BRATISLAVA. Keď sa pred niekoľkými rokmi priznávali k fajčeniu marihuany poľský premiér Donald Tusk, americký prezident Barack Obama alebo český minister zahraničia Jan Kavan, slovenské médiá nemali ich slová s čím domácim porovnávať.
Tento týždeň to zmenil poslanec SaS Martin Poliačik, ktorý sa rovno priznal k užívaniu tvrdých drog.
„Vyskúšal som pervitín aj heroín,“ povedal v rozhovore pre SME.
Pozrite si aj: Dekriminalizácie sa v Smere zatiaľ nikto neujal
Obdiv aj dešpekt
Fakty
Drogy a liečba
vlani sa liečilo 2313 užívateľov drog, v roku 2010 ich bolo o 47 menej, najväčšiu skupinu tvorili 20 až 34roční ľudia, drogovo závislí najčastejšie užívajú heroín a pervitín.
Zdroj: Drogová závislosť - liečba užívateľa drog na Slovensku z roku 2011
Jeho spoveď vyvolala búrlivé reakcie od obdivu nad úprimnosťou a otvorenosťou politika po obvinenia, že kazí mládež.
„V spojitosti s politikou vnímam priznanie k užívaniu drog nielen v rovine trestnoprávnej, ale aj morálnej a každý politik by z neho mal vyvodiť osobné závery,“ reagoval minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru.
Ministerstvo zdravotníctva si zasa myslí, že podobné vyjadrenia a zľahčovanie situácie môžu mať negatívny vplyv na celú spoločnosť.
Zároveň sa ohradilo proti poslancovmu vyjadreniu, že až na silnú návykovosť je „čistý heroín pre telo v zásade neškodná vec, respektíve ani zďaleka nie je taký škodlivý ako ten, čo miešajú s rôznymi prímesami“.
Hlavný odborník ministerstva pre drogové závislosti Ľubomír Okruhlica upozorňuje, že abstinenčné príznaky sú pri heroíne sprevádzané trýznivými psychickými i fyzickými stavmi a môžu viesť až k sebapoškodeniu.
„Okrem závislosti je tu aj vysoké riziko predávkovania a úmrtia.“
Poliačik v stredu nezdvíhal telefón, na sociálnej sieti Facebook však priznal, že formulácia nebola šťastná.
„Doterajším priebehom diskusie aj ohlasmi v emailoch som príjemne prekvapený. Čakal som väčšie peklo,“ zhodnotil.
Martin Poliačik oľutoval slová o neškodnosti čistého heroínu na ľudské zdravie.
ILUSTRAČNÉ FOTO: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Nie len troskySoňa Pekarovičová zo združenia Odyseus, ktoré pracuje s užívateľmi drog, víta, ak sa do verejnej diskusie o drogách zapájajú aj ľudia s osobnými skúsenosťami.
„Na Slovensku stále pretrvávajú mýty, že ľudia, ktorí užívajú heroín alebo pervitín sú nezamestnané trosky, ktoré musia kradnúť,“ hovorí.
„To je však iba najviditeľnejšia špička a medzi užívateľmi sú aj mnohí angažovaní ľudia.“
Aj ona upozorňuje, že heroín je rizikový vysokou návykovosťou aj možným prenosom chorôb pri injekčnom užívaní.
Súhlasí, že v Európe sú veľkým problémom prímesi v heroíne, ktoré môžu viesť k amputácii končatín či smrteľnému predávkovaniu.
Na závislosť od heroínu sa vlani liečilo 536 ľudí, čo je takmer štvrtina liečených narkomanov. Pred desiatimi rokmi ich bolo až 1871.
Poliačik zaskočil aj SaSOtvorená spoveď o drogách prekvapila aj politikov SaS.
BRATISLAVA. „Je to niečo šokujúce a nepochopiteľné. Nerozumiem, že má pocit, že môže ešte stále sedieť v parlamente,“ rozhorčil sa po priznaní Martina Poliačika z SaS o skúsenostiach s tvrdými drogami minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru.
„Je to o to nebezpečnejšie, že aj medzi takýmito ľuďmi si hľadajú mladí vzory.“
„Martin bol na naše pomery až šokujúco úprimný, ale je správne, že sa tejto skúsenosti z mladosti dokázal čestne postaviť,“ myslí si predseda SaS Richard Sulík.
„Veľmi veľa ludi experimentuje a nezmeníme to tým, ze sa budeme tváriť, že táto téma neexistuje.“
„Oceňujem jeho úprimnosť, politici by sa mali správať ako on a nie ako poslanec Smeru pán Kolesík, ktorý bol prichytený pri klamstve,“ reagovala poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová.
Tvrdí, že ak by dostala podobnú otázku a mala skúsenosti s drogami, reagovala by podobne. Ako matku ju však „otvorenosť kolegu trochu zaskočila“.
„Beriem to ako veľmi otvorený a autentický rozhovor Martina, ktorého takto poznám,“ povedal podpredseda SaS Juraj Miškov. Jeho ďalšie slová znejú ako varovanie.
„V politike sa však dá zneužiť čokoľvek a treba myslieť na to, že aj dobre mienené vyjadrenie, môže byť použité proti vám.“
Otázkam o drogách čelil aj on. „Nemám s nimi žiadne skúsenosti,“ opakuje.
Politici SaS popierali skúsenosti s drogami aj po páde vlády Ivety Radičovej, keď jej hovorca Rado Baťo napísal, že „o Slovensku by nemal rozhodovať kokaín“.

Beata
Balogová
