SME

Fico hľadá v prísnom britskom sociálnom systéme inšpiráciu

Systém vo Veľkej Británii podľa odborníkov nie je prísnejší ako náš, sú len dôslednejší.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Príbehy slovenských rodín, ktoré prišli na Britských ostrovoch o deti, vyvolal diskusiu o prístupe k starostlivosti.

BRATISLAVA. Britským modelom rodinnej starostlivosti sa môžeme inšpirovať, reagoval premiér Robert Fico na prípady rodín zo Slovenska, ktorým vo Veľkej Británii zobrali úradníci deti.

„Často sme na Slovensku diskutovali o tom, v prípade, ak rodina neposkytuje dieťaťu primeranú starostlivosť, odňať ho,“ hovorí Fico.

Generácii detí by to podľa neho možno ukázalo, že „môže mať podstatne iný spôsob života ako ten, ktorý im ponúkajú rodičia“.

SkryťVypnúť reklamu

Či deti odňať dočasne, alebo na adopciu, Fico nehovorí. Šéf jeho tlačového odboru Erik Tomáš poslal vysvetlenie, že vo veľkej časti rómskej komunity sa rodia deti bez perspektívy.

„Môžeme ich nechať tak, teda bez vzdelania a spoločenských návykov, alebo začne konečne štát riešiť tento problém,“ povedal.

Zužovať problematiku zanedbávania starostlivosti o deti len na Rómov nie je hodné zodpovedného politika, tvrdí poslanec OĽaNO Peter Pollák. Pripomenul, že v Británii nezobrali deti len Rómom.

Odborníčka: Nie je to o prísnosti

Ak sa ideme inšpirovať britským modelom, treba sa pýtať, či štát odobratím detí do domovov zaručuje, že im bude aj lepšie, hovorí odborníčka na sociálne veci Ida Želinská, ktorá sa venuje riešeniu rodinných sporov a sporov s úradmi.

SkryťVypnúť reklamu

Pochybuje, že britský model je prísnejší. Každý z 38 prípadov odobratých slovenských detí treba podľa nej posudzovať individuálne a pozrieť sa, čo rozhodnutiu predchádzalo.

Rozdiel medzi naším a britským systémom je podľa nej v tom, že v Británii je veľmi dobrá sieť sociálnych služieb. Sú aj prístupnejšie.

Rozdiel je aj v tom, že u nás neexistuje návod, ako má kolízny opatrovník vyhodnotiť správanie rodičov. Musí sa spoliehať na vlastné skúsenosti, vágny zákon a intuíciu, či už je dieťa zrelé na odobratie z rodiny, alebo nie.

„To nie je chyba týchto ľudí, ale systému,“ hovorí Želinská.

Prídu a minú peniaze

Po medializácii príbehu Veroniky Čonkovej a Miroslava Goroľa z okolia Humenného, ktorým Briti odobrali päť detí, mnohí Slováci neveria, že rodičia nepochybili.

SkryťVypnúť reklamu

Odmieta to aj tlmočníčka Petra Schwarczová, ktorá na blogu priblížila svoje trojročné skúsenosti s anglickými sociálnymi úradmi. „Nie sú tu na to, aby brali deti rodinám,“ píše.

Vysvetľuje, že úrady majú učiť správnej starostlivosti a zodpovednosti. Rodičia však dobre mienené rady podľa nej často ignorujú.

Vtedy je dieťa v ohrození a súd môže rozhodnúť o jeho odobratí do dočasnej pestúnskej starostlivosti. S deťmi sa rodičia môžu stretávať. Schwarczová opisuje prípady, keď sa na to matky „vykašľali“.

„Chyba, ktorú robia slovenské rodiny a nie anglické úrady, je v tom, že si myslia, že hneď, ako pricestujú do Anglicka, ich tu bude čakať sprievod s chlebom a soľou a dávky a práca sa vybavia za tri dni,“ myslí si Schwarczová.

Kým ich úrady preveria, rodinám sa minú úspory, prídu o bývanie a začne sa nimi zaoberať sociálka.

SkryťVypnúť reklamu

Chyba sa môže stať

Ani riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC) Andrea Císarová nechce britský systém zavrhnúť. „Nemôžeme povedať, že keď prídete do Británie s deťmi, tak vám ich zoberú.“

Niektoré prípady však naznačujú, že v nich mohli Briti pochybiť. CIPC sa bude snažiť rodinám pomôcť. Chyby sa podľa nej dajú odstrániť obnovou súdnych procesov.

Britský model môže byť podľa Císarovej inšpiratívny. Niektoré prvky sme aj prevzali. „Dôležité je, aby sa uplatňoval v praxi spravodlivo,“ pripomína.

Výhody vidí v tom, že vo Veľkej Británii neplatí, že sociálny systém môžu využívať len tí, ktorí doň prispievajú. Benefity sú prístupné skoro všetkým občanom Európskej únie.

Negatívom je, že rodiny síce dostávajú dostatok peňazí na prežitie, ale ak pochybia, úrady konajú. Aj naši občania si majú uvedomiť, že v Británii platia iné pravidlá.

SkryťVypnúť reklamu

Detská psychologička Julianna Kordovanová upozorňuje, že zásah úradov môže byť pre deti traumou. „Ak je odobraté v cudzom prostredí a dané do rodiny, kde je mu úplne cudzia reč, zvyky, kultúra, môže to byť pre ne veľmi traumatizujúce.“

Ešte horšie to môže byť, ak je zmena náhla a nebolo na ňu psychicky pripravené. „Pravdepodobne sa časom novým podmienkam prispôsobí, traumu z odlúčenia si môže niesť po celý život.“

Anketa

Môže byť prísny britský model odoberania detí inšpiratívny pre Slovensko?

Ida Želinská, odborníčka na sociálne veci

Slovenský systém je rovnako dobrý, premyslený... na papieri. Chýba však prepojenie informácií o klientovi, jasné pravidlá, pochopiteľné aj pre sociálne a mentálne najslabších o tom, ako im štát môže vziať deti. Chýba dostupná sieť nízkoprahových služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Richter, minister práce

Situácia dlhodobo nie je ideálna. Rezort sa zaoberá otázkou budúcnosti detí najmä z rómskych komunít. Máme pripravený návrh zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách.

Natália Blahová, exposlankyňa SaS

Pri zanedbaní, týraní či zneužití by mali deti odoberať. Ale ako nastavíme, čo je normálne pri chudobe? Prvoradý je dobrý vzťah v rodine.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu