BRATISLAVA. Sviatok Sedembolestnej pripadol tento rok na sobotu, mnohým žiakom sa však na budúci týždeň o voľno zrejme postarajú školskí odborári. Na štvrtok 13. septembra ohlásili štrajk za zvýšenie platov.
Požiadavku adresovali pred rokom bývalej vláde, pri príprave rozpočtu ju však nezohľadnila ani vláda Smeru.
Účasť nie je istá
Štrajk má byť už o pár dní, stále však nie je jasné, koľko škôlok, základných, stredných či vysokých škôl sa doň zapojí.
„Ak by sme vychádzali z vlaňajšieho prieskumu, v regionálnom školstve by sa mohlo zapojiť až 70 percent zamestnancov,“ hovorí šéf školských odborov Pavel Ondek. Presnejšie čísla budú vedieť koncom týždňa.
Školy, kde sa do protestu zapojí väčšina učiteľov, zrušia vyučovanie. „Zatiaľ som nedostala oznámenie odborovej organizácie, ale keď bude štrajk, budeme musieť školu zavrieť,“ vraví Erika Mihalovičová, riaditeľka Základnej školy na Ulici pionierov v Rožňave. Budovu počas dňa vyhradia pre štrajkový výbor.
Čo s pracujúcimi
„Asi sa budem musieť prispôsobiť, keď bude zavretá škola, nevlámem sa do nej,“ hovorí jej kolega a učiteľ Matúš Bischof, ktorý štrajk nepodporuje. „Keď štrajkovali lekári, nepáčilo sa mi, že si brali pacientov ako rukojemníkov, preto to nechcem robiť ani ja s deťmi a ich rodičmi.“
Viacero riaditeľov škôl sa už vyjadrilo, že učiteľom umožnia čerpať si dovolenku.
„U nás im pravdepodobne dáme náhradnú prácu na doma, napríklad študovanie odbornej literatúry, s ktorou potom oboznámia kolegov,“ povedala Mihalovičová.
Ondek upozorňuje, že náhradnú prácu musí ponúknuť každá škola. „Či ju budú robiť v škole, alebo doma, to záleží na riaditeľovi,“ vraví.
Na štrajk sa už pripravuje aj riaditeľ Gymnázia na Ulici Ladislava Sáru v Bratislave Pavel Sadloň. „V odboroch máme viac ako polovicu učiteľov a ak nebudem mať k dispozícii aspoň jedného učiteľa na triedu, bezpečnosť žiakov by bola ohrozená,“ vraví.
Učiteľov plánuje poveriť inou prácou priamo v škole. „Nemôžem im odopierať právo, aby prišli do práce.“

Beata
Balogová
