Spor o najznámejšiu kozmetickú značku na Slovensku sprevádzajú praktiky podsvetia.
ŠAMORÍN. V kukuričnom poli za Šamorínom stojí opustená novostavba výrobnej haly za vyše desať miliónov eur, kde mali pred rokom spustiť nový začiatok tradičnej kozmetickej značky AB.
Na firmu AB Cosmetics však súd teraz vyhlásil konkurz a všetko nasvedčuje tomu, že je to jej koniec.
Ku krachu firmu priviedli spory bývalých obchodných partnerov sprevádzané mafiánskymi praktikami. Výroba sa tak v Šamoríne nikdy nerozbehla. Brána je zamknutá. Na objekt dohliada strážnik so psom.
Podvod a vydieranie
Fakty
Kauza AB
AB Cosmetics prevzala tradičnú značku v roku 2006;
pôvodné čiernobiele logo sa v roku 2009 zmenilo na bieločervené so strieborným nápisom;
prevádzka v Šamoríne mala pokračovať od roku 2011.
Ruského podnikateľa Sergeja Salmanova, ktorý AB Cosmetics v marci minulého roka prevzal od spoločníka Ľubomíra Somorovského, polícia obvinila z podvodu.
Expertíza totiž potvrdila, že k bezodplatnému prevodu podielu za 2,8 milióna eur došlo na základe zmluvy so sfalšovanými podpismi Somorovského bez jeho vedomia.
S prípadom súvisela aj streľba pred bratislavským hotelom Kempinski v marci 2011.
Salmanovov syn Alexander po hádke strieľal na auto, v ktorom Somorovský unikal. Čelí za to obžalobe z výtržníctva, pojednávanie súd naplánoval na september.
Somorovský je zasa obvinený z vydierania Salmanovovcov.
Po tom, ako sa preukázalo, že prevod firmy bol sfalšovaný, vrátil ju súd v novembri minulého roka Somorovskému.
Objekt výrobnej haly v Šamoríne napriek tomu naďalej držia v rukách Salmanovovci. Tí si ešte vlani v júni založili vlastnú spoločnosť AB Cosmetics Slovakia.
Konkurz pôvodnej AB Cosmetics súd vyhlásil na návrh inej ich firmy Estate Trading. Ochranná známka AB Cosmetics zatiaľ patrí spoločnosti blízkej Somorovskému.
Ľudia z podsvetia
Iná z firiem Sergeja Salmanovova v minulosti figurovala v známej kauze obchodu s čiernym alkoholom.
V roku 2009 sa sporil o Ski park Ružomberok s podnikateľom Ľubomírom Kudličkom, považovaným za člena skupiny podsvetia sýkorovcov.
Na strane Somorovského v kauze AB Cosmetics stoja ľudia zo skupiny piťovcov, ktorá sa k tomu prihlásila na svojej internetovej stránke.
Polícia mlčí
Na žiadosť o stanovisko Salmanovovci ani po týždni nereagovali. Somorovský opísal, ako ho obrali o firmu a aj keď súd rozhodol, že išlo o podvod, nemôže sa dostať k jej majetku.
Úpadok spoločnosti podľa neho Salmanov naplánoval v čase, keď bol jej štatutárom.
„So spriaznenými osobami vytváral sieť záväzkových vzťahov za účelom vytvorenia fiktívnych pohľadávok. Záväzky zámerne neuhrádzal a zároveň zaťažoval majetok AB Cosmetics.“
Policajti prípad vyšetrujú, výsledky zatiaľ nie sú žiadne. Informácie podľa hovorkyne Denisy Baloghovej v súčasnosti nie je možné poskytnúť.
Mandľový krém ulovila konkurencia
AB kozmetika sa v obchodoch už nepredáva. Jej najznámejší krém si osvojili v Česku.
BRATISLAVA. Výrobky AB Cosmetics z predaja postupne zmizli.
„So spoločnosťou sme prestali obchodovať zhruba pred rokom, pretože sme dostali oznámenie, že licenciu na používanie ochranných známok nadobudla iná spoločnosť,“ hovorí manažér DM Drogerie markt Igor Černošík.
Podobne reagovali aj predavačky v Tescu s tým, že zákazníčky sa na kozmetiku ešte stále pýtajú.
Iné kozmetické firmy zatiaľ prevzali výrobu legendárneho mandľového krému AB pre ženy.
Česká Vivaco Cosmetic na internete tvrdí, že jej výrobok je založený na pôvodnej receptúre AB kozmetiky. Odkiaľ ju získala, nechce povedať.
„Informácie o svojich receptúrach neposkytujeme. Považujeme ich za súčasť obchodného tajomstva,“ odpovedal zástupca spoločnosti Luděk Kupka.
Obľúbený mandľový krém vyrábala AB kozmetika s nezmenenou receptúrou viac ako 50 rokov. Pokračovať chcela aj v Šamoríne.
Výrobný program mal byť zameraný aj na ďalšie druhy krémov, kolínske vody a zubné pasty.
Pôvodne firma sídlila roky v Bratislave na Račianskej ulici. Nová AB Cosmetics nastúpila po konkurze v roku 2006. Jej výrobky v segmente pleťových krémov boli vtedy najpredávanejšie na trhu.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
