Premiér vraví, že so spoločnosťou J&T cestoval, lebo je malý výber. Pri otázkach na lietanie vytiahol sám od seba Sulíka, ktorý tiež využil tryskáč.
BRATISLAVA. Po futbalovom zápase s hokejovými hviezdami v rodnej obci Hrušovany neďaleko Topoľčian chcel premiér Robert Fico stihnúť v Košiciach oslavu sedemdesiatky tamojšieho krajského tajomníka Smeru Jána Mitterpáka.
Z piešťanského letiska si preto 15. júna objednal let luxusným lietadlom spoločnosti ABS Jets, ktorú ovláda finančná skupina J&T.
Ficov hovorca Erik Tomáš potvrdil, že ešte v ten deň o desiatej večer odletel do Pardubíc, aby ráno mohol vystúpiť s prejavom na programovej konferencii ČSSD. Na obed odletel späť do Piešťan.
V blízkych Trenčianskych Tepliciach sa potom stretol s českým expremiérom Milošom Zemanom a večer otvoril medzinárodný festival Art Film.
„Predseda vlády využil súkromné lietadlo v časovej tiesni, keďže musel v priebehu 24 hodín stihnúť viacero akcií na Slovensku i v Česku,“ povedal Tomáš.
Špecialista na exkluzívnu prepravu
ABS Jets so sídlom v Prahe sa na webe prezentuje ako špecialista na „exkluzívnu prepravu osôb malými obchodnými letúnmi“.
Fico si podľa Tomáša vybral spoločnosť patriacu J&T, lebo súkromné lety neponúka veľa firiem.
Na Slovensku ich ešte zabezpečujú Opera Jet, VIP Wings, blízka údajnému mecenášovi Smeru Vladimírovi Poórovi, a Tatra Jet, ktorá je vedená na bývalého manažéra VIP Wings.
Za prvej Ficovej vlády sa J&T darilo v obchodoch so štátom, podieľali sa na najväčšom mýtnom tendri.
Exminister financií, terajší minister dopravy Ján Počiatek bol na jachte finančníkov v Monaku krátko pred oznámením výmenného kurzu medzi eurom a korunou.
Fico to v lete 2008 označil za neetické a Počiatkovi dal žltú kartu.
Takýmto letel aj Fico. FOTO: SITA/AP
Neletel prvýkrát
Šéfa Smeru nesprevádzal v tryskáči nik okrem ochrankára, hovorí Tomáš.
V pondelok poskytol faktúru za všetky tri lety, ABS Jets ju vystavila strane Smer. Účet presiahol 3200 eur.
Riaditeľ ABS Jets Vladimír Peták povedal, že naúčtovali „štandardnú cenníkovú cenu platnú pre letún typu Embraer Phenom 300“.
Fico podľa hovorcu využil privátne lietadlo už niekoľkokrát, v opozícii ním cestoval do Izraela či Nemecka, vždy to hradil Smer.
Spor so Sulíkom
Tomáš v stanovisku spomenul prípad Sulíka, ktorý ako šéf parlamentu v roku 2010 letel s VIP Wings do rakúskeho Salzburgu na večeru. Až parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií ukázal faktúru na 640 eur.
Podľa Tomáša porovnávanie Fica so Sulíkom by bolo neférové.
„Robert Fico neletel na súkromnú večeru, ale za pracovnými povinnosťami a na palube lietadla s ním neboli osoby zo zoznamov záujmových osôb, tzv. mafiánskych zoznamov,“ uviedol Tomáš. Neskôr vyjadrenie upravil tak, že „na palube nesedeli žiadni sponzori“.
Marián Kočner, ktorý sa objavil na mafiánskych zoznamoch, vo februári vyhlásil, že Sulík bol v Rakúsku s podnikateľom Jánom Sabolom, ktorého označil za utajeného sponzora SaS.
Sabol vtedy poprel, že by SaS financoval. Sulík posádku ani v pondelok nekomentoval.
„Všetko som si platil z vlastných peňazí. Na let pána Fica sa však poskladali slovenskí daňovníci,“ reagoval Sulík.
Parlamentný výbor v minulosti riešil aj šéfa SNS Jána Slotu, či si lety tryskáčom platil sám. Poslanci totiž nesmú prijímať dary. Porušenie zákona mu ani raz nedokázali.

Beata
Balogová
