Bývalý politik KDH myslí názov doslovne; chcel by sa stať lídrom víťaznej pravice. Sociológ dáva strane šancu. V prieskume mal Lipšic 8 percent.
Agentúrny text sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Z reproduktorov sa ozýva pompézna melódia z oscarového filmu Forrest Gump a na pódium pod scenériou Bratislavského hradu vychádzajú desiatky prevažne mladších ľudí z celého Slovenska.
Posledný kráča poslanec Daniel Lipšic, ktorého vítajú potleskom.
Bývalý politik KDH a niekdajší minister spravodlivosti i vnútra sa postaví na čelo skupiny, po ľavici mu vejú slovenská i európska zástava, napravo stojí zahalený maliarsky stojan.
Ukrýva pútač s názvom nového politického hnutia Nová väčšina, ktorého založenie Lipšic s poslankyňou Janou Žitňanskou už dlhšie pripravovali na grilovačkách po celej krajine.
„Čas kozmetických zmien sa už vyčerpal. Slovenskú republiku treba postaviť odznova,“ vyhlásil Lipšic.
Uvidíme, či môže starý Lipšic vytvoriť novú väčšinu. Ono by stačilo, keby niekto dal dokopy tú starú, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Nič pre hradných pánov
Program
Čo presadzujú
Ľudia majú v referende prijať novú ústavu. Poslancov si zvolia v jednomandátových obvodoch. Priamo budú voliť aj sudcov a prokurátorov. S parlamentnými voľbami sa vždy má konať aj referendum o vážnych otázkach. Štát má ponúknuť prácu každému nezamestnanému. Za každé euro pre veľkých investorov dá štát dve eurá pre malých podnikateľov. Drobní živnostníci nemajú platiť dane a odvody, ale iba paušálny poplatok. Platy učiteľov zvýšiť o 50 %.
„Práve prebehli oslavy 20. výročia prijatia ústavy. Hradní páni oslavovali, ale majú aj ľudia čo oslavovať?“ začal kampaň novej strany.
„Ľudia majú pocit, že v našej krajine sa do tváre spravodlivosti vysmievajú arogantní mafiáni, oligarchovia a rôzne gorily, kým slušní občania sa márne domáhajú práva a spravodlivosti.“
Zmeniť to má ďalšia stredopravá strana. Lipšic presviedča, že názov hnutia myslí doslovne. S Novou väčšinou chce získať prevahu v stredopravom spektre a časom vyhrať voľby.
Plán bývalých kolegov kritizuje KDH. „Riešením pre pravicovú politiku nie je ďalšie trieštenie, ale naopak spolupráca existujúcich strán, ktorá vytvorí alternatívu voči vláde Roberta Fica,“ reagoval podpredseda Pavol Abrhan.
Sami to budú mať ťažkéSociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus nepredpokladá, že nová strana by samostatne mohla konkurovať Smeru.
Lipšicovej strane však šancu medzi pravicovými stranami dáva. V nezverejnenom prieskume, ktorý agentúra robila v júni, ju podporilo až osem percent voličov.
Slosiarik si myslí, že pravicoví voliči sú frustrovaní, čo môže byť pre Lipšica výhodné. „Budú sa však s ostatnými stredopravými stranami deliť o rovnaký koláč.“
Smer medzitým v prieskumoch stále získava vyše 40 percent.
K doterajším tváram hnutia, bývalému viceguvernérovi NBS Martinovi Bartovi či novinárovi Robertovi Žitňanskému, sa pridali primátori Čadce Milan Gura a Turčianskych Teplíc Michal Sygút, divadelník Juraj Benčík či prednosta vojenskej nemocnice v Ružomberku Marián Sičák.
Chceme viac moci pre ľudí a žiadnu ideológiuLíder DANIEL LIPŠIC chce s novou stranou vyhrať voľby. Ešte nevie ktoré.
Čo Nová väčšina znamená v preferenciách?
„Ambícia Novej väčšiny je vyhrať voľby. Či už najbližšie, to neviem. Ak by sme však chceli založiť stranu, ktorá bude štvrtou – piatou stranou od stredu doprava, nemalo by žiadny význam odísť z KDH.“
Máte prieskumy, ktoré takú šancu naznačujú?
„Mali sme staršie prieskumy, ktoré boli dosť nádejné. Voľby dali stredopravým stranám odpoveď, no žiadna reflexia v nich neprebehla. Stredopravá časť spektra potrebuje úplnú revitalizáciu.“
Nebol výsledok pravice aj váš výsledok?
„Ja som so svojím výsledkom spokojný.“
Akú podporu ste mali v tých prieskumoch?
„Nechcem hovoriť o číslach, lebo situácia sa mení, ale predpokladám, že v krátkom čase budú nové prieskumy. Nás však čaká veľa mravčej práce, ktorá bude trvať mesiace a možno roky, novú väčšinu nezískame zajtra ani do konca roka.“
Budete pravicová strana?
„Chceme viac slobody, ale hlavne viac rozhodovacej moci pre ľudí. Preto chceme posilniť nástroje demokracie, aby ľudia cítili, že krajina je skutočne ich. Na tom sa asi nezhodneme ani s pravicovými stranami.“
Odlíšite sa od KDH v dôraze na náboženské témy?
„Ja, ani Jana Žitňanská názory nezmeníme, ale chceme vytvoriť široké hnutie, ktoré nebude ideologické. Ale výstrelky ako legalizáciu drog si neviem predstaviť.“
Plánujete spoluprácu s platformou poslanca KDH Radoslavom Procházkom?
„Držím mu palce, ale jeho projekt nepoznám.“
Michal Piško
Politológ: Vznik strany asi pravicového voliča nepotešíPodľa politológa môže KDH prísť o časť voličov, ale určite nie o toľko, koľko dostal Lipšic preferenčných hlasov.
BRATISLAVA. Vznik Lipšicovej strany zrejme pravicového voliča nepoteší, myslí si politológ Ján Baránek.
"Volič pravice čaká na niečo iné, čaká na nejaký signál, že pravica sa vie spojiť a vytvoriť alternatívu voči Smeru, toto rozhodne takým signálom nie je," povedal Baránek.
Zatiaľ čo ľavica sa podľa politológa pod vedením Smeru svojho času zjednotila, štiepenie pravice pokračuje.
"Pravica sa fragmentizuje aj v tých politických prúdoch, kde by sa nemusela, napríklad v tomto kresťanskodemokratickom konzervatívnom prúde," dodal.
Strán podobných tej, ktorú chce založiť Lipšic, je už na Slovensku podľa politológa dosť.
"Voliči neprichádzajú z nejakého bezodného vreca, takže zasa to bude len pokus o trieštenie voličov," poznamenal.
Či môže Nová väčšina uspieť aj v parlamentných voľbách, si Baránek netrúfol zhodnotiť. Nepredpokladá však, že by nová strana na slovenskej politickej scéne poslala KDH pod hranicu zvoliteľnosti.
"Môže nastať úbytok hlasov KDH, ale určite nie taký, aký mal Lipšic počet preferenčných hlasov," tvrdí Baránek. Lipšic, ktorý v marcových parlamentných voľbách kandidoval ešte pod vlajkou KDH, vtedy získal najviac hlasov spomedzi kandidátov hnutia, prekrúžkoval aj predsedu strany Jána Figeľa.
(sita)

Beata
Balogová
