TRNAVA. Moja priama odpoveď je áno, netají sa ambíciami prednosta Obvodného úradu v Trnave a nominant Smeru Vladimír Krátky. Reaguje na otázku, či si trúfne šéfovať úradu aj po reforme ESO, ktorá pod osem obvodných úradov v krajských mestách presunie násobne viac agendy i ľudí.
Denník SME medzitým spolu s konzultantmi firmy Accenture týždeň sledoval, ako funguje úrad pod jeho vedením dnes. Jeho 85 úradníkov zabezpečuje v trnavskom a hlohoveckom okrese vybavovanie a kontrolu živností, udeľuje výtržníkom pokuty a dbá o civilnú ochranu, majetok štátu či prípravu volieb.
A hoci úrad a jeho živnostenský odbor ponúklo do spoločného projektu ministerstvo vnútra i preto, že už prešiel reformou, analýza Accenture odhalila značné rezervy.
Dlhá prednáška
O projekte
Denník SME chcel sledovať chod konkrétneho úradu.
Oslovili sme ministerstvo vnútra, ktoré súhlasilo.
O spoluprácu sme požiadali konzultantskú firmu Accenture.
Od 6. do 10. augusta sme spolu so štyrmi konzultantmi pozorovali prácu živnostenského odboru Obvodného úradu v Trnave.
Pracovné tempo je ležérne, plné zbytočného papierovania a manuálneho vypisovania a dnešnú prácu by zvládlo robiť aj o 25 až 40 percent ľudí menej.
Štát ich na druhej strane mizerne platí a nemotivuje k lepším výkonom.
Výpočet zistení a návrhov opatrení zaberie konzultantom Accenture na ministerstve vnútra dve hodiny. Minister Robert Kaliňák ich pozorne počúva a súhlasne prikyvuje. S väčšinou opatrení vraj ráta v reforme ESO.
Vysoká karta skrýva názov programu Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa, ktorý má zásadne prekopať štátnu správu. Počíta s postupným začlenením väčšiny štátnych úradov pod obvodné úrady v krajských mestách.
O zamestnancoch, mzdách, majetku i verejných obstarávaniach stoviek dnešných úradov by tak po novom centrálne rozhodovalo ministerstvo vnútra. Výsledkom má byť úspora v stovkách miliónoch eur aj kvalitnejšie služby.
Prezamestnanosť iba 40-percent? To musí byť teda vynikajúci úrad. Gašparovič by mal šéfa vyznamenať, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Čaká krv„Bude to veľmi krvavá bitka aj politicky, ktorá môže výrazne skrátiť moje pôsobenie vo funkcii,“ vraví konzultantom minister.
Prvý pokus o predloženie programu do vlády sa skončil v stredu neúspechom. „Povedali sme si, že niektoré veci ešte chceme doladiť,“ vysvetľoval Kaliňák. Reakcie viacerých jeho kolegov z vlády potvrdzujú, že z reformy môže napokon zostať najmä presúvanie tabúľ.
„Nie sme proti integrovanej miestnej štátnej správe, máme však záujem zachovať autonómne odborné riadenie a financovanie regionálneho školstva,“ povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Predstava rezortu je, že pod obvodný úrad síce formálne prejde aj školský úrad, útvar však bude naďalej riadiť ministerstvo školstva. Ministerstvo dopravy sa zas nechce vzdať stavebných úradov.
Reformou sa bude vláda na druhý pokus zaoberať už dnes. Hlasovanie ministrov môže ukázať, či sa trnavský prednosta Krátky stane reálnym nadriadeným stoviek úradníkov. Alebo len bude prekrývať tabule na budove podobne, ako jeho predchodcovia prelepili československý štátny znak na mozaike zasadačky slovenským.
Prečítajte si kompletné vyhodnotenie činnosti vybraného úradu štátnej správy od firmy Accenture
Čítajte viac >>
Papier má štátu stačiť len jedenBRATISLAVA. Zlomové životné udalosti ako narodenie dieťaťa či vydaj dodnes strpčuje behanie po úradoch. Zmení to program ESO, tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák.
Reforma má zlúčiť stovky úradov a vytvoriť centrá verejnej správy. V okresných mestách by tak ľudia mali všetku agendu so štátom vybaviť na jednom mieste. Jednoduché veci ihneď, zložitejšie úradníci posunú zodpovedným.
Reforma má ľudí odbremeniť aj od papierovania. Štát chce investovať do prepojenia databáz, aby už ľudia nemuseli predkladať potvrdenia vydané iným úradom.
„Ak už raz štát niečo má, má si to zohnať sám,“ hovorí Kaliňák. Upozorňuje však, že princíp nezačne platiť bezproblémovo okamžite.
„Chceme ho využívať od začiatku, ale kým nie sú databázy prepojené, budeme dokumenty vyhľadávať manuálne a ak nám ich občan prinesie, bude to rýchlejšie.“
(mp)
Hlavné okruhy zisteníNa základe pozorovania trnavského obvodného úradu našli konzultanti tieto okruhy záverov:
1. Nadbytočné pracovné silyDnešnú prácu živnostenského odboru v Trnave by zvládlo robiť o 25 až 40 percent zamestnancov menej. Využiť by sa mohli na inú prácu alebo prepustiť.
2. Papierový svetNapriek pomerne výraznej elektronizácii agendy vládne v úrade stále nedôvera k počítačom a informačným systémom a úkony sa zbytočne zapisujú ručne či tlačia.
3. Neprepojené úradyHoci živnostenský odbor je prepojený s daňovým úradom, zdravotnými poisťovňami či prokuratúrou, zmeny z obchodného registra musia úradníci stále nahadzovať ručne, živnostenská kontrola zas nie je prepojená s inými kontrolnými orgánmi.
4. Nesledujú výkon, odmeňujú rovnakoVedenie úradu nemá takmer žiadne údaje sledujúce výkony jednotlivých zamestnancov. Kritérium je najmä to, či dodržiavajú zákonne lehoty. Systém odmeňovania cez tabuľkové platy neumožňuje takmer žiadne ocenenie výkonnejších zamestnancov.
5. Postoj bezmocnostiÚradníci sú zvyknutí, že všetko je dané zákonom a politickými rozhodnutiami. Neveria, že ich návrhy na zlepšenia by dokázali niečo zmeniť.
6. Jednoduché zlepšeniaExistujú jednoduché opatrenia, ktoré zlepšia efektívnosť úradu i kvalitu služby – napríklad synchronizácia obchodného a živnostenského registra či presmerovanie hovorov na zamestnancov nevybavujúcich stránky.
(mp)
Kaliňák: Prepúšťanie sa nechystáMinister vnútra ROBERT KALIŇÁK zatiaľ nevie vyčísliť úspory z ESO.
Prekvapilo vás, že až 40 percent zamestnancov živnostenského odboru by mohlo robiť inú prácu?
„Zistenia sú limitované krátkym časom, ktorý konzultanti v úrade strávili. Ale ukázali, že potenciál na zvyšovanie kvality služieb pre občana máme.“
Po prepočítaní na Slovensko je to 174 zamestnancov. Budete prepúšťať?
„Prepúšťanie nie je pre nás priorita, ale je to číslo, ktoré jasne hovorí, že máme potenciál na presmerovanie personálnych zdrojov do iných aktivít, ktoré môžu priniesť zásadné úspory.“
Napríklad?
„Ľudia z menej výkonných odborov budú môcť prejsť na odbory, ktoré dokážu šetriť, ako sú kontroly v oblasti sociálnych dávok alebo lepšieho výberu daní. Viac ako v prepúšťaní vidím úspory inde.“
Kde?
„V logistickom zabezpečení. Máme vyše tisíc rozpočtových organizácií a každá má vlastné obstarávanie, účtovníctvo, personalistiku. Nie je možné, aby jeden úrad platil o 20 až 30 percent viac za energie ako iný. Preto chceme ich počet zosekať na zhruba 60.“
Aké úspory prinesie ESO?
„Pripravujeme len prvý krok, ale už v roku 2013 by sa úspory mali hýbať v desiatkach miliónov eur. Postupne by sme sa mali dostať až k stovkám miliónov, objektívnejší obraz dá až rok 2014.“
(mp)
Scheber: Prekvapili šanóny a ľudiaFungovanie Obvodného úradu v Trnave hodnotí DANIEL SCHEBER zo spoločnosti Accenture.
Čo vás v úrade najviac prekvapilo?
„Veľká previazanosť na papierovú agendu. Príjemne nás prekvapil proklientský prístup zamestnancov. Potvrdili sme dvadsaťpäť– až štyridsaťpercentný potenciál využitia zamestnancov na iné činnosti.“
Keby ste boli manažérom úradu, kde začnete?
„Prednosta môže vykonať opatrenia len do istej miery. Zásadné zmeny musia prísť z úrovne ministerstva.“
Je niečo, kde si môže vysúkať rukávy hneď?
„Napríklad pri odstraňovaní nadbytočného papierovania a viacnásobného kontrolovania úkonov medzi zamestnancami.“
Dajú sa vaše zistenia uplatniť v štátnej správe?
„Ťažšie je to v tom, že podstatnejšie zmeny sú nadviazané na zmeny legislatívy. Princípy efektivity a kvality by však mali byť rovnaké ako v súkromnej sfére. Aj keď súčasný systém odmeňovania do značnej miery zväzuje ruky riadiacim pracovníkom na dodatočné motivácie k vyšším výkonom.“
Veríte reforme ESO?
„Jej princípy majú správny základ. Štátna správa by mala reagovať na životné situácie človeka a umožniť mu vybaviť čo najviac vecí z jedného miesta.“
(mp)

Beata
Balogová
