Pred trištvrte rokom sprevádzal po historickom lietadle partizán, 86-ročný Ján Samčík. Krátko predtým absolvoval kurz počítačov a nemčiny. Tohtoročných osláv sa nedožil.
BANSKÁ BYSTRICA. „Na Slovensku ešte žije približne štyritisíc protifašistických bojovníkov a deväťtisíc vdov,“ hovorí oblastný predseda zväzu z Banskej Bystrice Pavol Sečkár.
Dodáva, že za päť rokov ubudlo v zväze vyše 1500 členov.
Viditeľné je to aj v Banskej Bystrici. Návštevníkov osláv - tohto roku už 68. výročia SNP pribúda, priamych účastníkov, ktorí bojovali v Povstaní proti fašizmu, je z roka na rok menej.
Vysoký vek a choroby decimujú ich rady.
Zopakoval by to
Pred asi trištvrte rokom bol ešte partizán Ján Samčík plný energie.
Hoci ho trápili nohy, sprevádzal ľudí po veľkom sovietskom dopravnom lietadle vystavenom v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Turistom z celého sveta rozprával o „svojom“ lietadle Li-2 Lisunov.
Aj keď mal počas Povstania len 19 rokov, pamätal si všetko, ako keby sa to stalo včera. Sypal dátumy, mená, ukazoval fotografie.
V roku 1944 vznikla v Sklabini Prvá a Druhá československá partizánska brigáda pod velením Petra Velička. K partizánom sa pridal aj Ján Samčík. Neskôr robil spojku majorovi Jesenskému.
V auguste 1944 vyvesili na jednom z domov československú zástavu a Sklabiňu vyhlásili za prvú slobodnú obec a obnovenie Československej republiky.
Partizánska skupina až do potlačenia Povstania útočila na Nemcov pri Strečne, Vrútkach a Priekope.
Ján Samčík tvrdil, že by sa rozhodol rovnako. „Nikdy som za to nič nežiadal. Nie som náročný, nezávidím, neohováram, snažím sa robiť len svoju robotu. Žijem a usmievam sa.“
Po vojne dokončil strednú školu, neskôr vyštudoval právo, promoval z histórie a v minulom roku z psychológie. Mal 86 a hrdo hovoril, ako absolvoval kurzy nemčiny a počítačov.
Bývalý partizán nerád rozprával o svojich vyznamenaniach, hoci ich mal plnú vitrínu. Pred rokom si ich pripol len raz, keď ho prišli fotiť Taliani. Na dve strany saka.
„Mal som s tým len robotu,“ dodal. Tohtoročných osláv sa však už nedožil.
Život v ústraní
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov teraz apeluje na vládu a poslancov, aby vyriešila postavenie žijúcich veteránov.
Mnohí hrdinovia dožívajú život v nedôstojných podmienkach, v samote a na okraji spoločnosti.
„Žijú ťažko,“ hovorí Sečkár. Bývalá „255-ka“, teda zákon pre odbojárov, ktorý im garantoval sociálne výhody, sa v zmenených podmienkach nedá dodržiavať.
Povstalci mali zadarmo dopravu, telefóny, zvýšenú zdravotnú starostlivosť, prednostne ich prijímali do sociálnych zariadení.
Tieto zvýhodnenia nie sú pre súkromný sektor záväzné. Sečkár dodáva, že niektorí povstalci nevyužívajú ani to málo, čo môžu.
„Môžu požiadať o kúpeľnú liečbu, ale nežiadajú. Čo môžeme, organizujeme pre nich zadarmo.“
V tomto dome žije hrdina SNP, píšu na budovy v Bratislave
Prečítajte si článok >>

Beata
Balogová
