Na informácie o rodinách, ktoré prišli vo Veľkej Británii o deti, reagovala PETRA SCHWARCZOVÁ v blogu. Tlmočila vo viacerých konaniach. Prináša iný pohľad na postup britských úradov.
Ste zamestnankyňou sociálneho úradu alebo vás volajú k prípadom?
„Všetci tlmočníci sú živnostníci a objednávajú ich prekladateľské agentúry. Volajú nás všade, nepracujem len pre sociálny úrad.“
Ako často prekladáte rodinám, ktoré majú problém so starostlivosťou o deti?
„Nie je to často, lebo ani tých prípadov nie je tak veľa.“
Aké sú dôvody, prečo začnú úrady riešiť rodiny?
„Ide o veľmi závažné veci a nie tie, ktoré sú v diskusiách pod článkami. Určite nejde o jednu na zadok alebo jedno vynechané očkovanie. Musí ísť o dlhodobý problém, ktorý si niekto všimne, či už učitelia v škole, zdravotníčka. Policajné hliadky si všimnú deti bez dozoru. Alebo o extrémny prípad, keď sa musí konať hneď. Úrady musia mať pocit, že dieťa je zanedbávané alebo ohrozené.“
Kedy začne úrad konať?
„Ak dostane podnet. Deti však nezoberú hneď. Prídu sa porozprávať s rodinou, zhodnotiť situáciu. Niekedy zistia, že sa nič nedeje a nechajú to tak. Na druhej strane sa im môže niečo nezdať a začnú rodinu navštevovať častejšie. To však neznamená, že by hneď brali deti do pestúnskej starostlivosti. Je do toho zaangažovaných veľa odborníkov.“
Čo sa stalo
Deti v Anglicku
britské sociálne úrady zobrali deti 38 slovenským rodinám;
skončili v dočasnej starostlivosti, pestúnskej alebo už boli adoptované;
ak už boli dané na adopciu, ich návrat biologickým rodičom je takmer nemožný;
spisy detí sú staré aj tri roky;
zástupca Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže ide riešiť situáciu do Londýna až teraz.
Televízia Joj opísala, že môže ísť o organizovanú skupinu, ktorá láka Slovákov do Veľkej Británie, kde sú bez práce, zázemia, a tak prídu o deti. Veríte tomu?
„Ja som sa s tým nestretla.“
Aké sú rodiny, ktorým chodíte tlmočiť?
„Sú to slovenské a české rodiny.“
Ako dlho žijú v Británii?
„Rôzne. Mám také, ktoré sú tu desať rokov, ale aj také, ktoré prišli pred tromi mesiacmi či desiatimi dňami.“
Ak úrady odoberú dočasne dieťa, môže sa stretávať s rodičmi. Ako prebiehajú takéto stretnutia?
„Na stretnutí som ja s danou sociálnou pracovníčkou v jednej miestnosti, kam príde matka. Dieťa tam donesú v určenú hodinu. Môže sa s mamou hrať, môžu sa dotýkať, môže ho kŕmiť. Nie je pravda, že sú zakázané citové prejavy. Sociálna pracovníčka si píše poznámky, ako sa matka stará o dieťa. Zohľadňuje aj to, či sa dostavila na všetky stretnutia.“
Nechodia?
„Stalo sa.“
Boli ste pri tom, keď súd rozhodol o odobratí dieťaťa na adopciu?
„Ešte nie, len o odobratí do dočasnej pestúnskej starostlivosti. Ale viem aj o prípade, keď súd rozhodol, že vrátil deti z pestúnskej starostlivosti.“
Čo museli rodičia preukázať?
„Z tých prípadov, pri ktorých som bola, museli chodiť na stretnutia, na zdravotné prehliadky. Museli preukázať, že deti majú čo jesť a majú vlastnú posteľ. Základné práva dieťaťa musia byť dodržané. Nemám pocit, že by potrebovali od rodičov niečo špeciálne, iba základné veci.“
Rodinu, ktorej vzal anglický súd deti, si v Brekove vážia.
Prečítajte si článok >>

Beata
Balogová
