Bratislava 13. júna (TASR) - Za veľmi dôležitý signál nielen pre Slovensko, ale pre všetky kandidátske krajiny, vníma dnešnú informáciu o rozširovaní Severoatlantickej aliancie na summite v Prahe predseda Výboru Národnej rady SR pre európsku integráciu František Šebej. Šéfa parlamentného zahraničného výboru Petra Weissa správa z Bruselu potešila a považuje ju za "satisfakciu pre súčasnú vládnu koalíciu, že vyviedla krajinu z izolácie".
Ako si však Šebej myslí, až do okamihu summitu žiadna z kandidátskych krajín "to nebude mať isté". Rozhodovať bude to, čo štáty v rámci Akčného plánu pre členstvo urobili, a samozrejme, aj politický vývoj v danej krajine, usúdil. "V Bruseli sa vylúčilo nepozvanie žiadnej krajiny uchádzajúcej sa o členstvo v tomto obrannom zoskupení", dodal.
"Jedna vec je to, čo sa rozpráva teraz a druhá, čo sa povie na summite v Prahe", konštatoval exminister obrany a poslanec za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Pavol Kanis. Predpokladá, že pri prijímaní ďalších členov do NATO sa nebude uplatňovať taký model, aký sa aplikoval pri ostatnom rozširovaní a myslí si, že prijímanie bude viackolové. Podobne zdržanlivý postoj zaujal k dnešnej správe aj bývalý náčelník Generálneho štábu Armády SR a nezávislý poslanec Jozef Tuchyňa. Aj keď ho informácia potešila, treba si podľa neho počkať sa pražské rokovanie.
Irena Belohorská (HZDS) pre TASR povedala, že opozícia urobí všetko preto, aby Slovensko šancu dostať sa do NATO využilo. Zdôraznila pritom, že ak terajšia vládna koalícia sa nebude dopúšťať veľkých politických chýb, Slovensko sa členom Aliancie môže stať. Druhý opozičný subjekt, Slovenská národná strana (SNS), ktorá ako jediná je proti vstupu krajiny do NATO, aj naďalej trvá na tom, aby o dôležitom smerovaní krajiny rozhodli jej obyvatelia v referende. Tieňový premiér národniarov Jozef Prokeš v reakcii pre TASR upozornil na to, že dochádza k manipulácii s občanmi, ak sa obíde významný nástroj demokracie. Nechápe, prečo vládna koalícia, ak si je istá väčšinovou podporou občanov vstupu do NATO, odmieta referendum.