Audiozáznam rokovaní o konci ČSFR robili ľudia od Mečiara aj Klausa.
BRATISLAVA. Najmenej deväť ľudí a najmenej dva magnetofóny. Tak vyzerala séria siedmich oficiálnych rozhovorov medzi HZDS a ODS o delení federácie pred dvadsiatimi rokmi.
Hoci účastníci potvrdzujú, že sa na rokovaniach robili nahrávky, nikto ich doteraz nezverejnil.
„Nahrávalo sa to dvakrát. Na jeden diktafón Anna Nagyová (vtedajšia šéfka kancelárie Vladimíra Mečiara), za českú stranu tam bola nejaká iná asistentka,“ vraví Milan Kňažko.
Nahrávalo sa podľa neho už od prvého stretnutia. To, že sa nezverejnili, Kňažko považuje za absurdné.
Ako Mečiar a Klaus oznámili koniec štátu.
Prečítajte si článok >>
Mečiar ich chcel zverejniťVladimír Mečiar pred dvoma rokmi tvrdil, že nahrávky má ako jediný a ich prepisy chce zverejniť spolu s pripravovanou knihou memoárov, keďže sa po toľkých rokoch necíti viazaný sľubom ich nezverejniť.
„Neprejavil záujem o rozhovor,“ odpísala teraz jeho asistentka.
Aj Augustín Marián Húska si pamätá, že sa rozhovory nahrávali. Bolo to po dohode, že sa istý čas nezverejnia. Húska si myslí, že lehota bola desať rokov.
Ani záznam podľa neho neposkytne úplný obraz, keďže sa nenahrávali samostatné rokovania Mečiara s Václavom Klausom.
Český aj slovenský Úrad vlády tvrdia, že nahrávky nemajú. „Pán prezident si nikdy v živote žiadne nahrávky neobstarával, takže žiadne nevlastní,“ odkázala kancelária Václava Klausa.
Novinár nahrávky vrátil„Osobne som mal nahrané dve schôdzky,“ povedal bývalý podpredseda ODS Miroslav Macek Lidovým novinám. Dal ich novinárovi Karlovi Pacnerovi.
Ten SME povedal, že nahrávky od Macka mal niekoľko týždňov v roku 1994 alebo 1995. Politikovi ich vrátil. „Nie je na nich nič tajomné. Nič, čo by sa zamlčiavalo.“
Podľa Pacnera sa nahrávky týkali rozhovorov v Prahe. O rozdelení ČSFR sa rozhodlo na rokovaniach v Bratislave. Termín rozpadu určili v Brne.

Beata
Balogová
