OSOBNOSTI ROBIA NOVINY

Sociálni pracovníci sú skrytí, štát nechodí pomáhať do terénu

Každý rok dostanú diplom zo sociálnej práce tisíce študentov. V teréne ich nevidno.

Ľuďom v núdzi pomáhajú často len dobrovoľníci.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

Sociálni pracovníci nestačia riešiť všetky problémy, priznáva štátny tajomník ministerstva práce. Na ich nedostatok v teréne upozornila v rámci seriálu SME ombudsmanka Jana Dubovcová, v ktorom osobnosti vyberajú témy do novín. Aj tí ľudia, ktorých štát na sociálnu prácu zamestná, podľa nej končia najmä ako byrokrati.

BRATISLAVA. Mama ich opustila, ostal im iba otec, ktorý netušil, ako sa má o malých synov starať.

S pomocou príbuzných počítať nemohol, s prosbou o radu, čo robiť s trojročným a päťročným chlapcom, preto zašiel za sociálnym pracovníkom na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Zúfalého otca poslal za psychológom.

Do rodiny neprišiel nik, aby mu ukázal, ako sa majú deti stravovať či tráviť voľný čas. Otec, ktorý chcel ostať v anonymite, si musel poradiť sám. Lekár neskôr zistil, že je chorý a musí ostať v nemocnici. Pokým sa nevrátil domov, úrad práce umiestnil deti v cirkevnej charite.

Keďže počas niekoľkomesačnej liečby nechodil do roboty, nemal z čoho platiť nájomné za byt.

Dlhy začali rodinu ťahať ku dnu, otec nedokázal zabrániť tomu, aby neprišli o byt.

Z ťažkostí sa dodnes nedostali. Hoci otec už opäť pracuje a spláca dlhy, strechu nad hlavou stále istú nemajú.

Podarilo sa im vybaviť, že dočasne môžu prespávať v charite. Kam sa podejú, zatiaľ netušia.

Zaberie viac úradníkov?

Prípad ukazuje, aké rezervy majú úrady práce v poskytovaní pomoci.

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová považuje za nedostatok, že niekto hneď na začiatku nenaučil otca, ako deti vychovávať.

„Naše úrady potom dokázali sprostredkovať charitu, ale nič v rámci svojho systému.“

info
Sociálna práca
Absolventi
 • pred piatimi rokmi skončilo magisterské štúdium sociálnej práce 728 ľudí, bakalárske 2068,
 • v roku 2010 už bolo magistrov 3334, bakalárske diplomy získalo 5026 študentov,
 • vlani sa stalo magistrom 2839 ľudí, bakalársky titul udelili 4521 študentom.

„Takéto prípady by sa nemali stávať. V oblasti sociálnej práce sa naakumulovalo veľa vecí, ktoré musíme opraviť,“ reagoval štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian zo Smeru.

Aké opatrenia pripravujú, Burian nepovedal.

Ministerstvo napísalo, že služby chcú zlepšiť aj zvýšením počtu sociálnych pracovníkov.

„Všetko je však otázka finančných možností, budeme sa týmto problémom zaoberať,“ uviedol Michal Jurči z tlačového odboru.

Burian tvrdí, že je nemožné, aby terajší počet sociálnych pracovníkov zvládol všetky problémy ľudí.

„Sú zavalení obrovskou agendou. Na jedného pripadá 800 až 900 spisov, na prácu v teréne im neostáva veľa času.“

Podľa údajov z ministerstva sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu na úradoch práce k 1. júlu zabezpečovalo 557 ľudí.

Aké témy sú dôležité podľa slovenských osobností? Denník SME im dáva v pravidelnom seriáli možnosť poukázať na veci, ktoré považujú za významné. Strávia deň v redakcii, stanovia tému a spolupracujú s redaktormi pri jej spracovaní.

Budúci týždeň vyberie tému tému fyzik Fedor Gömöry.

Suplujú štát

Výkonná riaditeľka Asociácie supervízorov a sociálnych poradcov Kristína Baťová vyčíta úradom spôsob práce.

„Mnohí si myslia, že keď si zavolajú rodiča a vyhrešia ho, potom bude lepšie vychovávať deti. Ale to je omyl, najviac dosiahnete prácou v teréne,“ hodnotí Baťová, ktorá sa zaoberá deťmi z málo podnetného prostredia či rodinami, ktorých členovia sa vrátili z väzenia.

„Za slabé výsledky úradov môžu aj nízke platy, jednoducho nemotivujú k lepšiemu výkonu. Od štátnej správy odrádzajú aj šikovných ľudí, ktorí by vedeli náročnú agendu riešiť,“ uviedla Alžbeta Brozmanová Gregorová z Centra dobrovoľnosti, ktoré v Banskej Bystrici pomáha tehotným ženám v ohrození.

Tretí sektor a dobrovoľníci podľa Baťovej neraz nahrádzajú štát. „Viacerí chcú pomáhať, ale nemôžu to robiť zadarmo, lebo by nemali z čoho žiť. Bolo by potrebné zlepšiť systém dotácií.“

Burian sľubuje, že úradom práce vyčlenia viac peňazí na aktivity dobrovoľníkov. „O konkrétnej sume je predčasné hovoriť.“

Úrovni sociálnych služieb by podľa Brozmanovej Gregorovej prospelo, keby úrady väčšmi spolupracovali s dobrovoľníkmi. U nej v Centre dobrovoľnosti sa to osvedčilo. Mladým dievčatám, ktoré nechcene otehotneli, zabezpečujú terapie, bývanie či pomoc po pôrode spolu s úradom práce a samosprávou.

ico

Tému vybrala Jana Dubovcová

dubovcova_res.jpgJANA DUBOVCOVÁ bola sudkyňou, poslankyňou za SDKÚ, od marca je ombudsmankou.

Ako tému ste si vybrali fungovanie sociálnej práce. Prečo?

„Narážam na to, že systém nefunguje. Ľudia majú mimoriadne veľa problémov, ktoré by sa až tak nevyhrotili, keby niekde na začiatku mali dvere, na ktoré keby zaklopali, tak by im niekto pomohol. To je sociálna práca, ktorú som očakávala od úradov práce a orgánov samosprávy. No zistila som, že ľuďom skoro nik nepomáha. Ak áno, tak sú z nich úradné spisy a vybavuje sa len vec ako taká a nie situácia človeka.“

Prečo ľudí riešia iba ako spis?

„Zákony máme na pomerne dobrej úrovni, navonok vyzerá, že je všetko v poriadku, až kým neskúsite reálny život. Možno pre nedostatok peňazí, ale tie nie sú ospravedlnením na všetko. Aj tok peňazí usmerňujeme podľa dôležitosti problému. Úrady možno nie sú personálne a materiálne dobre vybudované. Ľudia sú možno vedení, aby vybavovali spisy a nie situáciu človeka.“

Vo vašom úrade vybavujete prípady ľudí, ktorí sú už zúfalí a nevedia si poradiť. Aká je komunikácia s úradmi, v ktorých kompetencii je im pomôcť?

„Úrady pracujú podľa predpisov, plnia zákonné lehoty, ale chýbajú sociálni pracovníci v teréne. Ak idú za rodinou, tak aby mohli o nej podať správu. Ale rodina si často vyžaduje faktickú pomoc, niekoho, kto im ukáže, ako hospodáriť s peniazmi, ako si hľadať prácu. To sa listom alebo prípisom z úradu nedá vyriešiť.“

Mária Mihaliková

ico

Kniha deťom vysvetľuje, kto je ich ochranka

BRATISLAVA. „Sociálni pracovníci robia deťom „ochranku“. Ich prácou je navštevovať rodiny, kde majú nielen deti, ale aj rôzne problémy. Je možné, že aj tvoju rodinu navštevovali a zaujímali sa o to, či si v bezpečí,“ píše Danka Žilinčíková z občianskeho združenia Návrat v knižke Vieš, kto si?

Publikáciu v náklade 300 kusov vydal Návrat a má byť pomôckou pre ohrozené deti, ktoré úlohy úradov nepoznajú. Žilinčíková sa im snaží jednoduchým jazykom priblížiť komplikované zákony, opisuje im, na čo slúžia krízové centrá, detské domovy, čo je adopcia, pestúnstvo či náhradná osobná starostlivosť.

Vysvetľuje im, že sudca rozhoduje o odňatí dieťaťa zo starostlivosti rodičov, ak rodina situáciu nezvláda a prostredie už nie je preň bezpečné. „Aj dospelí, ktorí sa o teba starajú, sa obrátili na sudcu. Napísali mu list, že sa chcú o teba starať,“ objasňuje osvojeným deťom Žilinčíková.

Na Slovensku žije vyše osemtisíc detí v pestúnskych alebo náhradných rodinách.

Mária Mihaliková

ico

Školy chrlia tisíce sociálnych pracovníkov

Hoci sú na Slovensku tisíce vyučených sociálnych pracovníkov, štát občas nevie na takéto pozície nájsť dostatočne šikovných ľudí.

BRATISLAVA. S titulom magister v odbore sociálna práca vlani skončilo vysokú školu 2839 ľudí, ďalších 4521 získalo bakalársky diplom.

Hoci zo škôl každoročne vychádzajú masy absolventov sociálnej práce, úrady práce niekedy nevedia zohnať schopných zamestnancov.

„V niektorých krajoch je problém nájsť kvalitných ľudí. Je otázne, či mladí ľudia majú skutočný záujem vykonávať sociálnu prácu aj po skončení školy. Ide o náročnú prácu, v rámci ktorej treba riešiť naozaj ťažké prípady,“ vraví hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Zeman.

Ľahko získaný diplom?

Štúdium sociálnej práce zažíva boom od vzniku súkromných škôl. Najviac absolventov pochádza zo súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. S jej rektorom Vladimírom Krčmérym sa do uzávierky spojiť nepodarilo.

„Najhoršie je, že sa zo vzdelania stal tovar. Mnohým študentom ide o diplom a nie vedomosti,“ hodnotí Alžbeta Brozmanová Gregorová, ktorá pôsobí na Univerzite Mateja Bela.

„O sociálnej práci sa hovorí, že je to ľahký odbor, kdekto z nej získa titul. Z mojich spolužiakov malo len nejakých desať percent skutočný záujem o sociálnu prácu,“ spomína Johana Maceková, ktorá minulý rok skončila sociálnu prácu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Teraz sa venuje komunitnej práci v írskom Dubline. „Na štátny úrad by som nešla. Ubíjala by ma administratíva. V neziskovke môžem promptne reagovať na potreby klientov bez vypisovania zbytočných žiadostí,“ povedala Maceková.

Regulácia študentov

Zo štatistík nezamestnaných absolventov vyplýva, že majitelia diplomov zo sociálnej práce neostávajú bez roboty, no väčšinou nepracujú vo vyštudovanom odbore.

Úrady práce k septembru 2011 evidovali 518 nezamestnaných absolventov pedagogických vied, kam patrí aj sociálna práca. Rok predtým ich bolo 600.

Ministerstvo školstva cez vysokoškolskú novelu presadzuje, aby štát mohol od roku 2014 určovať univerzitám, koľko študentov smú prijať na jednotlivé odbory. Iba na nich by verejným školám posielal dotácie.

Hovorca ministerstva Michal Kaliňák reagoval, že ak absolventi sociálnej práce budú mať problémy s uplatnením sa na trhu práce, alebo ich počet bude presahovať rezortné prognózy potrieb počtu zamestnancov v tejto oblasti, „štát bude mať možnosť využiť tento nástroj na reguláciu“.

Mária Mihaliková

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 861
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 236
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 680
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 971
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 774
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 064
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 507
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 116
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 375
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 185

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

ŠPORT

Sagan ukázal cit pre taktiku a ešte lepšiu formu ako pred rokom

V sobotu bol druhý, v nedeľu už vyhral.

Neprehliadnite tiež

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.

Kaliňák sa potichu zmieril so sporným stavbárom z Gorily

Rezort vnútra viedol sériu súdnych sporov so stavebnou firmou Euro-Building, ktorá figuruje vo viacerých kauzách. Potichu uzavreli zmier.

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop