SME

Slovensko si pripomenulo 20 rokov ústavy

Deň otvorených dverí, ktorý sa počas dňa konal v budove Národnej rady, si pozrelo vyše desaťtisíc ľudí.

(Zdroj: SHOOTY)

Slovenský cyklista Peter Sagan sa predstavil na prvom ročníku Hradnej časovky aj preto, aby pomohol slovenskému športu.

BRATISLAVA. Štátnym sviatkom si v sobotu Slovensko pripomenulo vznik najdôležitejšieho zákona suverénneho nezávislého štátu - Ústavy Slovenskej republiky.

Deň otvorených dverí, ktorý sa počas dňa konal v budove Národnej rady aj v zrekonštruovaných priestoroch Bratislavského hradu, si pozrelo približne 10 - 12.000 ľudí.

"Škoda, že nám tento rok neprialo počasie, podľa mňa by ich prišlo ešte viac," uviedol hovorca predsedu parlamentu Pavol Chovanec.

SkryťVypnúť reklamu

Fakty

Ústava

súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, zaväzuje všetky orgány a občanov štátu, skladá sa z preambuly a deviatich hláv , upravuje základné práva a slobody, určuje trojdelenie moci ako jeden zo základných princípov právneho štátu na zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc.

S úspechom sa stretla Bratislavská hradná časovka o pohár predsedu Národnej rady, najmä vďaka účasti cyklistu Petra Sagana.

"Sme veľmi radi, že prišiel a celá akcia tým dostala aj športový rozmer. Veľa ľudí bolo zvedavých vyslovene na neho," povedal hovorca.

Slovenská národná rada ústavu prijala 1. septembra 1992 na piatej schôdzi. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za 114, proti boli 16 a štyria sa zdržali.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavu slávnostne podpísali 3. septembra 1992 na Bratislavskom hrade vtedajší predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar.

Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie. Predchádzalo tomu prijatie Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky 17. júla 1992, následne sa predstavitelia vládnucich strán dohodli na rozdelení federácie.

Federálne zhromaždenie 25. novembra 1992 schválilo ústavný Zákon o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky.

O polnoci 31. decembra 1992 zanikol spoločný štát Čechov a Slovákov a vznikli dva samostatné štáty - Slovenská republika a Česká republika.

Ako Mečiar a Klaus oznámili koniec štátu.

Prečítajte si článok >>

Peter Sagan prichádza do cieľa bratislavskej hradnej časovky. FOTO - TASR

SkryťVypnúť reklamu

Paška robil sprievodcu

Prvým desiatkam návštevníkov Dňa otvorených dverí v Národnej rade robil sprievodcu osobne predseda parlamentu Pavol Paška (Smer).

"V roku 2006, keď som po prvý krát nastúpil do funkcie predsedu Národnej rady, sme sa rozhodli obnoviť tradíciu a umožniť ľuďom nie len z Bratislavy, ale z celého Slovenska, aby si mohli voľne prezrieť priestory svojho zákonodarného zboru, ale hlavne, aby sa mohli osobne a bezprostredne stretnúť so 'svojimi' politikmi, poslancami, aby sa ich mohli pýtať a nedali im pokoj," privítal prítomných Paška spolu s podpredsedníčkou parlamentu Janou Laššákovou (Smer).

Keď Paška ukazoval návštevníkom rokovaciu sálu, ktorú poslanci Slobody a Solidarity vyzdobili vlastnými papierovými figurínami, hovoril o tom, že v tejto sále sa rozhoduje "o bytí a nebytí" Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z návštevníkov sa ho opýtal, či sa "bytie" píše s tvrdým, alebo mäkkým "i". "Samozrejme, ide o existenciu, nie o fyzické násilie," nenechal sa zaskočiť Paška.

Blaha: My poslanci sme prišli sami a radi

V jeho poslaneckom klube Smeru už od rána čakal na návštevníkov poslanec Ľuboš Blaha s ľudovou hudbou a množstvom merkantilu. Tvrdí, že nemá v poslaneckom klube "službu", ale poslanci sami radi prichádzajú debatovať s voličmi.

"Je tu viacero poslancov, ktorí budú odpovedať na otázky ľudí. Prišiel, kto prišiel," konštatoval Blaha.

V klube KDH v čase otvorenia personál dolaďoval pomerne náročný vizuál, ktorý zahŕňal okrem iného videoprojekciu.

"Mám rád tieto Dni otvorených dverí. Môžeme sa tu s ľuďmi porozprávať, ale najmä počúvať, čo hovoria oni. A dnes, hneď ráno, prišiel pozrieť parlament folklórny súbor, ktorý je zblízka mojej rodnej obce, naozaj sme sa tu zvítali s veľkou srdečnosťou a radosťou," neskrýval spokojnosť predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu

Pavol Paška sprevádza obhliadkou Bratislavského hradu. FOTO - TASR

Vášáryová diskutuje ôsmy raz

Na klube SDKÚ už v tom čase poslanci Viliam Novotný a Magda Vášáryová intenzívne diskutovali s návštevníkmi.

Akciu hneď využili na zbieranie podpisov pod petíciu na ochranu druhého piliera.

"Rozdelili sme si, kedy tu kto bude, aby sme vydržali celý deň. Ja tu budem od deviatej do dvanástej. Pripravili sme pre návštevníkov hlavolamy, ale aj rôzne fotografie a vyhlásenia," povedala Vášáryová, ktorá je na Dni otvorených dverí už ôsmy raz.

"Máme pripravenú dobrú náladu. Aj nejaké prezenty, ale hlavne dobré odpovede," komentoval program v klube Most - Híd predseda strany Béla Bugár, ktorý vítal návštevníkov spolu s podpredsedom Zsoltom Simonom.

SkryťVypnúť reklamu

V parlamente je podľa neho približne polovica poslaneckého klubu, druhá príde poobede.

S ľuďmi sa fotil aj Poliačik

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti stavili na folklór. "My sme sa rozhodli, že sa budeme snažiť priblížiť Slovákom Slovensko prostredníctvom folklóru. Máme tu krátky test, ako poznajú svoje regióny. Ak správne zodpovedajú, získajú tričko Máme radi túto krajinu," uviedla program svojho klubu podpredsedníčka Národnej rady Erika Jurinová.

"Pre deti tu máme cukríky, odznačiky, balóniky. Ľudia sa tu môžu odfotiť s poslancom, alebo viacerými a fotky si tu priamo môžu vytlačiť, alebo im ich pošleme na e-mail," konštatoval Martin Poliačik z SaS.

Peter Sagan a predseda parlamentu oceňujú bozkom najrýchlejšiu ženu hradnej časovky. FOTO - TASR

SkryťVypnúť reklamu

Prezident: Môžeme stratiť časť suverenity

Prezident Ivan Gašparovič počas diskusie na TA3 pripustil, že by Slovensko mohlo stratiť časť suverenity v prospech Európskej únie.

"Osobne si myslím, že v tejto ťažkej ekonomickej a finančnej situácii, ktorá je v Európe a nielen v Európe, taká krajina ako je Slovensko, ktorá nie je schopná bez spolupráce, bez zahraničného obchodu a investícií existovať, musí zvážiť aj takúto možnosť," povedal..

Podľa Gašparoviča je nutné hľadať nápravu tam, kde Európska únia nefunguje, pretože jednotlivé štáty nedokážu napĺňať podmienky, ktoré sú dané pre účasť v nej.

"Tá náprava je v tom, že možno v niečom suverenitu stratíme," povedal prezident.

Myslí si však, že pre to je potrebné rozhodnutie všetkých členov Európskej únie. Ako ďalej uviedol, musíme poznať dopady, aby sme vedeli, koľko takéto rozhodnutie prinesie plusov a koľko mínusov.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja som presvedčený, že naše členstvo v Európskej únii aj v eurozóne je pre Slovákov plus" dodal Ivan Gašparovič na záver.

Sagan jazdil aj za zlepšenie podmienok v športe

Slovenský cyklista Peter Sagan sa predstavil na prvom ročníku bratislavskej Hradnej časovky aj preto, aby pomohol slovenskému športu.

Predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý dostal nápad zorganizovať súťaž, mu prisľúbil, že bude žiadať o podporu nového zákona o športe.

Sagan si do historickej budovy Národnej rady zavolal aj posilu, manažéra tímu Liquigas-Cannondale Enrica Zanarda.

"Sme veľmi radi, že sa môžeme zúčastniť tohto dňa otvorených dverí. Taktiež sme v Liquigase veľmi radi, že môžeme podporovať takého talentovaného športovca ako je Peter Sagan a spropagovať jeho meno," uviedol Zanardo.

SkryťVypnúť reklamu

Manažér talianskej stajne zároveň aj poopravil správy, že Sagan bude v najbližšej sezóne jazdiť za nový tím Brixia Sport.

"Brixia Sport nie je nový sponzor, ale vedenie, ktoré má na starosti finančnú časť klubu. Tímovým manažérom bude stále Roberto Amadio a Brixia bude fungovať ako finančná podpora tímu na roky 2013 a 2014," vysvetlil Zanardo.

Sagan dúfa, že jeho účasť na podujatí pritiahne k cyklistike viac mladých ľudí. "Som veľmi rád, že tu môžem súťažiť a že sa takto spropaguje cyklistika. Aj prezident zväzu Peter Privara mi vravel, že na toto podujatie boli dosť veľké ohlasy. Dnes môže štartovať iba 120 pretekárov, tak dúfam, že by sa to do ďalších rokov ešte mohlo zväčšiť," uviedol Sagan.

Paška zorganizoval súťaž, aby dal priestor aj mladým pretekárom zmerať si sily so svetovou hviezdou a spopularizoval cyklistiku.

SkryťVypnúť reklamu

"Obzvlášť v uplynulom období a aj na základe výsledkov nášho športu na olympiáde v Londýne silnie tlak a názory, že by sa malo niečo urobiť v legislatívnej rovine v podpore športu. Trošku jasnejšie zadefinovať úlohy štátu a hlavne finančné zdroje a toky. Viem, že to bude na dlhšiu diskusiu. Ale ak dnes Peter Sagan dosiahne dobrý čas, a ja verím, že dosiahne, tak to hneď na nasledujúcej schôdzi predložím kolegom a kolegyniam," uviedol.

(tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 607
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 377
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 837
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 278
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 062
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 488
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu