Úradníci sú stratení v prekladaní spisov (4. diel)

Prácu na úradoch by zvládla polovica súčasných pracovníkov, ak by sa lepšie zorganizovali.

Papiere, papiere, všade papiere. Najlepším priateľom úradníka je tlačiareň, do šanónov sa zakladajú tisícky strán.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTOLIA)

Ak by úrady využívali informačné technológie a lepšie sa zorganizovali, zvládla by ich prácu polovica úradníkov.

smenaurade.jpgTRNAVA. Prvá časť reformy verejnej správy ESO v stredu neprešla vládou. K zákonu, ktorý mal meniť organizačnú štruktúru niektorých úradov, mali zásadné pripomienky viaceré ministerstvá.

„Povedali sme si, že niektoré veci ešte chceme doladiť a čoskoro budeme v rokovaní pokračovať,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý návrh pripravil.

ESO s veľkým prepúšťaním nepočíta. Projekt SME a firmy Accenture, ktorý skúmal efektivitu práce na konkrétnom úrade, pritom odhalil veľké rezervy.

Ak by na Obvodnom úrade v Trnave lepšie využívali IT, živnosti by obslúžila polovica ľudí. „Čo nie je na papieri, neplatí,“ vraví o práci na úrade konzultant Daniel Scheber, ktorého prekvapil „papierový svet“.

Navyše je štyridsať percent úradníkov

Keď som si zakladal živnosť pred 21 rokmi, bol to obrovský rozdiel, spomína šéf trnavskej živnostenskej komory Robert Schmidt.

„Dnes už nepotrebujem žiadať výpis z registra trestov a behať na daňový úrad a poisťovne. Všetko vybavím na živnostenskom odbore nanajvýš za pár desiatok minút.“

Práve činnosť živnostenského odboru trnavského obvodného úradu skúmal spoločný projekt denníka SME a konzultantskej spoločnosti Accenture.

Ministerstvo vnútra bolo s jeho voľbou spokojné, keďže tam vládne na štátne pomery nebývalá elektronizácia a prepojenosť databáz.

Závery analýzy však prekvapili aj ministerstvo. Dvadsaťpäť až štyridsať percent úradníkov možno presunúť alebo prepustiť aj bez investícií, ďalšie úspory by priniesli procesné zmeny, tvrdia konzultanti Accenture.

urad_res.jpg

Prepustiť štyridsať percent úradníkov? Nereálne číslo, tvrdí prednosta Obvodného úradu v Trnave Vladimír Krátky.
FOTO - SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Počítačom neveria

„Nečakali sme až také silné naviazanie na papierovú agendu a nedôveru v počítače,“ hovorí šéf konzultantského tímu Daniel Scheber.

Zlé skúsenosti s predošlými projektmi informatizácie, pri ktorých sa strácali údaje, i generačné faktory podľa neho podporujú silnú kultúru papiera.

info
O projekte

Denník SME chcel sledovať chod konkrétneho úradu.

Oslovili sme ministerstvo vnútra, ktoré súhlasilo.

O spoluprácu sme požiadali konzultantskú firmu Accenture.

Od 6. do 10. augusta sme spolu so štyrmi konzultantmi pozorovali prácu živnostenského odboru Obvodného úradu v Trnave, v priebehu tohto týždňa vám prinášame naše zistenia.

V piatok zhrnieme závery a porovnáme ich s plánom ESO.

„Štyridsať percent považujem za nereálne číslo,“ vraví prednosta trnavského úradu Vladimír Krátky.

Úradníci úkony zapisujú do počítačov i písaniek a všetky rozhodnutia viacnásobne kopírujú aj do archívu. V papierovom svete tak miznú peniaze i čas.

Prednosta úradu Vladimír Krátky upozorňuje, že mnohé na pohľad zbytočné papierovanie vyžaduje zákon. „Ale všetko, čo tlačiť netreba, sa budeme snažiť obmedziť.“

Papier vládne aj pri živnostenských kontrolách. Podstatnú časť kontroly zaberie vypisovanie údajov o živnostníkovi a jeho prevádzke do formulárov.

Všetky tieto údaje má pritom úrad v databáze a správy z kontroly by mohol vytvárať priamo program. S notebookom a malou prenosnou tlačiarňou by sa kontroly mohli urýchliť o desiatky minút.

trnava4_res.jpg

Štát potlačí tony papiera. Napriek tomu musia ľudia rôznym úradom dokola ukazovať tie isté dokumenty.
FOTO - SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Neprepojené úrady

Desaťtisíc strán ročne a prácu 23 zamestnancov by všetky živnostenské úrady na Slovensku dokopy ušetrili aj prepojením obchodného a živnostenského registra.

Zmeny v obchodnom registri sa dnes totiž neprenášajú do živnostenského registra a úradníci ich musia vyhľadávať manuálne. Všetky zmeny sa potom tlačia a zakladajú.

Obchodný register navyše pri zmenách štatutára neskúma bezúhonnosť. Či sa do firmy dostala trestaná osoba, tak musí overovať živnostenský odbor.

Oddelene tiež fungujú aj viaceré kontrolné inštitúcie. Podnikateľa tak môžu za krátky čas navštíviť aj z troch rôznych úradov a čiastočne kontrolovať to isté.

Kontrolóri si navyše pýtajú potvrdenia a rozhodnutia iných štátnych orgánov, ktoré by si mohli vymieňať medzi sebou. Živnostenská kontrola tak napríklad od podnikateľov pri každej návšteve vyžaduje povolenie hygienikov.

Na prepojení databáz už štát podľa ministerstva vnútra pracuje. „To je kľúčová vec pripravovanej reformy. Ak už raz štát niečo má, má si to zohnať sám,“ hovorí minister Robert Kaliňák.

lf.jpg
Je dobré, že sa projekt reformy úradov Roberta Kaliňáka podarilo pribrzdiť, píše Lukáš Fila

Bez výkonnosti

„Riadenie úradu je len málo založené na výkonnostných ukazovateľoch a číslach,“ hodnotí ďalší priestor na zvýšenie efektivity Scheber.

Na rozdiel od súkromnej sféry nie sú úradníci tlačení výkonnostnými ukazovateľmi, ale iba zákonnými lehotami.

Nadriadení majú len minimum údajov o výkonnosti jednotlivých pracovníkov, ťažko sa porovnávajú aj úrady medzi sebou.

„Nejednoznačná definícia niektorých štatistických údajov požadovaných ministerstvom limituje výpovednú hodnotu akýchkoľvek analýz,“ upozorňuje Scheber.

ico

Štát by mohol škrtnúť ešte 10 percent ľudí

TRNAVA. Ak by dnes živnosti na trnavskom obvodnom úrade vybavovalo namiesto trinástich úradníkov len osem až desať, občan by to nepocítil.

uradnik.jpgK takému záveru prišla firma Accenture po týždni sledovania a spovedania zamestnancov úradu a ďalších dňoch analyzovania dát.

Ani úspora až štyridsiatich percent ľudí však podľa konzultantov nemusí byť konečná.

Len odbremenením úradníkov od telefonovania zavedením infolinky a prepojením obchodného a živnostenského registra by úrad získal kapacitu ďalšieho jeden a pol človeka.

Najneskôr do roka by tak prácu dnešných trinástich úradníkov dokázalo vybaviť šesť až sedem ľudí. Ak by sa podobný kľúč uplatnil na celé Slovensko, mohli by sa usporiť desiatky miest.

Úrady by podľa Accenture mohli potenciál využiť aj na činnosti, na ktoré nemajú dnes zdroje.

Šéf trnavského úradu Vladimír Krátky vraví, že aj po dodatočných investíciách môže škrtnúť najviac pätinu ľudí.

Michal Piško

ico

Mail štátu nestačí

Možnosť vybaviť veci e­mailom by pomohla občanom aj úradníkom.

TRNAVA. Nad dverami kancelárie zasvieti zelené svetlo a dnu vchádza manželský pár, ktorý si chce upraviť živnosť.

Podnikateľ vysvetľuje zmeny, vypisovať nemusí nič. Všetko zaznamená do počítača úradníčka. Uprostred vybavovania zazvoní telefón a pracovníčka sa ospravedlní. Ďalšiu minútu do slúchadla vysvetľuje základne informácie. Podobný scenár sa opakuje aj v ďalších kanceláriách.

„Pomerne veľa kapacít je dnes venovaných informovaniu ľudí či už cez telefón, alebo osobne,“ hovorí Daniel Scheber z Accenture. Ministerstvu vnútra odporúča zriadenie call centra pre celé Slovensko.

Odbúralo by sa prerušovanie stránok, vyškolení úradníci pri telefóne by informovali lepšie a pracovisko by mohlo sídliť v regióne, kde chce štát podporiť zamestnanosť.

Rezervy má štát v informovaní živnostníkov aj na internete. Informácie sú roztrúsené po viacerých stránkach, niektoré obvodné úrady ich nemajú vôbec. Chýba propagovanie efektívnejších foriem ohlasovania živností: elektronicky a poštou.

Pri žiadostiach e­mailom zostáva bariérou zaručený elektronický podpis, ktorý je pre bežných živnostníkov pridrahý. Konzultanti navrhujú, aby štát umožnil kombináciu elektronickej a poštovej formy. „Podnikateľ by mohol ohlásenie živnosti poslať e­mailom, rozhodnutie by dostal poštou.“

Na zváženie dávajú aj obojstrannú e­mailovú komunikáciu. Takýto systém funguje v Česku, kde štát zriaďuje podnikateľom e­mailovú schránku, kam im posiela rozhodnutia. Ak si adresát poštu do desiatich dní neotvorí, považuje štát správu za doručenú.

Michal Piško

ico

Priestupky nevedia vyšetriť, pokuty hľadajú telefónom

Priestupok má vyšetriť polícia, potrestať úrad, peniaze idú obci. Spisy od polície chodia neúplné a zaplatenie pokuty sa nedá priamo zistiť, vravia úradníci.

TRNAVA. Tentoraz ich rozbila babka pri páde palicou, ukazuje na puknuté presklené dvere do budovy vrátnik.

Spomína na vlaňajší zážitok, keď dvere rozkopal agresívny muž, ktorý nesúhlasil s pokutou za bitku.

Na Obvodný úrad v Trnave okrem živnostníkov pravidelne dochádzajú aj drobní kriminálnici, ktorých štát rieši pokutou. Najčastejšie za urážky, vyhrážanie, bitky, obťažovanie či malé krádeže.

„Pravidelne sem chodia dlhodobo nezamestnaní, bezdomovci či recidivisti,“ hovorí vedúci oddelenia priestupkov na Obvodnom úrade v Trnave Peter Hamaďák. „Bezpečnosť je tu pritom slabá, pojednávame v našich kanceláriách bez ochrany či kamerového systému.“

Jeho ľudia dochádzajú aj do väzníc v neďalekých Hrnčiarovciach a Leopoldove, kde riešia priestupky väzňov z celého Slovenska.

Väčšina priestupkov zostáva nepotrestaná. Z vlaňajších 2062 priestupkov sa skončilo uložením pokuty 777 a len v sto prípadoch priestupcovia zaplatili pokutu dobrovoľne. „Štvrtinu prípadov musíme odložiť, pretože k nám z polície chodia nevyšetrené spisy,“ hovorí Hamaďák. Ak sa aj úradu niektoré podarí dotiahnuť, vymožiteľnosť pokút je nízka.

Zvyšné peniaze musí štát vymáhať cez exekútora, hoci pokuty sú príjmom obcí, v ktorých sa priestupok stal. S obcami úrad nie je prepojený a či potrestaní zaplatili, musí zisťovať obtelefonovávaním.

Štátu zostávajú len trovy vo výške šestnásť eur, no hradiť musí aj svedočné. Hamaďák spomína na nedávny prípad, keď museli svedkyni domácej roztržky preplatiť 219 eur za letenku z Bruselu.

Zvýšiť autoritu priestupkového konania sa vláda zaviazala v programovom vyhlásení. Minister vnútra Robert Kaliňák na to vidí priestor v zavedení alternatívnych trestov.

„Máme k dispozícii verejnoprospešné práce, uvažujeme i o možnosti krátkodobého obmedzenia slobody najmä pri domácom násilí,“ tvrdí. Tieto alternatívy by podľa neho mohli razantne zvýšiť vymožiteľnosť pokút.

Michal Piško

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 5. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 7. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 8. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 10. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 1. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 2. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 3. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 4. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 5. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 6. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 7. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 8. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 9. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 10. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 15 202
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 9 103
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 535
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 803
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 3 042
 6. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 808
 7. Moskva alebo Petrohrad? 1 700
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások 1 664
 9. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 1 515
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 406

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Policajti, vojaci aj vrtuľník. Vrahov Kubašiaka hľadali tri dni

Obvinenia voči Šajgalovi, ktorý je na úteku, odznova prejedná prvostupňový okresný súd.

KOMENTÁRE

Slovensko ničí lowcostová mentalita. Kedy s tým niečo urobíme?

Atmosféra nedôstojných príjmov nás ničí.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žiadne povinné poplatky u lekárov neplánujeme, vyhlásil Bastrnák

Člen zdravotníckeho výboru Bastrnák tvrdí, že opozícia o pláne poplatkov u lekárov klame.

Domov

Zahraničný výbor žiada Danka, aby vysvetlil svoje vystúpenie v ruskej dume

Danko si za svojím vystúpením stojí a považuje za česť, že mohol rečniť pred ruskými poslancami.

Domov

OĽaNO chce preveriť zaraďovanie Rómov do špeciálnych základných škôl

V Rokycanoch sa ukázalo, že 80 percent detí nepatrilo do špeciálnej školy.

Domov

Sudcom vyše dvesto miliónov eur v rozpočte nestačí

Návrh vlády podľa sudcov adekvátne neplní jej záväzok zefektívniť súdnictvo.