BRATISLAVA. „Sme presvedčení, že ľudia vedia rozhodovať lepšie ako politici.“ Viac moci pre ľudí je podľa vznikajúcej strany Nová väčšina Daniela Lipšica to, čo ju odlišuje od ostatných strán.
Chce, aby ľudia v referende schválili novú ústavu či priamo volili sudcov. Bývalá premiérka Iveta Radičová považuje túto tézu za problematickú.
Lipšic pre aktualne.sk povedal, že pre ľudí, ako je ona, je jeho hnutie otvorené. Už v minulosti s ňou hovoril o možnej spolupráci, stále najpopulárnejšia pravicová politička však aj v pondelok zopakovala, že do politiky ísť odmieta.
Spochybnila aj myšlienku Novej väčšiny viac zapájať občanov do rozhodovania. „Politik sa uchádza o dôveru občanov práve preto, že ponúka riešenia a bude rozhodovať,“ hovorí expremiérka.
Sľubujú viac referend
Názory sme nezmenili, hovorí šéf vznikajúceho hnutia Nová väčšina Daniel Lipšic. Dlhoročný politik KDH odpovedal, kam jeho novú stranu treba zaradiť.
Od ostatných strán ich dnes má odlíšiť najmä to, že chcú dať ľuďom väčšiu moc a ekonomickú slobodu. Chcú napríklad viac referend.
„Nikdy som nepovedal, že ľudia zvolia tých najlepších sudcov a prokurátorov, ale myslím si, že zvolia lepších ako teraz Súdna rada,“ hovorí tiež Lipšic.
Strán s podobnými tézami, ako má Daniel Lipšic, je teraz neúrekom, komentuje Lukáš Fila.
Čítajte komentár (piano) >>
Kam vlastne patrí?
Bývalá premiérka Iveta Radičová nesúhlasí. „Vnímam to ako zbavovanie sa zodpovednosti tam, kde ju má politik niesť,“ povedala.
Lipšica zatiaľ stále nevie ani ekonomicky hodnotovo zaradiť. „Riešenia, ktoré v jeho tézach zatiaľ sú, vo mne vyvolávajú otázky. Nevnímam to ako platformu, ktorá by bolo hodnotovo zrejmá,“ povedala Radičová.
Šéf OĽaNO Igor Matovič si myslí, že Lipšic má rečami o väčšom vplyve ľudí záujem aj o jeho voličov.
„Nechápem, prečo sa Lipšic tvári, že štrnásť rokov nebol vrcholovým politikom a ako keby nebol zodpovedný za stav, v ktorom sa Slovensko nachádza,“ myslí si Matovič. „Človek, ktorý mal dva roky Gorilu v šuplíku a nevytiahol ju – až potom, keď ju vytiahol niekto iný – nie je antielitársky politik.“
Matovič si preto myslí, že od Lipšica ho odlišuje jeho autenticita.
Procházka chce zlučovať
Radoslav Procházka, ktorý zakladá vlastnú platformu v KDH, hovorí, že Lipšic do slovenskej politiky patrí.
Jeho platforma sa však podľa neho od ostatných strán bude líšiť „rozsahom a hĺbkou spoločenskej zmeny, ktorú chce presadiť“ a tiež spôsobom, ako to dosiahnuť.
„Generačnú a programovú obnovu slovenského pravého stredu chceme dosiahnuť integračným pohybom, nie sólojazdou,“ povedal Procházka. Lipšica považuje za prirodzeného partnera na spoluprácu.
Ako keby sa už integrovali, odpovedali včera na otázky SME predsedovia SDKÚ, KDH a MostHíd. Odmietli sa vyjadriť do ankety a ich hovorcovia poslali totožné stanoviská o ich vzájomnej spolupráci.
Anketa s lídrami pravice - kliknite na obrázok.
Novú väčšinu majú aj republikáni v Amerike
Slovo väčšina v názve strany má znamenať väčšinu voličov. Podľa Lipšica ju majú tvoriť aj príslušníci menšín.
BRATISLAVA. „Povýšenecký a arogantný,“ hovorí o názve Nová väčšina šéf Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič. Negatívnej emócie z názvu nového hnutia Daniela Lipšica sa vraj nevie zbaviť.
Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár ako predstaviteľ najväčšej maďarskej menšiny hovorí, že dôležitejší ako názov bude preňho obsah.
Názov vymyslel bývalý novinár a ekonomický analytik Lipšicovho hnutia Róbert Žitňanský. Hovorí, že mu napadol spontánne. „Začíname ako nové hnutie a naším dlhodobým cieľom je vytvoriť väčšinovú koalíciu voličov.“
Negatívnej konotácie sa neobáva. „Ako veľký obdivovateľ amerických otcov zakladateľov mám rovnako ako oni obavu zo sklonu demokracie zvrhnúť sa na tyraniu väčšiny, takže tento kontext sa nás naozaj nijako netýka.“
Názov New majority používa aj americká organizácia, ktorá podporuje republikánskych kandidátov do funkcií.
Žitňanský hovorí, že o nej netušil, na internete vraj inšpiráciu nehľadal. „Ale ako som dnes zistil, oná americká mimovládka je z Kalifornie a podporuje republikánov: je mi sympatická z oboch dôvodov,“ povedal.
„Keď zvolíte názov nejakého subjektu, tak je dosť pravdepodobné, že niečo na celom svete sa už tak bude volať,“ hovorí aj Lipšic.
Slovo väčšina podľa neho nemá nijako urážať menšiny. Medzi väčšinou voličov, s ktorými chcú „Slovensko postaviť nanovo“, majú byť podľa Lipšica aj príslušníci menšín.
(mož)
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Hlina si dal týždeň
Problémy majú KDH aj OĽaNO. Alojz Hlina nevylučuje odchod, Radoslav Procházka o platforme zatiaľ mlčí.
BRATISLAVA. Na hybrid medzi súčasnou podobou a politickou stranou by sa malo zmeniť hnutie OĽaNO podľa jeho poslanca Alojza Hlinu. O budúcnosti združenia by chcel hovoriť na budúci pondelok v poslaneckom klube.
Hlina si je istý, že OĽaNO by sa mali zmeniť. Chce presadiť „princíp novej krvi“, teda aby bolo možné zoskupenie rozšíriť o ďalších ľudí.
„Stav, v ktorom má hnutie iba štyroch členov, je síce právne v poriadku, no vecne ho za správny nepovažujem,“ vraví Hlina. „Ak sa nič neudeje a zostane ten status ako teraz, bude to pre mňa jasný signál, že budem musieť hľadať iné riešenia.“
„Určite nebudeme nič meniť iba preto, že si jeden poslanec postaví hlavu a zrazu chce z nášho zoskupenia nezávislých poslancov vyrobiť štandardnú politickú stranu,“ odpovedal podľa TASR líder OĽaNO Igor Matovič.
Zmenu chce aj Radoslav Procházka z KDH. Na rozdiel od Hlinu však zatiaľ svoj odchod nepripúšťa. Názov svojej platformy zverejní 29. septembra. „Nejaký čas už k tomu nechcem viac povedať,“ vraví.
(knm)

Beata
Balogová
