že obranné výdavky dosiahnu 1,14 percenta HDP, čo predstavuje 816,5 milióna eur.

Šéfovia armád plánujú nový model spoločnej ochrany neba

Šéfovia armád Slovenska a Českej republiky prichádzajú s návrhom nového spôsobu, ako ochraňovať vzdušný priestor oboch krajín. V minulosti sa pri zvažovanom projekte spoločného neba skôr uvažovalo, že obe letectvá budú mať spoločnú pohotovosť a budú môcť zalietavať nad územie druhého štátu. Teraz náčelníci generálnych štábov Peter Vojtek a Petr Pavel zvažujú, že pri tejto úlohe by sa mali vzdušné sily oboch krajín striedať.

Dnes o tom rokovali v Bratislave, ale plány by museli definitívne spečatiť politici. „My skúmame možnosť, či by sme mohli brániť územie bývalého Československa - jedno časové obdobie Česká republika a druhé časové obdobie Slovenská republika. Hľadáme priestor v zákonoch a samozrejme v normách NATO,“ vysvetlil Vojtek. Česi už majú skúsenosť s hliadkovaním nad cudzím územím, tzv. air-policing robili na Balte a v Slovinsku.

SkryťVypnúť reklamu

„Nám sa táto myšlienka javí ako veľmi zaujímavá, pretože jednej aj druhej strane umožní okrem plnenia týchto úloh venovať sa v tom medziobdobí plnohodnotne výcviku. Využiť priestor a prostriedky, ktoré máme, s omnoho väčšou účinnosťou a s nižšími nákladmi,“ dodal Pavel.

Okrem tohto projektu si chcú armády Slovenska a Českej republiky vzájomne ponúknuť nadbytočné zásoby zo svojich vojenských skladov, pravdepodobne si vymenia letecké motory, možno aj iné súčiastky. „Napríklad už dnes riešime motory, ktoré potrebujeme pre naše AN-26. Česká republika ich má v zásobách. My zas máme iné motory – napríklad L-410,“ uviedol náčelník GŠ OS SR Vojtek.

Výmena nadbytočných zásob

Výmenou nadbytočných zásob by zas mohla ČR získať aj strely pre systém S-10. Ten je u nás už vyradený, ale funkčné strely máme stále na sklade. „U nás je v súčasnosti rozbehnutý proces optimalizácie skladových zásob, predovšetkým náhradných dielov,“ uviedol český šéf armády Pavel s tým, že v minulosti sa neraz nakúpilo viacero motorov či prevodoviek, ktoré neboli ani potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú to v podstate úplne nové motory a prevodovky, využiteľné v súčasnej technike,“ dodal. Pripúšťa možnosť „výmenného obchodu“ so slovenskou stranou na báze obojstrannej výhodnosti. Okrem techniky si armády plánujú vymieňať aj štábnych dôstojníkov, aby získali čo najviac medzinárodných skúseností.

Náčelníci rokovali o možnostiach spoločných nákupov techniky. „Vidíme priestor pre spoločné akvizície v tom najbližšom období pri nákupe rádiolokačnej techniky – predovšetkým rádiolokátorov pre ochranu vzdušného priestoru,“ uviedol Pavel.

Spoločná vojenská jednotka v zahraničnej misii sa aktuálne nepripravuje. Českí špecialisti v súčasnosti učia afganských kolegov opravovať vrtuľníky. Pavel pripustil, že ak by záujem tamojšej vlády pokračoval, pozvali by k spolupráci partnerské krajiny, ktoré používajú rovnaké typy techniky, teda aj Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 943
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 346
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 721
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 080
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 142
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 999
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 927
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 444
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu