SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Kruhy v obilí

Kruhy v obilí si už roky udržiavajú okolo seba auru záhadnosti. Sú prostredníkmi vesmírneho poznania, alebo platenou reklamou?

Kruhy v obilí si už celé desaťročia udržiavajú okolo seba auru záhadnosti. Pre mnohých sú aj zdrojmi zvláštnej energie a prostredníkmi vesmírneho poznania. Iní sa priznávajú, že kruhy vyrobili za peniaze reklamných agentúr.

Na leteckých záberoch pôsobia záhadné piktogramy nádherne, nemožno sa teda čudovať, že ich milujú nielen hľadači mimozemskej komunikácie, ale aj reklamní stratégovia. Olympijské kruhy v láne obilia sa objavili pri londýnskom letisku Heathrow počas nedávnych olympijských hier.

Obilnú formu prezentácie využili aj na podporu britskej kandidatúry na OH. Denník The Sun si vtedy dal vyrobiť kruhy skupinou „circlemakers“ a nafotil ich na svoju titulku s nápisom „Aj mimozemšťania podporujú našu kandidatúru.“ Štyria „kruhorobiči“ ich pripravovali päť hodín.

Obrazec v Huli

Na Slovensku sa naposledy z kruhov tešili pri obci Hul, kam obrazec pribudol jednej júnovej noci. Nadšenci však neboli spokojní.

„Po predchádzajúcich troch piktogramoch z rokov 2007, 2008 a 2010, ktoré boli označené ako pravé, prišlo tentoraz sklamanie,“ čítame na stránke uforevue.sk. Jej správca Tomáš Stankovič dodáva, že hoci on osobne v Hule nebol, podľa jeho kolegov nepekne spravený kruh nebol problém odhaliť ako falzifikát.

Piktogramové „sucho“ u nás podľa tejto stránky pokračuje už druhý rok. Za falošné považuje Stankovič aj piktogramy z roku 2010 v Bojničkách či obrazec v Lipníku.

hul.jpg
Kruhy v obilí pri obci Hul v roku 2008. FOTO: Milan Karlík

Český názor

Česká expertka na kruhy v obilí Tonička Plíšková nie je rada, ak sa obrazce okamžite hodnotia na webových stránkach.

Ona si prišla pozrieť obrazec v našom Hule dokonca dvakrát. Piktogramy posudzuje ako fenomény zasadené do krajiny na nejakej energetickej línii či čakre planéty. Potvrdením pôsobenia vesmírnych síl je to, ak sa obrazec neskôr objaví aj na snehu či o rok na to na novej plodine, prípadne na satelitných mapách.

„Až čas ukáže všetky súvislosti,“ myslí si. Na svoj blog k obrazcu z Hulu napísala: „Nový obrazec vznikol 21. 6. 2012 – zaujímavý dátum, však? Stredový kruh má priemer tristo metrov! Od neho vedú cestičky k ostatným kruhom a znakom. Obrazec vraj pripomína pavúka. Až letecká fotka ukáže dokonalosť tvaru a jeho podstatu. A komu sa pavúčik páči, určite posolstvo pochopí.“

Historický fenomén?

Kruhy v obilí sa začali objavovať najmä koncom sedemdesiatych rokov, dodnes bolo zdokumentovaných vyše desaťtisíc obrazcov. Niektorí však tvrdia, že existujú doklady aj o ich historickom výskyte. Jedným z nich byť mala byť kresba z roku 1678, na ktorej je čert zbierajúci úrodu z poľa v tvare kruhu. Takto mal byť potrestaný sedliak, ktorý povedal, že by radšej dal úrodu diablovi, ako by slušne zaplatil za prácu roľníkom.

Existuje aj svedectvo amatérskeho vedca, ktorý zaznamenal po búrke divný obrazec v poli v oblasti Surrey už v roku 1880. Počas druhej svetovej vojny sa mali podľa nedávno odtajnených správ MI5 objavovať na britských poliach akési tvary, no nikdy sa nevyjasnilo, kto a na aký účel ich mal robiť.

Z obilia do kukurice

Pôvodne boli kruhy v obilí skutočne len kruhmi a zvyčajne mali priemer niekoľko metrov. Časom sa piktogramy začali komplikovať, pribúdali čiary, ba dokonca aj 3D obrazy. Objavujú sa nielen v obilí, ale aj na tráve, v repke či kukurici, ba aj v hline. Vlani na jeseň sa pri Jablunkove dokonca objavili aj na snehu a ľade.

Obrazcom sa médiá začali venovať v deväťdesiatych rokoch. Bez ohľadu na ich pôvod sú totiž pôsobivými umeleckými dielami. Náročné geometrické obrazce niekedy vychádzajú z rôznych náboženských symbolov a priam privolávajú vykladačov všetkých možných posolstiev a náboženstiev.

Južné Anglicko

Centrom výskytu tohto fenoménu sú pahorky v anglickom Wiltshire, tam smerujú dokonca aj organizované zájazdy obdivovateľov. Už desať rokov tam pôsobí informačné centrum Silent Circle Café s knihami, filmami či tričkami.

Na stránke centra sa zhromažďujú hlásenia o výskyte obrazcov, počas sezóny takmer každý druhý deň. Vlani to bolo 68 obrazcov, tento rok je ich už okolo šesťdesiatky.

Prečo je mekkou tejto aktivity práve južné Anglicko? Najjednoduchšou odpoveďou by bolo, že Doug Bower a Dava Chorley, prví, ktorí sa prihlásili k vyrábaniu kruhov, boli z neďalekého Southamptonu v Hampshire, takže v tomto kraji má tvorba obrazcov tradíciu. Úlohu hrá aj výskyt bohatých firiem, ktoré si vedia podobnú reklamu zaplatiť.

Vyznávači agronáboženstva majú však iné vysvetlenie. „Anglické obrazce v obilí sa vyskytujú na kriedovom podloží pozdĺž línie svätého Michaela, ktorá prechádza v slnovratovom smere Z-V celým Anglickom,“ hovorí Tonička Plíšková. Podľa teórie, ktorú zastáva, má totiž nielen každý tvor, ale aj každá planéta svoj energetický systém a práve na energetických dráhach majú ležať všetky dôležité posvätné miesta.

1.jpg
Kruh v obilí sa objavil aj v strednej Indonézii. Jeho obrázky sa predávali na trhu, obzerať si ho prichádzali tisícky zvedavcov. FOTO: sita/ap

Čo ich stvorilo?

Znalci obrazcov sa tvária, že vedia rozpoznať pravé od falošných napríklad podľa formy zľahnutia obilia.

„Pravé“ nemajú zlomené steblá, len ohnuté, vyskytujú sa pri nich anomálie v magnetickom poli, rušenie elektroniky či zmeny rádioaktivity. Tieto zmeny sú však merateľné len prvých pár dní. Častým javom je vraj zmena v klíčivosti zŕn z kruhu.

„Pri piktogramoch sa objavuje buď väčšia, alebo menšia klíčivosť, ťažko povedať, prečo je raz väčšia, raz menšia,“ hovorí Tomáš Stankovič z Uforevue. Ak by teda obrazce nevznikali ľudskou rukou, ako si máme vysvetliť ich vznik? Množstvo teórií hovorí o pôsobení akejsi mikrovlnnej energie, svetelného lúča, poletujúcej plazmatickej svetelnej guli cez energetický stĺp až po pôsobenie vetra či tornáda.

Čo nám hovoria?

Ešte náročnejšie je pochopiť význam ich údajného posolstva. Kruhy si totiž privlastňuje kadekto, najčastejšie ufológovia, ale aj rôzni vyznávači New Age. Podľa Plíškovej sú kruhy v obilí testami, ktorými hodnotia mimozemské civilizácie úroveň ľudstva.

„Naši stvoritelia a strážcovia nás učia znova čítať obrazy, posielajú nám listy, aby sme si ich prečítali a porozumeli,“ tvrdí. Aj Tomáš Stankovič si myslí, že kruhy sú „od niekoho zvonku“, keďže je presvedčený o mimozemskom živote.

„Ja si vlastne ani neviem predstaviť, že by neexistovali,“ dodáva. Pripúšťa však, že analýza posolstva kruhov je zložitá a že pri nej len hádajú.“

Piktogramy často poukazujú na rôzne situácie na oblohe, napríklad na konjunkciu dvoch planét (tak analyzovali známy piktogram v Hliníku nad Hronom 2009) či dokonca na celé postavenie hviezd našej slnečnej sústavy. Niektoré odkazujú aj na rok, či dokonca na dátum 21. 12. 2012.

Za najfantastickejšie slovenské piktogramy považuje Stankovič tie z Kozároviec z roku 2009, zo zahraničných sa mu najviac páčia obrazce v Crabwoode či takmer polkilometrový kus v Milk Hille, ktorý sa objavil mesiac pred útokom na dvojičky.

poltar.jpg
Kruhy v obilí pri obci České Brezovo (Poltár). Slovensko nie je Anglicko, takže letecké snímky neexistujú. FOTO: Milan Karlík

Za všetkým je nevera

Eric Chaline, autor knihy Podvody, ktoré hýbali dejinami, tvrdí, že mimozemšťania musia mať zvláštny druh humoru, ak naše obilniny používajú ako odkazovače na telefónnom záznamníku: „Prišli sme na vašu planétu, neboli ste doma, nechali sme vám zaujímavý geometrický útvar v poli pri Hampshire.“

Prečo sa piktogramy v obilí dostali do jeho knihy podvodov? Pretože už v roku 1991 sa k ich vyrábaniu priznali Doug Bower a Dave Chorley. Jedného z nich začala manželka podozrievať z nevery pre jeho časté nočné zmiznutia, preto vyšli s farbou von. Inšpirovať sa mali zvíreným poľom v austrálskom Queenslande, ktoré začali tamojší ufológovia v šesťdesiatych rokoch automaticky považovať za miesto pristátia Ufa.

Aj oni teda chceli ľudí navnadiť na presvedčenie, že v Anglicku pristál lietajúci tanier. Od roku 1978 vraj vyrobili stovky obrazcov, prihlásili sa zrejme aj k takým, ktoré zjavne neurobili.

Čo so zvyškom?

Súčasní vyrábači kruhov (circlemakers) síce na ich dizajn už používajú počítače, GPS možno aj lasery, ale stále predovšetkým dosku, lano a drôt. Na svojej stránke zverejňujú dokonca návod, ako si vlastný obrazec v obilí môžete vyrobiť.

Veľmi sa bavia tým, že hoci sa k nejakému obrazcu priznajú, oddaní vyznávači viery v kruhy stále tvrdia, že je „pravý“ a odmietajú prijať ich vysvetlenie.

Zmyslom ich neplatenej práce je zvyšovať záhadnosť tohto fenoménu. Tešia sa, ak ľudia krútia hlavami a hovoria si – tak toto už skutočne nemohol vyrobiť človek. Keď v roku 1999 dostal vedec Colin Andrews grant na preskúmanie kruhov v obilí, tvrdil, že až osemdesiat percent z nich sú ľudskými dielami vyrobenými za účelom biznisu či reklamy. Problém je potom už len s tým zvyškom.

ico

Juliov obrazec

3.jpgMedzi najzáhadnejšie javy patrí tzv. Juliov obrazec, ktorý sa objavil 7. júla 1996 pri Stonehenge.

Podľa leteckých fotografií sa tak stalo preukázateľne počas dňa a za menej ako štyridsať minút. Ide o špirálovitý obrazec tvorený sériou kruhov, ktorému sa hovorí Juliova množina, z čoho bol odvodený aj názov piktogramu.

Našli sa neskôr aj komplikovanejšie fraktálne obrazce. Niekedy zas zachytili akési rušenie na kamere za noci, počas ktorej sa mal obrazec zjaviť.

A potom sú tu ešte totálne „haluze“, napríklad obrazec tváre z Chilboltonu z roku 2001.

Správa, ktorá ho sprevádza, má byť odpoveďou na správu pre prípadné iné civilizácie vypustenú z observatória Arecibo v Puerto Ricu v roku 1974.

Alebo sa vám viac páči hlava mimozemšťana, ktorá sa objavila v poli pri Crabwoode v roku 2002?

„Tieto piktogramy sú také fascinujúce, že možno vylúčiť akýkoľvek podvod, pretože také zložité formácie nemožno za jednu noc vytvoriť,“ tvrdia nadšenci na stránkach venovaných tomuto fenoménu.

ico

Kruhotvorca

Fenoménom medzi „obrazotvorcami“ je Matthew Williams.

Matthew Williams sa k štúdiu obrazcov dostal - podobne ako iní - cez ufológiu. Dal si však námahu, aby osobne vyhľadal tých, ktorí tvrdili, že kruhy sami vyrábajú a napokon sa stal jedným z nich. Do histórie vstúpil ako prvý človek, ktorý v roku 2000 dostal pokutu 125 libier za vandalstvo, keď sa k výrobe jedného kruhu priznal, aby vyvrátil televízne tvrdenia istého presvedčenému ufológa o jeho mimozemskom pôvode.

V roku 2010 odhalil zoznam obrazcov, ktoré urobil od roku 2000. Na svojej vlastnej televíznej stránke vystupuje veľmi rázne proti tzv. cereologistom. Podľa neho existuje konšpirácia ľudí, ktorí chcú veriť v mimozemský pôvod kruhov v obilí.

Nielen im cez amatérske videá oznamuje: „Kruhy v obilí robia ľudia!“ Pravých skeptikov však ani on celkom nepoteší, pretože v paranormálne javy verí. Popisuje, že pri robení kruhov zažíval čudné zážitky, dokonca je presvedčený, že svojimi obrazcami plní želania tých, ktorí si ich akoby vymodlili.

„Netuším, ako sa to deje, či dostávam inšpiráciu zhora, alebo telepaticky od ľudí,“ hovorí na svojom videu. Nemám na to odpoveď, ale viem, že sa to deje,“ dodáva. Tvrdí, že odkedy začal robiť kruhy, sa výskyt paranormálnych javov v jeho živote radikálne zvýšil.

Williams však odmieta nálepky ako podvod či klamstvo. Pripúšťa, že robenie kruhov je priestupok, vníma ho však aj ako umenie s magickými efektmi. Kruhy vraj robí preto, aby tento druh zážitku ľuďom odovzdával. Kto sa z toho vysmieva, má si sám skúsiť vyrobiť svoj kruh. „Potom možno zistíte, že hovorím, pravdu.“

2.jpg

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 652
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 755
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 746
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 736
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 603
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 634
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 444
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 336
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 195
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 076
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

Daniel Lipšic.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.

Peter Tkačenko
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Marek Majeský.

Neprehliadnite tiež

Na západe sa orlovi kráľovskému darí, stúpol počet hniezdiacich párov

Kým v roku 2019 evidovali ochranári 25 hniezdiacich párov, vlani zaznamenali 36.

Orol kráľovský je po orliakovi morskom a orlovi skalnom tretím najväčším dravým vtákom na Slovensku.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V Košiciach organizujú hromadné behy, každý pritom beží sám

K experimentu sa pridali ľudia z Čiech, spod Tatier či od Žiliny.

Skupina potiahne jednotlivca, vysvetľuje Tomáš Gáll, prečo sú skupinové behy dôležité.
Medzilaborce zápasia s nárastom chorých na Covid-19.