Košice 4. septembra (TASR) - Podpredseda a hovorca Krajského súdu (KS) v Košiciach Juraj Sopoliga na dnešnom brífingu neposkytol stanovisko ku kauze siedmich údajných príslušníkov košického podsvetia, obvinených z brutálnej vraždy.
Podľa Najvyššieho súdu (NS) SR v Bratislave musia byť prepustení na slobodu pre údajnú hrubú procesnú chybu, ktorej sa dopustil predseda senátu KS v Košiciach tým, že včas nepodal na NS návrh na predĺženie väzby.
"Brífing sme zvolali v súvislosti s vyhlásením konkurzu na nebankovú finančnú inštitúciu B.M.G. Invest, v ktorej je podľa predbežných odhadov okolo 150 tisíc poškodených. Na otázky súvisiace s kauzou siedmich obvinených neviem odpovedať a o celej kauze sa nateraz nebudem vyjadrovať. Nemám totiž dostatok relevantných informácií," uviedol Sopoliga.
Ako dodal, musia preveriť celý prípad, čo môže trvať aj niekoľko dní, a až potom poskytnú stanovisko. "V prvom rade musíme preskúmať celý časový harmonogram putovania spisu, to znamená, kedy ho prokurátor postúpil na súd, kedy sa dostal ku konkrétnemu sudcovi a podobne," poznamenal Sopoliga.
Zdôraznil, že ak konkrétny sudca skutočne urobil chybu, o ktorej sa v médiách toľko hovorí, do úvahy prichádza disciplinárny postih. Prešetrenie dostal na starosť podpredseda KS pre trestný úsek. "Bez toho, aby sme poznali všetky aspekty kauzy, najmä dôkladný časový rozpis udalostí, nebudeme poskytovať médiám žiadne informácie," uzavrel Sopoliga.
NS sa vďaka neskoro podanému návrhu nemohol zaoberať otázkou predĺženia a ani dôvodmi väzby siedmich obvinených. Vražda 29-ročného Miroslava Stojku, údajného člena Boržovho gangu, sa stala večer 27. novembra 1999 v rekreačnej oblasti Jazero na terase reštaurácie Pláž v Košiciach. Páchatelia vylákali obeť z dverí reštaurácie na terasu, kde ju zozadu viackrát mačetou sekli do hlavy, do pravej lopatky a dlane ľavej ruky. Potom ďalší útočník strelil Miroslavovi do brucha, čím mu spôsobil zranenia, na následky ktorých po prevoze do nemocnice zomrel.
Vraždu podľa niektorých zdrojov blízkych polícii údajne inicioval a z pozadia riadil konkurenčný boss Karol Kolárik, ktorého niekoľko dní nato - 16. decembra 1999 zastrelili.
Vyšetrovanie vraždy M. Stojku malo byť podľa týchto zdrojov výrazne ovplyvnené vyhláseniami bývalého ministra vnútra Ladislava Pittnera o rozložení a zlikvidovaní kľúčových skupín slovenského podsvetia. Prípadnú absenciu dôkazov mal v tomto prípade nahradiť tlak verejnej mienky.