Lety majú britskej firme pomôcť odhaliť náleziska plynu a ropy.
BRATISLAVA. Nemám ani tušenie, čo je to za lietadlo, hovorí starosta východoslovenskej Runiny Marián Regula. Odpovedá na otázku o letoch, ktoré križujú oblohu nad národným parkom Poloniny, kde obec leží.
Rozsiahle územie od Bardejova po Novú Sedlicu už týždne sonduje lietadlo najaté britskou rafinérskou spoločnosťou Aurelian Oil & Gas PLC. Ide o poslednú fázu šesť rokov trvajúceho prieskumu, ktorým sa na bridlicovom podloží severovýchodného Slovenska snaží lokalizovať výnosné ropné a plynové ložiská. Na práce dosiaľ vynaložili 20 miliónov eur.
„Definitívne rozhodnutie o prvom prieskumnom vrte padne v januári,“ hovorí riaditeľ dcérskej spoločnosti Aurelian Oil & Gas Slovakia Stanislav Benada.
Pod dohľadom armády
Na poslednú fázu prieskumu upozornil ochranár Juraj Lukáč, ktorý v regióne žije. „Ťažobné firmy robia iba svoju prácu, ale nezáujem občanov i úradov o to, čo sa deje s ich krajinou, je šokujúce zistenie,“ hovorí.
Hoci prieskumné práce v regióne prebiehajú už roky, väčšina miestnych nemá o projekte a jeho dosahoch žiadne informácie. „Šíria sa tu dohady, že hľadajú zlato alebo urán,“ vraví Lukáč.
Nerasty
Prieskum
- prieskumné práce v okolí Svidníka, Medzilaboriec a Sniny bežia od roku 2006,
- geologické podložie skúmali pomocou otrasov vyvolaných odpálenými náložami,
- merania doplnia leteckým snímkovaním krajiny,
- ťažiť chcú od roku 2016.
Benada tvrdí, že úrady i samosprávy o všetkom informujú. Lety majú trvať do polovice septembra, dohliada na ne aj vojsko.
„Postupujeme podľa zákona, ktorý prikazuje všetky letecké snímky najskôr ukázať armáde, aby sa na nich vymazali utajované objekty,“ vysvetľuje.
Ak letecké merania potvrdia povrchové zistenia, prvý prieskumný vrt by chcela spoločnosť vyhĺbiť pri obci Šarišské Čierne o rok.
Ďalší má pribudnúť v roku 2014 medzi Humenným a Medzilaborcami. Ak sa vrty ukážu ako výnosné, ostrá ťažba by sa mohla začať už v roku 2016.
Spoločnosť popiera, že by na Slovensku hľadala takzvaný bridlicový plyn, ktorý sa ťaží z veľkej hĺbky metódou hydraulického štiepenia. Ide o pomerne novú metódu, ktorá má vo svete veľa odporcov. „Hľadáme klasické náleziská,“ ubezpečuje Benada.
Cisterny v prírode
Lukáč upozorňuje, že aj povolenie klasickej ťažby výrazne zmení charakter krajiny. „Severovýchod Slovenska má jedinú šancu ako zbohatnúť, a to z krajiny a turistického ruchu. Ťažba ropy s novými cestami a desiatkami nákladných áut tomu nepomôže,“ vraví.
Benada tvrdí, že obrovské ložiská v oblasti neočakávajú a k vrtom bude pravdepodobne prúdiť iba niekoľko áut týždenne. „Všetko ukážu až skúšky, ktoré ocenia veľkosť zásob."

Beata
Balogová
