Bratislava 13. júna (TASR) - Petíciu proti výstavbe Národného cyklotrónového centra rozbiehajú v týchto dňoch občania bratislavskej Karlovej Vsi. Pri výstavbe, plánovanej v areáli Slovenského metrologického ústavu (SMÚ), nemajú byť podľa zástupcov šiestich environmentálnych združení, dodržané hygienické normy radiácie.
V stanovisku, ktoré dnes TASR za petičný výbor poskytla Magdaléna Papánková zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, pri výstavbe nie je zabezpečená ochrana zdravia a životného prostredia obyvateľov Bratislavy, najmä v tejto lokalite. Podľa projektu majú byť v priestoroch SMÚ umiestnené tri cyklotróny, teda urýchľovače nabitých častíc a dve kliniky nukleárnej medicíny s PET kamerami - pozitrónovými emisnými tomografmi. Cyklotróny sú významnými zdrojmi škodlivého rádioaktívneho žiarenia.
Miestni občania vypracovali petíciu proti výstavbe tohto zariadenia, ku ktorej sa pripojili aj niektorí zamestnanci SMÚ. V týchto dňoch prepustili generálneho riaditeľa SMÚ Petra Kneppa a prepustenie očakávajú aj ďalší pracovníci. Koncepcia vybudovania SMÚ nepočítala s umiestnením cyklotrónov a medicínskych kliník v tomto areáli. V prípade uskutočnenia projektu, bude potrebné prevážanie ťažko chorých pacientov z onkologických pracovísk na vyšetrenie do SMÚ, ktorý v žiadnom prípade nemôže plniť funkciu zdravotníckeho zariadenia.
Realizácia zámeru bez dodržania zákonného postupu v posudzovaní vplyvov na životné prostredie, bez ohľadu na miestnych občanov, aj chorých pacientov, by bola plytvaním peňazí daňových poplatníkov. To všetko jasne poukazuje na silné lobistické záujmy v pozadí investície, realizovanej z deblokačných peňazí. Uvádza sa v stanovisku M. Papánkovej zo ZO SZOPK č.4 Líščie údolie. K nemu sa pripojili MV SZOPK, Energia 2000, Greenpeace Slovensko, Za Matku Zem, Energia tretieho tisícročia, ZO SZOPK č. 17 Sírius a Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR.