BRATISLAVA. Daňoví kontrolóri od budúceho roku nebudú pokutovať podnikateľov, ktorým nájdu v pokladniciach nepriznané obslužné do dvadsať eur.
Ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra zapracovalo zmenu do novely daňového poriadku potom, ako SME začiatkom augusta upozornilo na prípady súkromníkov, ktorí na drobné prebytky v kasách doplatili.
Najčastejšie sú to čašníci, ktorí si prepitné zvyčajne nechávajú do záverečnej v pokladniciach. Pokutu sto eur dostalo aj banskobystrické kvetinárstvo za nezaevidované prepitné jedno euro.
Ministerstvo teraz tvrdí, že len opravuje zákon z čias bývalej vlády Ivety Radičovej, ktorá na túto problematiku podľa tlačového odboru pozabudla.
Ak zmena prejde vládou a parlamentom, platiť bude od januára.
Sankcia aj za zlý výdavok?
Štát má dosah na prebytky len od začiatku tohto roka, keď sa zaviedli fiškálne pokladnice. Podnikatelia totiž musia pred otvorením prevádzok spisovať, koľko peňazí do nich vložili na vydávanie.
Súkromníci varovali, že nezrovnalosti môžu vznikať, aj keď predavači nesprávne vydajú zákazníkovi a podnik má pykať, akoby robil úmyselné podvody. Kontrolóri smú za peniaze navyše udeliť pokutu až do 3300 eur.
„Sankcie za párcentové rozdiely sú postavené na hlavu. Úradníci by nemali riešiť takéto sprostosti, ale mali by sa viac zamerať na odhaľovanie miliónových podvodov a čiernej práce,“ reagoval prezident Slovenského živnotenského zväzu Stanislav Čižmárik.
Finančná správa začiatkom mesiaca vysvetľovala, že sankcie nedáva za prepitné uložené mimo kasy. Obslužné však treba zdaniť, nie je oslobodené ani od DPH.
Opatrenia neprezradili
Do vrecka si ho nemôžu brať ani čašníci. Majitelia reštaurácií im majú podiel na prepitnom vyplatiť cez mzdy, z ktorých uhradia odvody.
Minister Kažimír nedávno priznal, že reštaurácie zákon väčšinou obchádzajú, čašníkom načierno delia prepitné a oficiálne dostávajú iba minimálnu mzdu.
Ministerstvo včera nespresnilo, ako chce proti takýmto praktikám zakročiť.

Beata
Balogová
