Bratislava 4. septembra (TASR) - Vysoká hladina niektorých slovenských riek po povodniach už opadla, ale zostali starosti s potenciálnym nebezpečenstvom infekcií a nákaz. Záplavová voda a nánosy môžu obsahovať aj vírusy hepatitídy typu A - infekčnej žltačky. Najspoľahlivejším spôsobom ochrany pred žltačkou je očkovanie.
Hepatitída A je jedno z najrýchlejšie sa šíriacich ochorení, upozorňuje Henrieta Hudečková zo Štátneho zdravotného ústavu v Martine. Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že deti môžu byť vírusom infekčnej žltačky infikované bez toho, aby sa u nich prejavovali akékoľvek chorobné príznaky. To znamená, že vírusovú hepatitídu A môžu preniesť nielen na iné deti, s ktorými sa dostanú do kontaktu, ale aj na členov rodiny s možnými vážnymi dôsledkami.
Hepatitída typu A môže aj zabíjať, varuje Hudečková. Odhaduje sa, že do 5 percent prípadov infekcií hepatitídou A prebieha hyperaktívne, tieto prípady sa môžu končiť smrťou pacienta.
Výskumná farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline sa rozhodla vyjsť v ústrety všetkým, pre ktorých je bariérou pri očkovaní jeho cena. Do konca októbra ponúka očkovanie proti hepatitíde A za zvýhodnených podmienok. Vakcínu pre dospelých možno až do konca októbra získať so 40-percentnou zľavou. Pre deti zľava predstavuje 20 percent.
Vakcínu proti hepatitíde typu A hradia zdravotné poisťovne len osobám vystaveným vyššiemu riziku nákazy, podľa indikačného zoznamu. Rozhodnutie o zaočkovaní seba aj detí zostáva teda na rodičoch, konštatovala Hudečková.