BRATISLAVA. Partneri z východného Slovenska Miroslav Goroľ a Veronika Čonková už týždne žijú v Londýne na ulici. Pre zlé sociálne podmienky im britské sociálne úrady zobrali ich päť detí.
Teraz sa s nimi stretávajú niekoľkokrát do týždňa a čakajú na súd, ktorý má o tri týždne rozhodnúť, či im deti vrátia. Otázne bude, ako zavážia pozitívne ohlasy zo Slovenska, kde žili usporiadane a bez problémov. Zostalo tu ich ďalších päť detí.
O prípade informovala ako prvá televízia Joj. Rovnako ako o matke dvoch chlapcov, ktorá o nich bojuje už dva roky. Tiež hrozí, že pôjdu na adopciu.
Medzi Slovákmi vznikla panika
Advokát Martin Belica hovorí, že medzi Slovákmi v Británii vznikla panika. Upokojuje, že úrady bez dôvodu deti nezoberú. Britské médiá však spomínajú problém nútených adopcií. Rovnako na problém upozorňuje aj liberálny demokrat, poslanec parlamentu John Hemming.
„Vláda sa musí zobudiť, ide o vážny problém, ktorý ročne zasiahne okolo tisíc rodín,“ hovorí Hemming. Situáciu sa pokúsi riešiť zmenou zákona, ktorú predloží v októbri. Problémom je, že súdne konania sú neverejné, a tak často kryjú mnohé klamstvá. Súdy môžu rozhodnúť bez vysvetľovania.
Hemming si inak nevie vysvetliť, ako môže súd uznať psychologický posudok na človeka, s ktorým psychológ nikdy nehovoril. Pomôcť má prítomnosť aspoň piatich pozorovateľov.
Problémom sú aj advokáti, na ktorých majú rodiny nárok. Stáva sa, že pracujú pre rodičov aj pre úrady. „Niektorí potom podrazili vlastných klientov,“ hovorí Hemming.
Poslanec: Británia nedodržiava dohovor o ľudských právach
Situácia sa podľa neho začala zhoršovať od roku 2000, keď britský premiér Tony Blair začal tlačiť na zvyšovanie počtu adoptovaných detí.
V oblasti Surrey, ktorá má zhruba milión obyvateľov, odkiaľ je jeden z opisovaných prípadov, sa napríklad za uplynulé dva roky počet adoptovaných detí takmer zdvojnásobil. Vlani ich bolo 43.
„Je jasné, že Veľká Británia nedodržiava Európsky dohovor o ľudských právach. Slovenským občanom odporúčam, aby kontaktovali svoje vlády a spolupracovali s mojím tímom na riešení ich situácie,“ odkázal poslanec.
Za minulé tri roky prišlo o deti vyše 30 slovenských rodín, ale dosiaľ sa o tomto probléme u nás nehovorilo. Naše úrady im nepomohli. Zmeniť to teraz chce šéfka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Císarová.

Beata
Balogová
