Poslanec NR SR Štefan Zelník navrhuje zvýšiť percento hrubého domáceho produktu pre zdravotníctvo z doterajších 6,2 percenta na minimálne 7 percent. Následne uvedené percento postupne každý rok zvyšovať tak, aby sa Slovensko dostalo na úroveň krajín Európskej únie.
Zelník v dnešnom predvolebnom okrúhlom stole SRo na tému ako riešiť súčasnú krízu v zdravotníctve ďalej vyhlásil, že PSNS plánuje zmeniť systém financovania zdravotníckych zariadení. Išlo by o formu platby za diagnózu. PSNS bude presadzovať aj zavedenie preventívnych programov a doplnkového zdravotného poistenia.
Reforma zdravotníctva musí mať u budúcej vlády prioritu, uviedla Marta Aibeková z Hnutia za demokraciu. Treba riešiť vzájomne súvisiace otázky financovania systému zdravotníctva a legislatívy. Po voľbách treba urýchlene prijať zákon o zdravotnom poistení, zmeniť zákon o liečebnom poriadku, povedala Aibeková.
Klára Šarközyová zo Strany maďarskej koalície uviedla, že treba definovať štandard poskytovania zdravotnej starostlivosti. Podľa nej treba rozšíriť sieť ambulancií, respektíve dokončiť privatizáciu, ako aj vytvoriť systém domácich lekárov a posilniť sieť špecializovaných lekárov. Je nevyhnutné dobudovať systém záchrannej služby, povedala kandidátka SMK pre jesenné parlamentné voľby.
Podľa Iriny Šebovej Strana demokratickej ľavice sa zasadzuje za takú reformu zdravotníctva, aby štátom zaručená, všeobecne dostupná kvalitná zdravotná starostlivosť a lieky boli pre všetkých. Za dôležité považuje preventívne programy na zachytávanie nádorových a srdcovocievnych ochorení a drogových závislosti. SDĽ je za zachovanie povinného očkovania u detí a viaczdrojové financovanie systému zdravotníctva. "V kategorizácii liekov treba dosiahnuť, aby každý občan dostal bez doplatku jeden liek na každú chorobu," zdôraznila Šebová.
Peter Tatár z Občianskej konzervatívnej strany (OKS) je presvedčený, že "treba odstrániť zasahovanie štátu do financovania siete zdravotníckych zaradení." OKS je za zrušenie byrokratického riadenia rezortu. "Voľná konkurencia pri rovnosti šancí vyčistí kvalitu od nekvality, a to nielen pri zdravotných poisťovniach, ale aj u poskytovateľov služieb," vyhlásil Tatár.
Dagmar Bolová z Komunistickej strany Slovenska tvrdí, že celú tragédiu zdravotníctva spôsobil štát. Ten podľa jej slov "robí reformy pre reformy, a je najväčším dlžníkom zdravotným poisťovniam neodvádzaním dávok za svojich poistencov".
Združenie robotníkov Slovenska je za bezplatné poskytovanie zdravotnej starostlivosti.