Aj keď exotické kongresy nemusia automaticky znamenať podplácanie, firmy čakajú, že si na ne lekári spomenú, hovorí radiačný onkológ.
BRATISLAVA. Farmaceutické firmy skúšajú ovplyvniť, aký liek lekár predpíše, aj ponukou kongresov v exotických krajinách.
Takéto náznaky priznali SME dvaja lekári. Ani oni však nie sú konkrétni a nechcú povedať názov firiem.
„Mohli by ste na nás pamätať pri predpisovaní liekov?“ skúšajú podľa radiačného onkológa Branislava Sepešiho z Banskej Bystrice viaceré farmaceutické firmy.
Podobné otázky už počula aj pneumologička Daniela Hasičová z Levíc.
Lekári veľmi o ponukách farmakologických firiem hovoriť nechcú, ak aj niečo povedia, nechcú byť menovaní.
Kongresmi k liekom
Onkológ Sepeši hovorí, že kongresy nie sú zlou myšlienkou, viacerí lekári hovoria o dobrej príležitosti na vzdelávanie.
Problém však podľa Sepešiho nastáva, ak sa sponzoring „používa ako nástroj korupcie“. V slovenskom zdravotníctve je podľa neho na korupciu veľký priestor.
Pneumologička z Levíc vraví, že v pokušení zvýhodniť pozývajúcu firmu býva lekár v momente, keď sa pri predpisovaní liekov rozhoduje medzi dvoma rovnakými liekmi.
Radiačný onkológ však tvrdí, že nejde len o prípady dvoch rovnakých možností.
Lekár môže podľa neho z vďačnosti „pamätať“ na konkrétnu firmu aj v momente, keď je alternatívny liek lacnejší, alebo aj v prípade, že pacient tento liek racionálne nepotrebuje.
Oslovení lekári odmietajú, že by pozvanie farmaceutickej firmy na kongres malo na nich vplyv pri predpisovaní liekov.
Kongresy môžu byť formou úplatku, uznal aj šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý minulý pondelok spustil kampaň: Ďakujem, úplatky neberiem!
Cena kongresu: 2000 eur
Kongres lekárovi zvyčajne platí farmaceutická firma. Náklady na mimoeurópsky lekársky kongres sa podľa Hasičovej pohybujú okolo dvetisíc eur.
Lukratívne sú podľa Sepešiho najmä destinácie ako Kuala Lumpur, Káhira, Tokio či Rio de Janeiro. Náklady, ktoré zvyčajne platí farmaceutická firma, pokrývajú podľa Sepešiho kongresový poplatok, spiatočnú letenku, ubytovanie a stravu.
„Pred zavedením etického kódexu farmaceutické firmy mohli dokonca platiť vstup do múzeí či na futbalový zápas,“ hovorí Sepeši. Kódex prijali v roku 1997.
V niektorých prípadoch však v mieste kongresu navyše v čase prednášok organizujú aj výlety za pamiatkami, hovorí Sepeši. Pripustil to aj pneumológ Alexander Golubov z Humenného.
Farmafirmy: Na nikoho netlačíme
Výrobcovia liekov popierajú, že by lekárov kongresmi podplácali. Pýtajú napríklad správu, čo sa tam dozvedeli.
BRATISLAVA. Lekárov, ktorým sme sponzorovali cestu na kongres, pri predpisovaní liekov neovplyvňujeme, tvrdia farmaceutické firmy.
Denník SME ich oslovil sedem. Išlo o firmy, ktoré za posledných deväť mesiacov podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií organizovali konferencie mimo Európy. Odpovedali štyri, jedna z nich nechcela zverejniť svoje meno.
„Podpora účasti na medzinárodnej konferencii nie je nijako viazaná na úroveň predpisovania liekov,“ tvrdí Beáta Kujanová, hovorkyňa spoločností Sanofi a Zentiva.
„Zamestnanci firmy Janssen majú prísne zakázané akýmkoľvek spôsobom spájať účasť lekára na vzdelávacej akcii s jeho eventuálnymi preskripčnými zvyklosťami,“ hovorí medicínsky riaditeľ Janssenu Martin Cikhart.
Na lekárske kongresy si farmaceutické firmy vyberajú buď mladých lekárov, ktorí ešte nemajú atestáciu, alebo odborníkov z oblasti, ktorej je venovaná konferencia.
Farmaceutické firmy zhodne tvrdia, že lekárovi platia len letenku, stravu a ubytovanie. Za konferenčný sa podľa Kujanovej považuje štvorhviezdičkový hotel, štyri noci vyjdú tak na dvetisíc eur.
Hovorkyňa farmaceutických firiem Sanofi a Zentiva tvrdí, že lekárom počas kongresu neorganizujú ani neplatia fakultatívne výlety. „Hradenie akýchkoľvek fakultatívnych výletov má firma prísne zakázané,“ tvrdí aj Cikhart.
Firma Janssen chce podľa neho od lekára, ktorý sa vráti z kongresu, aby napísal správu, kde zhrnie hlavné a najzaujímavejšie poznatky, ktoré na kongrese získal.
Kujanová dodáva, že od lekára očakávajú, že bude šíriť získané vedomosti na domácej pôde.

Beata
Balogová
