Košťál o Hedvige: Nehovorila vždy pravdu

Námestník generálneho prokuratúra CTIBOR KOŠŤÁL tvrdí, že útočníci, ktorých Malinová opísala, majú nepriestrelné alibi.

(Zdroj: ARCHÍV SME)

V ústave sa podľa neho obvinený môže prejaviť inak ako v ambulancii. Námestníkom je od roku 1999. Odpovedal na otázky novinárov z viacerých médií.

Prečo sa prokuratúra odvolala proti rozhodnutiu okresného súdu a trvá na ústavnom pozorovaní Hedvigy Žákovej-Malinovej?

„Prokuratúra sa musela odvolať. K nariadeniu vyšetrenia duševného stavu sme pristúpili až potom, čo obhajca Hedvigy Žákovej-Malinovej predložil lekárske správy, z ktorých vyplývalo, že obvinená nemusela byť v čase spáchania skutku úplne zdravá po psychickej stránke. V jej záujme, aby sme nepostavili pred súd osobu, ktorá nemohla ovládať svoje konanie alebo rozpoznať jeho spoločenskú nebezpečnosť, sme požiadali súd o príkaz vyšetriť duševný stav. Súd našu žiadosť akceptoval, navrhol vyšetrenie dvoma znalcami z odboru psychiatrie."

Ona však nechce absolvovať vyšetrenie znalcami, ktorých určíte vy.

„Znalcov sme vybrali zo zoznamu, ktorý vedie ministerstvo spravodlivosti a prokuratúra voči nim nemá žiadne výhrady. Pokiaľ má Hedviga Žáková-Malinová strach stretnúť sa s akoukoľvek osobou bez prítomnosti svojho advokáta, tak je to smutné. Znalci by jej nedávali otázky týkajúce sa trestnej činnosti, ale také, ktoré by im pomohli odpovedať na otázku, či bola, alebo nebola duševne v poriadku."

Uznesenie Okresného súdu v Nitre vám však odporučilo, aby ste sa znovu pokúsili vyšetriť ju ambulantne, prípadne jej pohrozili pokutou. Prečo ste aj tak podali odvolanie?

„Keby sme jej dali pokutu za to, že odmietla odpovedať znalcom, asi by ste boli prví, čo by písali, že ju nútime do niečoho, na čo nie sme oprávnení. My sme k žiadosti o ústavné pozorovanie pristúpili až potom, čo nám to odporučili znalci, ktorí majú vypracovať znalecký posudok. Oni povedali, že nie sú schopní vypracovať posudok, lebo nie je ochotná spolupracovať."

Ale v ústave tiež nebude spolupracovať. Nemôžete ju prinútiť odpovedať.

„Nemôžeme, ani ju nikto nútiť nebude."

Prečo však potom robíte pokusy ústavne ju pozorovať?

„Robíme to preto, lebo advokát predložil lekársku správu, že nebola v čase spáchania skutku duševne úplne zdravá."

Prečo vám nestačí, že v ambulancii jasne povedala, že s lekármi nebude komunikovať?

„Nestačí. Vidíme ďalšiu možnosť v tom, čo navrhli znalci, skúsiť vyšetriť duševný stav pozorovaním. Nič iné za tým nehľadajte. Nikto nechce Hedvige Žákovej-Malinovej ublížiť alebo ju oddeliť od detí."

Ale viete, že v tom ústave nebude komunikovať?

„Neviem. Advokát povedal, že nebude. Ale máme skúsenosti z iných vecí, že ľudia, keď sú na pozorovaní v zdravotníckom ústave, tak sa prejavujú aj iným spôsobom."

Myslíte si, že znalci vedia povedať, ako na tom bola pred šiestimi rokmi?

„To znalci vedia povedať. Žiadneho páchateľa neskúmajú v čase, keď pácha trestný čin. Vždy je to ex post. Všetko sa dá. Mám medzi psychiatrami veľmi veľa kamarátov a viem, čo dokážu zistiť."

Dnes mal tlačovú besedu Most-Híd, ktorý vyhlásil, že kauza poškodzuje Slovensko v zahraničí a trvá príliš dlho. Čo vy na to?

„Áno, to je fakt, že proces trvá veľmi dlho. Ale vyplynulo to z toho, že bol veľmi dlho vypracovávaný znalecký posudok. Viete, že tam bolo vedené trestné stíhanie, ktoré bolo ukončené. Keď som sa dozvedel, v akom štádiu bolo ukončené, skoro som padol na zem. Neboli vyriešené základné veci. Bolo nutné vyšetrovanie obnoviť, aby sa všetky veci potvrdili alebo vyvrátili. A to sa stalo. Aké bude ďalšie konanie prokuratúry, uvidíme podľa krokov, ktoré budú vykonané. Uvidíme, aké bude rozhodnutie krajského súdu, či potvrdí názor okresnej sudkyne."

Myslíte si, že Hedviga Žáková-Malinová je šesť rokov schopná klamať?

„Poznám ľudí, ktorí klamú aj dvadsať rokov a poznám ľudí, ktorí v živote nezaklamali. Veci, ktoré sú zadovážené vo vyšetrovacom spise, hovoria, že nehovorila vždy pravdu. To je fakt, to sa nedá odškriepiť. Pre našu zástupkyňu pred Európskym súdom pre ľudské práva sme vypracovali správu, kde je všetko rozpísané. Bohužiaľ, neprerokovávali to, lebo vláda sa ospravedlnila a stiahla celú vec naspäť."

Keby ste mali pomenovať jej najhlavnejšie klamstvo, ktoré to je?

„K tomu sa nebudem teraz vyjadrovať."

Kto zlyhal, keď sa to tak dlho ťahá?

„Prvá chyba bola na strane vyšetrovateľov a prokurátorov okresnej a krajskej prokuratúry v Nitre, keď spis uzavreli bez toho, aby tam boli všetky dôkazy, ktoré mali byť zadovážené. Potom sa to len naprávalo a súhlasím, trvá to veľmi dlho."

Kedy myslíte, že sa vyšetrovanie skončí?

„Neviem vám povedať."

Myslíte si, že po šiestich rokoch od spáchania banálneho trestného činu viete zistiť vinníka?

„Súhlasím, že trestný čin je banálny. Denne sa ich dopúšťajú desiati, dvadsiati. Raz zbijú niekoho preto, že má okuliare, raz preto, že je motorkár, preto, že hovorí po maďarsky alebo má inú chybu."

A dá sa po toľkých rokoch zistiť, ako to bolo?

„Dá."

Teraz je to však prípad, kde si polovica krajiny myslí, že klamala, a druhá, že neklamala.

„Bohužiaľ, začalo sa to hneď v prvý deň spolitizovávať. Je to banálny delikt a ten sa rieši normálnymi spôsobmi a v normálnom čase."

Dnes však vládnu ľudia, ktorí to vtedy spolitizovali.

„To s tým nemá nič spoločné. Ani minister vnútra, ani žiadny štátny orgán do činnosti prokuratúry nezasahuje. Pre nás je to skutočne len naša vec a my rozhodujeme, ako to ukončíme. Keď to pred šiestimi rokmi spolitizovali, tak si myslím, že to bola len reakcia na niektoré vyhlásenia, ktoré odzneli z druhej strany."

V celej kauze sa udialo veľa záhad. Hedviga tvrdí, že sa jej niekto vlámal do bytu, potom v autobuse si vedľa nej sadla žena, ktorá si tieto fotky prezerala. Preverovali ste to niekedy?

„Polícia to určite preverovala. To sú záhady typu jedna pani povedala. Sú tam aj ďalšie záhady, ktoré sú úplne iné - akože idem kupovať chlebíčky na skúšku profesorom päť kilometrov, hoci v škole mám bufet, kde chlebíčky robia. Ale to sú veci, ktoré sa dostanú von, keď tá vec bude skončená."

Preverovali ste aj samovraždu muža, ktorý na ňu podal trestné oznámenie?

„Každá samovražda sa preveruje. Preverovali sa aj alibi tých, ktorých označila na identikitoch, že by to mohli byť možní páchatelia. Oni mali alibi, s ktorým sa nedalo pohnúť."

Jednému robí alibi jeho matka, to nie je nepriestrelné.

„Bolo to overené zo všetkých strán, verte mi. Keby sme vedeli, že ju zbil Ján Novák alebo Fero Mrkvička, tak vznesieme voči nim obvinenie. Nemáme žiadny problém. Ale nemôžeme vzniesť obvinenie, o ktorom nemáme žiadny dôkaz, že to spáchal konkrétny človek a navyše sú tam okolnosti, ktoré, keď to poviem slušne, nerobia jej výpoveď vierohodnou."

ico

Šesť rokov prípadu

Čo sa stalo

 • v sobotu to bude šesť rokov, čo prišla Hedviga Malinová ráno do školy v Nitre na skúšku so slovami, že ju zbili. Na blúzke mala nápis „Maďari za Dunai, Slovensko bez parazitov“,
 • trvala na absolvovaní skúšky a nechcela volať políciu. Učitelia ju zavolali, prípad si všimli médiá aj v Maďarsku,
 • minister vnútra Robert Kaliňák po týždni vyhlásil, že „dievčina“ si útok vymyslela a o niekoľko dní polícia trestné stíhanie zastavila s tým, že sa skutok nestal,
 • vtedy si Generálna prokuratúra vyžiadala celý spis a po jeho posúdení vzniesla proti Malinovej obvinenie pre krivú výpoveď,
 • v kauze je hlavný rozpor medzi tým, či Malinová mala, alebo nemala po útoku zranenia zodpovedajúce tomu, ako útok opísala. Sú znalecké posudky a výpovede lekárov, že zranenia mala, ale existuje aj sporný posudok dekana Lekárskej fakulty UK, ktorý napríklad tvrdí, že do pery sa pohryzla sama,
 • zásadný argument Malinovej obhajoby je psychiatrické vyšetrenie renomovaného lekára Jozefa Hašta. Zistil, že mala posttraumatickú stresovú poruchu v dôsledku útoku, ktorý opisuje,
 • prokuratúra sa zase pýta, prečo nechce absolvovať skúšku na detektore lži,
 • začiatkom roka 2012 uzavrela vláda Ivety Radičovej s Malinovou zmier. Vláda vyjadrila poľutovanie nad celým prípadom a Malinová sa zase zaviazala, že už v tejto veci nebude žalovať Slovensko pred Európskym súdom pre ľudské práva,
 • prokuratúra stále nevie povedať, kedy sa prípad skončí a či na Malinovú podá obžalobu alebo stíhanie zastaví. Najnovšie požiadala o vyšetrenie jej duševného stavu. Keď Malinová odmietla lekárom v ambulancii odpovedať, pohrozili jej žiadosťou o ústavné pozorovanie. O žiadosti rozhoduje Krajský súd v Nitre,
 • Malinová sa medzitým vydala a má dve deti. Aj preto považuje jej obhajca snahu dať ju do ústavu za absurdnú.

(mož)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 804
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 523
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 686
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 672
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 388
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 607
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 399
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 555
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 072
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 898

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

TECH

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu.

Neprehliadnite tiež

Lajčákovi chýba platforma, na ktorej by sa dalo s Ruskom pragmaticky debatovať

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí minister.

Drucker uznal rešpekt pacientom na bicykloch, sám prešiel časť trate

Pacienti so sklerózou multiplex sa spolu s podporovateľmi vydali na bicykloch naprieč Slovenskom.

Cez Slovensko sa budú najbližšie dni presúvať zahraniční vojaci

Namierené majú na medzinárodné cvičenia do Lotyšska a Rumunska.

Výber letnej dovolenky s malými deťmi netreba podceňovať

Návštevu lekára pred cestou do iných krajín by nemal opomenúť ani dospelý.