SME

Ani na druhom pojednávaní sa nerozhodlo, komu patria Slánske lesy

Košice 4. septembra (TASR) - Súd ani na dnešnom, druhom pojednávaní nerozhodol v kauze Slánskych lesov. Sudkyňa Okresného súdu (OS) Košice-okolie Ľubica ...

Košice 4. septembra (TASR) - Súd ani na dnešnom, druhom pojednávaní nerozhodol v kauze Slánskych lesov. Sudkyňa Okresného súdu (OS) Košice-okolie Ľubica Adamčíková pre viaceré návrhy na dokazovanie, ktoré dnes podali procesné strany, pojednávanie odročila na neurčito.

V kauze ide o spor o určenie vlastníckeho práva k lesom. Žalobcom je SR, zastúpená štátnym podnikom Lesy Banská Bystrica a Slovenským pozemkovým fondom. Žalovanou stranou sú Slánske lesy, s. r. o., Trebišov. Podľa vyjadrenia procesných strán údajne ide o "jednu z najväčších káuz, aká vôbec bola na slovenských súdoch".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spor sa vedie o majetok, ktorý zdedila údajná dcéra grófa Károlyiho, pani D. Tomu kedysi patrili rozsiahle výmery lesov. Pani D. týždeň pred svojou smrťou údajne previedla majetok na spoločnosť Slánske lesy. Podľa právnej zástupkyne žalobcu sú však doklady, ktoré by osvedčovali prevod vlastníctva od pôvodných vlastníkov na spoločnosť Slánske lesy, údajne sfalšované.

Podľa vyjadrenia hovorcu Krajského súdu (KS) v Košiciach Ladislava Duditša v kauze sa štát domáha pozemkov, o ktorých tvrdí, že je ich vlastníkom. "Ale či je to skutočne tak, bude predmetom ďalšieho dokazovania pred súdom."

Na dnešnom pojednávaní sa právna zástupkyňa žalobcu snažila presvedčiť súd o tom, že nesporným vlastníkom pozemkov, o ktoré sa vedie spor, je štát. Odporca však argumentoval tým, že vlastnícke právo k lesom nadobudol na základe prehlásenia pani D. o tom, že lesné pozemky, ktoré zdedila, vkladá do obchodnej spoločnosti Slanské lesy, s. r. o. Na základe osvedčenia o "vydržaní", vydaného notárom, bola pani D. zapísaná do katastra nehnuteľností ako vlastníčka lesov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre nové návrhy, ktoré predložili obe procesné strany, bolo pojednávanie odročené "za účelom oboznámenia sa s dokumentmi a posúdenia navrhnutých dôkazov".

Slánske vrchy, v ktorých sa nachádzajú predmetné parcely, sa celkovo rozkladajú na území štyroch východoslovenských okresov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 802
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 472
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 920
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 554
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 530
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 259
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 065
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu