BRATISLAVA. Ispidel tumen vareko ko lubipe? Aj touto otázkou, či vás niekto núti na prostitúciu, sa v rómskej verzii brožúry snaží ministerstvo vnútra bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi.
Hoci americká vláda už druhý rok zaradila medzi najvyspelejšie krajiny v boji proti obchodovaniu s ľuďmi aj Slovensko, opäť nám vyčíta najmä slabé identifikovanie takýchto obetí z chudobných rómskych osád. Pravidelnú správu predstavili v utorok.
Ľahká korisť
Fakty
Falošná práca
obchod s ľuďmi je popri prostitúcii častejšie aj o pracovnom vykorisťovaní ; vlani to bolo 12 z 19 prípadov ; portál profesia.sk odporúča dôkladne si preveriť pracovnú agentúru i zmluvu ; pred podpisom neplaťte poplatky a informujte sa na náklady spojené s prácou.
„Rómovia zo segregovaných osád sú zraniteľnejší obchodovaním s ľuďmi, keďže sú vo veľkej miere nezamestnaní a bez šance na kvalitnejšie vzdelanie v oddelených školách,“ píše sa v správe.
Nevzdelaní a chudobní slovenskí Rómovia sú podľa Američanov ľahkou korisťou najmä pre špekulantov z osád.
Tí často zneužívajú kontakty s rodinami obetí alebo ich zadlženosť.
„Rómske deti, ženy a mužov nútia žobrať vo Švajčiarsku a ďalších krajinách západnej Európy.“
Vlani polícia vyšetrovala deväťnásť prípadov obchodovania s ľuďmi, tento rok zatiaľ jedenásť. „Rómov je medzi obeťami asi polovica,“ hovorí Jozef Halcin z ministerstva vnútra.
Štátu záškoláci unikajú. Triedy sa vyprázdňujú najmä na juhu východného Slovenska.
Prečítajte si článok >>
Sobáš s PakistancomRómovia boli aj posledné obete, ktoré britská polícia vyslobodila len minulý mesiac.
Mladý pár z východu vylákal slovensko-pakistanský gang do Glasgowa. Ženu namiesto práce nútili vydať sa za Pakistanca, ktorý by tak získal povolenie na pobyt v únii.
Obetiam sa podarilo informovať príbuzných na Slovensku a naša polícia spustila akciu, na konci ktorej zatkli troch Slovákov a dvoch Pakistancov.
„Sieť bola rozkrytá aj vďaka slovenskému vyšetrovaniu, takže ľudia by sa nemali báť obrátiť sa na políciu,“ hovorí riaditeľka policajného odboru boja proti obchodovaniu s ľuďmi Anna Babincová.
Odborníci však upozorňujú, že pre strach a zahanbenie obetí zostane väčšina prípadov neodhalená.
Zuzana Vatráľová z medzinárodnej organizácie pre migráciu, ktorá s obeťami pracuje, tiež odhaduje podiel rómskych obetí na polovicu. „Nie sú obeťami, pretože sú Rómovia, ale pretože pochádzajú z najbiednejších sociálnych pomerov,“ hovorí.
Ministerstvo na budúci rok pripravuje kampaň, ktorá má Rómom v osadách i Británii pomôcť rozpoznať riziká.

Beata
Balogová
