BRATISLAVA. Školy si začiatkom nového školského roka budú musieť opäť poradiť bez niektorých učebníc.
Podľa informácií ministerstva školstva im bude na začiatku roka chýbať vyše 30 titulov reformných učebníc.
Najhoršia situácia je v deviatom ročníku základných škôl, ktorý ako posledný prejde na reformu zavedenú bývalým ministrom Jánom Mikolajom (SNS).
Deviataci školský rok odštartujú bez knižky z matematiky, fyziky, chémie, biológie, dejepisu, geografie, občianskej náuky a výchovy umením.
Učebnice chýbajú všetkým
Učebnice však chýbajú aj v ďalších ročníkoch. Tretiaci ani štvrtáci na ZŠ nemajú informatiku, štvrtákom chýba aj hudobná výchova, pracovné vyučovanie a výtvarná výchova.
Piataci aj šiestaci sa budú musieť zaobísť bez knižky z etickej výchovy. Siedmaci a ôsmaci na začiatku školského roka nemajú knihu svet práce, technika a občianska náuka.
Žiakom ôsmeho ročníka chýba aj učebnica výchova umením.
Stredné odborné školy začnú bez učebnice z matematiky vo všetkých ročníkoch, matematiku nebudú mať ani tretiaci a štvrtáci na gymnáziách, druháci a tretiaci na stredných školách nebudú mať na začiatku roka dejepis ani biológiu, druháci navyše chémiu, tretiaci fyziku a štvrtáci občiansku náuku a knihu z umenia a kultúry.
Asi 19 z vymenovaných kníh sa v súčasnosti vydavateľsky spracúva a ministerstvo predpokladá ich dodanie do škôl koncom septembra, resp. v októbri 2012.
Ostatné sú zaradené do pripravovanej užšej súťaže a ich dodanie do škôl sa predpokladá k začiatku školského roka 2013/2014, uviedol Kaliňák.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v júni rozhodol, že ministerstvo školstva musí zrušiť súťaž na nákup 960-tisíc kusov učebníc.
Dôvodom bola námietka vydavateľstva Didaktis. ÚVO tvrdí, že ministerstvo nedodalo kompletnú dokumentáciu.
"Chcem zistiť, kto urobil chybu a na základe toho bude žltá karta, a pri druhom pochybení bude červená," povedal minister školstva Dušan Čaplovič (Smer).
Plánovaná hodnota celej zákazky bola 3,6 milióna eur bez DPH. Dokopy išlo o vydanie asi 30 titulov a 16 prekladov do maďarčiny. Rezort teraz učebnice nakupuje priamym zadaním.
Učitelia knihy deťom fotia
Riaditeľka bratislavskej základnej školy na Sibírskej Milena Partelová hovorí, že učitelia sa na chýbajúce knižky už ani nesťažujú, lebo si na to zvykli. Niektoré učebnice nám chodia. Keď nemáme nové tituly, používame staré.
"Je to nápor, rodičia nám zakúpili tlačiarne, čiže to učitelia deťom fotia. Veľa materiálov nájdu na internete. Už to neriešime, berieme to, ako to je," dodala s tým, že nepríjemná situácia, akým je nedostatok učebníc, rozdúchala kreativitu u učiteľov.
Na učebnice sa podľa riaditeľky pýtajú skôr rodičia, aby sa mohli pripravovať s deťmi. Eleonora Golaisova, ktorá vedie Základnú školu Alexandra Dubčeka v Karlovej Novej Vsi, tvrdí, že tento rok sú na tom lepšie ako po minulé roky.
"Učebnice nám prichádzajú stále, aj teraz cez prázdniny," povedala.
Do lavíc zasadne viac ako pol milióna žiakov
Do prvého ročníka nastúpi tento rok 52-tisíc žiakov.
BRATISLAVA. Po dvojmesačných letných prázdninách sa 3. septembra opäť otvoria brány škôl. Do 2200 základných a 780 stredných škôl nastúpi v školskom roku 2012/2013 spolu asi 680 500 žiakov.
Ministerstvo upozorňuje, že ide o predbežný odhad, keďže presné údaje sa budú vyhodnocovať až v októbri a novembri.
K zápisu do prvého ročníka tento rok prišlo podľa údajov rezortu 56 766 detí, 4872 deťom bol odložený nástup povinnej školskej dochádzky a 3079 detí by malo nastúpiť do nultého ročníka.
Prvákov nastúpi menej ako vlani
"Preto by sme v novom školskom roku mali mať cca 52-tisíc prváčikov. V tomto počte je zarátaných aj približne 3000 prvákov, ktorí opakujú ročník," informovalo ministerstvo školstva.
"Žiakov, ktorí po prvýkrát zasadnú do školských lavíc, je o niekoľko stoviek menej ako v minulom školskom roku. Stále sa nachádzame v období stagnácie. Môže sa stať, že ešte niekoľko rokov to bude kolísať," povedal pre TASR Boris Vaňo z Výskumného demografického centra.
Za obdobím stagnácie bude podľa neho nasledovať obdobie poklesu.
Pokles u šesťročných detí, ktoré idú do školy, sa očakáva po roku 2020, zdôraznil. O nejaké dva, tri roky počet prvákov podľa Vaňa môže mierne vyskočiť, keďže pred dvoma, troma rokmi bol pomerne vysoký prirodzený prírastok.
Piatakov čaká pilotné testovanie
Piatakov na približne 80 vybraných základných školách čaká na jeseň tohto roka pilotné Testovanie 5, maturantov zasa iné hodnotenie maturity. Od nového školského roka sa zvýši váha písomnej maturity pri hodnotení.
Doteraz platilo, že ak žiak dostal na ústnej maturite známky 1 až 3, mohol mať z externej časti alebo písomnej formy internej časti aj nula bodov, aj tak zmaturoval.
Ak dostal štvorku, z externej časti musel mať minimálne 33 percent a zároveň zo slohu či eseje minimálne 25 percent.
Doposiaľ bola teda rozhodujúca váha známky z ústnej časti maturitnej skúšky, uviedla pre TASR riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská.
Od tohto školského roka žiak nemá zaručený úspech len tým, že dostane z ústnej odpovede jednotku až trojku.
Školy si môžu určiť dĺžku prestávok
"Aby sa jeho účasť na maturite v tomto prípade hodnotila ako úspešná, musí okrem známky 1,2 alebo 3 z ústnej formy internej časti, dosiahnuť viac ako 33 percent z externej časti alebo viac ako 25 percent z písomnej formy internej časti toto platí pre cudzie a vyučovacie jazyky," spresnila Kanovská.
Ak bude mať maturant z matematiky z ústnej časti známku jedna až tri, musí dosiahnuť z testu viac ako 25 percent. Pri štvorke alebo päťke z ústnej odpovede bude platiť to, čo doposiaľ.
Novinkou v tomto školskom roku je aj to, že počty žiakov v triedach môžu prekročiť maximálny počet stanovený v školskom zákone.
Riaditelia stredných škôl zasa od septembra môžu po prerokovaní v pedagogickej rade určovať dĺžku prestávok.