Rezort zahraničia už štyri mesiace nevie, či sa s projektom v Černej Hore vôbec pohlo. Firma totiž prestala komunikovať.
BRATISLAVA. Desaťtisíce eur, ktoré štát rozdáva v rámci rozvojovej pomoci, končia v zvláštnych firmách.
Informuje o tom denník Hospodárske noviny s tým, že niektoré firmy na Slovensku dokonca nemajú žiadnu podnikateľskú činnosť, no získali peniaze na projekty napríklad na Balkáne.
S ministerstvom firma nekomunikuje
Ako príklad noviny uvádzajú púchovskú firmu Stavby, ktorá má za 200.000 eur do Čiernej Hory dodať mobilné protipovodňové zábrany a zaškoliť pracovníkov, ktorí s nimi budú pracovať.
Rezort zahraničia však štyri mesiace nevie, či sa s projektom vôbec pohlo. Firma totiž prestala komunikovať s ministerstvom, a nemá ani webovú stránku.
"O uvedenej firme nemáme informácie, a nie je našim daňovníkom," povedala vedúca oddelenia podnikov na mestskom úrade v Púchove Lucia Pružinská.
Podľa hovorkyne ministerstva zahraničia Renáty Goldírovej teraz zvažujú, že od zmluvy s firmou Stavby odstúpia. Doteraz už dostala zaplatených 60.000 eur.
HN sa podarilo spojiť s konateľom Petrom Slotíkom, ktorý priznáva len zdržanie projektu v Čiernej Hore a pochybnosti o ich činnosti vyvracia.
"V Púchove máme troch zamestnancov na plný úväzok, máme aj nejaké skladové priestory," vysvetlil denníku. Tvrdí, že pracujú najmä v zahraničí, podľa databázy SIMS bol ich zisk v roku 2010 len tisíc eur.
Skúmajú aj Bosnu
Hospodárske noviny uvádzajú, že projekt v Čiernej Hore nie je jediným, o ktorom má štát pochybnosti. Skúma aj ďalší v Bosne a Hercegovine.
Okrem toho rezort pozastavil aj niekoľko tohtoročných rozvojových projektov, na ktoré ešte neboli podpísané zmluvy so štátom. Rozhodovalo o nich ešte bývalé vedenie rezortu na čele s Mikulášom Dzurindom (SDKÚ).
Predsedom projektovej komisie, ktorá v minulom roku sporný projekt schválila, bol bývalý štátny tajomník Milan Ježovica (SDKÚ-DS).
"Do 4. apríla, keď som bol štátnym tajomníkom, som nedostal žiadnu informáciu o projekte, ktorý by nebol v poriadku," deklaroval.
Firma Stavby si však neplní ani zákonnú povinnosť zverejňovať účtovnú uzávierku v zbierke listín obchodného registra.
"Tie listiny sa stratili na trenčianskom súde," bráni sa Slotík. Jeho spoločnosť začala podnikať v roku 2009. Napriek tomu medzi referenciami v projektovej dokumentácii uvádza spoluprácu s firmami ako Tesco Stores, Doprastav a približne desiatkou ďalších.