
Mimovládne organizácie vyhodnotili, že o rozvoj občianskej spoločnosti sa počas posledných štyroch rokov najviac pričinili poslanci SMK. Najlepšie dopadol Gyula Bárdos (uprostred), ktorý hovorí, že vždy robil všetko preto, aby mali mimovládne organizácie väčší priestor. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – O rozvoj občianskej spoločnosti a účasť občanov na rozhodovaní sa počas posledných štyroch rokov najviac pričinili poslanci SMK, tvrdia mimovládne organizácie. Na opačnej strane sú politici z HZDS, HZD, SNS a PSNS.
Hlasovania poslancov v parlamente hodnotilo 44 odborníkov z mimovládneho sektora, medzi ktorými boli napríklad aj Grigorij Mesežnikov a Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky.
Komisia vybrala 48 hlasovaní o právnych normách, ktoré mali zlepšiť prístup verejnosti k informáciám a posilniť jej účasť na rozhodovaní, napríklad zákon o konflikte záujmov, antidiskriminačný zákon či zákony o odpadoch a obaloch.
„Nechceme hovoriť, ktorý poslanec je dobrý alebo zlý, ale kto je ochotný načúvať hlasu zdola,“ povedal Vladimír Pirošík z nadácie Stop konfliktu záujmov. Dodal, že nejde o „rebríček osôb najúspešnejšie zlobovaných mimovládnymi organizáciami, ale o rebríček poslancov, ktorí prispeli k všeobecnému dobru“.
Predstavy mimovládok pri svojom rozhodovaní zohľadnili poslanci SMK v takmer 65 percentách prípadov. Poslanci HZDS a SNS pozitívne hlasovali iba v 9 percentách hlasovaní.
Z jednotlivcov bol najlepšie vyhodnotený Gyula Bárdos z SMK, ktorý hlasoval v súlade s názorom mimovládnych organizácií v 37 prípadoch zo 48. Ani raz sa s nimi nestotožnil Ján Slota z PSNS, Dušan Slobodník, Ivan Lexa a Milan Cagala z HZDS. Robert Fico zo Smeru sa umiestnil na 100. mieste. „Tiež to hovorí o jeho prístupe k občianskej spoločnosti,“ usúdil Norbert Brázda zo spoločnosti ChangeNet.
Aktivista Marcel Zajac hovorí, že zverejnené hodnotenie je aj reakciou na aktivity mnohých mimovládnych organizácií, ktoré v predvolebnom období iba vyzývajú občanov, aby išli voliť. „Musíme hovoriť, aby za tou voľbou bola aj určitá kvalita,“ povedal Zajac. Upozornil, že mnohí poslanci hlasovali úplne inak, oproti postojom, ktoré zaujímali na verejnosti.
„Vždy som robil všetko preto, aby mali mimovládne organizácie väčší priestor,“ vyhlásil Gyula Bárdos. Jednoznačne potvrdil, že v prípade úspechu vo voľbách chce na spoluprácu s mimovládkami nadviazať.
Anna Malíková až na zopár výnimiek vníma činnosť tretieho sektora veľmi negatívne. „Zasahujú bez kvapky zodpovednosti do všetkého a hlavne do politiky,“ tvrdí.
(rp)
Podiel pozitívnych hlasovaní všetkých poslancov jednotlivých strán
SMK 64,58%
SZS 63,54%
SDSS 57,29%
DS-DU 55,90%
SDKÚ 49,04%
OKS 44,79%
KDH 44,70%
SDĽ 42,96%
ANO 37,50%
SDA 30,36%
Smer 18,75%
PSNS 15,05%
HZD 13,02%
SNS 9,03%
HZDS 8,88%
Zdroj: MVO
Koľkokrát sa hlasovanie poslanca zhodovalo s názorom mimovládnych organizácií
1. Gyula Bárdos (SMK) 77,08%
2. László Köteles (SMK) 77,08%
3. Klára Sárközy (SMK) 77,08%
4. Ján Budaj (DS-DU) 72,92%
5. Peter Kresánek (SDKÚ) 72,92%
6. László Nagy (SMK) 72,92%
7. Erzsébet Dolník (SMK) 70,83%
8. Ján Rusnák (SDKÚ) 70,83%
9. Barnabás Ferkó (SMK) 68,75%
10. László Gyurovszky (SMK) 68,75%
Na opačnom konci rebríčka sa umiestnili Ján Slota, Dušan Slobodník, Milan Cagala a Ivan Lexa. Najvyššie umiestneným poslancom HZDS sa stala Diana Dubovská, ktorá je na 83. mieste rebríčka. Do klubu HZDS však prestúpila iba začiatkom tohoto leta.
Zdroj: MVO