Agentúrne spravodajstvo sme o 20:01 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Slovensko je z hľadiska štátnej správy jeden zhnitý dvadsaťročný rybník, kam už ani rybári nechodia, hovorí o fungovaní štátu, ktorý vedie, premiér Robert Fico zo Smeru.
Zmeniť to chce reformou, ktorú označil za najväčšiu od roku 1989.
Pridal aj emotívne vyjadrenia ako výstrel z kanóna, jedinečná príležitosť či prevrat, ktorý bude veľmi bolieť a spustí búrku.
Bolesť v Smere
Prvý krok k reforme, ktorú ministerstvo vnútra nazvalo ESO (efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa), spravila vláda v piatok.
Ministri rozhodli o zrušení krajskej úrovne štátnej správy a od januára tak zanikne 64 krajských úradov pre školstvo, dopravu, životné prostredie či lesy.
O funkcie prídu aj nominanti Smeru, ktorí do nich zasadli len nedávno. „To je odpoveď na vyjadrenia, prečo vláda nehľadá rezervy aj vo fungovaní štátu,“ vyhlásil Fico.
Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý tvrdí, že vláda sa snaží veľkými slovami zakryť malé činy.
Agendu zrušených úradov presunie pod obvodné úrady v krajských mestách a o funkcie príde iba niekoľko prednostov a ich aparát.
Počet zamestnancov klesne o 199 a štát podľa Fica usporí šesť miliónov eur.
Schválený návrh kritizuje aj bývalý minister vnútra za KDH Daniel Lipšic (dnes nezávislý), ktorý s jej prípravou začínal.
„Keď som nastúpil na ministerstvo, do dvoch mesiacov sme prepustili 1200 ľudí. Tu sa prepúšťa pár desiatok a ohlasuje sa to pomaly ako uzavretie Vestfálskeho mieru (ukončil v 17. storočí tridsaťročnú vojnu – pozn. red.).“
„To, čo sme dnes schválili, sú možno iba tri percentá z ESO,“ tvrdí Fico. Ďalšie etapy reformy, ktorá vraj do roku 2016 ušetrí až 700 miliónov eur, s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom predstaví v pondelok.
Návrat k Mečiarovi
Vláda chce šetriť najmä zlučovaním stoviek úradov, ktoré dnes riadia rôzne ministerstvá.
„Keď skončíme, bude jeden integrovaný úrad na úrovni okresu, ktorý sa bude nazývať obvodný alebo okresný úrad, a v rámci neho budú sústredené všetky činnosti,“ vysvetľuje Fico.
Útvary však majú naďalej odborne riadiť rôzne ministerstvá a vyberať aj ich šéfov.
Výhoda nových veľkých úradov má byť v tom, že budú formálne spadať pod ministerstvo vnútra, ktoré bude za ne centrálne obstarávať.
Úspory si vláda sľubuje aj od spoločnej správy majetku, zjednotenia úradníckych platov a posilnenia odborov, ktoré dohliadajú na výber daní odvodov či kontrolu dávok.
Beblavý tvrdí, že Fico s veľkou pompou zavádza model, ktorý už v 90. rokoch neúspešne skúšala vláda Vladimíra Mečiara.
„Krajské a okresné úrady sa zrušili, lebo škody z neodborného riadenia a korupcie boli výrazne väčšie ako úspory zo spoločného obslužného aparátu,“ vraví Beblavý.
„Dnes sa k tomu vláda vracia namiesto skutočnej reformy právomocí a znižovania počtu úradníkov.“

Beata
Balogová
