Minister vnútra chce nové pravidlá, aby pochybným podnikateľom sťažil prístup k štátnym zákazkám. Právnik v nich vidí rezervy.
BRATISLAVA. Podnikateľ Norbert Havalec obchoduje so štátom aj potom, čo zohral hlavnú rolu v emisnom škandále v réžii SNS.
Neskôr sa navyše ukázalo, že uzatváral zmluvy s ministerstvom obrany, ktoré vojakom okrem výdavkov nič neprinášali.
Havalec naďalej dodáva polícii strelivo do pušiek. Najnovšie za 170-tisíc nábojov zaplatia jeho firme vyše 280-tisíc eur.
Zaručuje to rámcová zmluva z roku 2009. Do súťaže sa prihlásil iba Havalcov Magic Trading Corporation.
Aj vtedy ministerstvo vnútra riadil Robert Kaliňák zo Smeru. Dohoda predpokladala, že štát vezme od Magicu 320-tisíc nábojov v priebehu štyroch rokov.
Hovorí, že o zákazke nevie
Kaliňák dnes Havalcovu „spornú minulosť“ považuje za problém. „Nemyslím si, že je správne, keď štát obchoduje s takýmto človekom.“
Zároveň hovorí, že náboje od Havalcovho Magicu berú, pretože „momentálne nič iné neostáva a platí prezumpcia neviny“.
Havalec reagoval, že o zákazke nevie. „Do chodu firmy nezasahujem. Všetko majú na starosti štatutári,“ povedal a zložil telefón.
Ministerstvo uzavrelo s jeho firmou dve zmluvy na nákup nábojov. Najskôr si 11. júla objednalo 70-tisíc kusov, o necelý mesiac neskôr ďalších stotisíc nábojov.
Rámcovú dohodu z roku 2009 začali podľa centrálneho registra zmlúv plniť až v roku 2011 za ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH.
Za jeho éry si štát od Havalca zadovážil 103-tisíc nábojov. Aj Lipšic dnes vraví, že obchodovanie ministerstva s Havalcom nie je v poriadku. „Nie je to správne.“
Kaliňák podotkol, že mohli počkať, kým rámcová dohoda v januári 2013 vyprší, a potom hľadať nového dodávateľa, ale „nechcú sa vystaviť riziku nedostatku nábojov“.
Keď ministerstvo v roku 2008 vypísalo tender, ktorým hľadalo dodávateľa, predpokladanú hodnotu zákazky vo vestníku vyčíslilo na takmer 250-tisíc eur. Magic, ktorý sa do súťaže zapojil ako jediný, vyhral s ponukou na takmer 530-tisíc eur.
Ministerstvo vyššiu cenu nábojov oproti bežnej ponuke na internete vysvetľuje tým, že majú špeciálne parametre pre naše bezpečnostné zložky a nemôže obchody uzatvárať podľa internetových ponúk.
„Odoberaný tovar musí byť certifikovaný, aby bola zaručená kvalita výrobku, obchodník musí mať povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom.“
Kaliňák chce referencie
Pochybným podnikateľom chce teraz Kaliňák obmedziť prístup k štátnym zákazkám.
Novelou zákona o verejnom obstarávaní chce presadiť, aby verejní obstarávatelia po každom nákupe ohodnotili spokojnosť s kvalitou dodávateľa.
Firmy, ktoré by mali opakovane zlé hodnotenia, by sa spisovali na čierne listiny.
„V ďalších súťažiach by doplatili na zlé referencie, lebo by pre ne dostali oveľa menej bodov. Pri veľkých zlyhaniach by podnikatelia dostávali na určitý čas zákaz zúčastňovať sa na tendroch,“ hovorí Kaliňák.
Lipšic opatrenie nepovažuje za „nepriestrelné“ riešenie.
„Ak ktokoľvek pochybí v jednom obchode, môže si založiť novú firmu s nastrčenými osobami a zlé hodnotenie nič nezmôže.“
Právnik Transparency International Pavel Nechala sa domnieva, že čierne listiny môžu byť dobrým nástrojom, ale majú aj riziká.
„Ak úradníci majú uvádzať aj subjektívne hodnotenia, vytvára to priestor na uplácanie. Je žiaduce, aby sa referencie robili len z toho, čo sa dá overiť, teda či firma platí dane, faktúry, ako plnila termíny.“
Káuz už bolo viac, aj počítače či supervojak
BRATISLAVA. Meno Norberta Havalca sa už objavilo vo viacerých kauzách.
Jeho firma Magic Trading Corporation zobrala tri milióny eur za výskum výzbroje pre „supervojaka“, z ktorého armáda nič nemala.
Bývalý minister obrany Ľubomír Galko z SaS kritizoval spoločnosť aj za dodávku špeciálnych vojenských počítačov. Technika za 7,8 milióna eur bola podľa Galka nepoužiteľná.
Havalec je známy najmä z emisného škandálu, na ktorom štát podľa polície stratil 66 miliónov eur.
Keď ministerstvo životného prostredia riadili ministri SNS, Havalec pracoval priamo na ministerstve ako externý poradca pre predaj emisií a zároveň bol projektovým manažérom firmy Interblue Group, ktorej štát lacno predal všetky emisie do roku 2012 za 5,05 eura za tonu v čase, keď iné štáty dostávali dvojnásobok.
Prípad stále vyšetruje polícia, zatiaľ bez výsledku.

Beata
Balogová
