Agentúrnu správu sme o 19:45 nahradili článkom SME.
BRATISLAVA. Zmenou pravidiel štátnych nákupov sa Smer snaží ovládnuť prideľovanie zákaziek. Kaliňákovu novelu zákona o verejnom obstarávaní kritizuje bývalá šéfka justície Lucia Žitňanská a poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
Smer chce zaviesť napríklad strategické zákazky, teda nákupy nad desať miliónov eur, ktorých podmienky či presná hodnota sa nedajú presne určiť.
„Nebude musieť prebehnúť riadna súťaž, je to len prieskum trhu,“ vraví Žitňanská. Víťaza prieskumu by určovala komisia, ktorú by zriaďovala vládu.
SDKÚ upozorňuje aj na nedostatky v návrhu štátneho aukčného webu, cez ktorý by mali úrady nakupovať menšie tovary a služby, čo dnes kupujú cez elektronické aukcie. Podľa Beblavého sa budú dať aukcie na webe manipulovať.
Minister vnútra Robert Kaliňák odkázal, že z opozície sa stala audiotexová linka, ktorá opakuje stále to isté, no bez konkrétnych návrhov na zlepšenie.
Čo vyčíta SDKÚ Kaliňákovej reforme štátnych nákupov?
1. Strategické zákazky
Vláda Roberta Fica chce cez zákon získať možnosť prideľovať zákazky cez osobitný postup.
Zákon počíta so strategickými zákazkami, teda nákupmi nad desať miliónov eur, ktorých parameter či presná hodnota sa nedajú určiť. Čísla Transparency International hovoria, že cez túto metódu by sa mohli nakupovať až dve tretiny všetkých štátnych nákupov.
„Pri týchto zákazkách nebude musieť prebehnúť riadna súťaž, je to len prieskum trhu, ktorý sa končí svojvoľným rozhodnutím komisie,“ kritizuje návrh bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Dodávateľ strategickej zákazky by sa naozaj hľadal cez prieskum trhu bez riadnej súťaže. Výberová komisia by sa mala zodpovedať priamo vláde.
2. Menej elektronických aukcií
Zmeny pravidiel obstarávaní podľa opozičnej SDKÚ znížia počet elektronických aukcií.
Kým Radičovej vláda presadila aukcie pri všetkých tovaroch, podľa poslanca SDKÚ Miroslava Beblavého má byť aukcia povinná, len keď to bude technicky možné.
Návrh Smeru však počíta so zavedením jedného elektronického trhoviska, kde sa má nakupovať časť tovarov a služieb, ktoré nepôjdu cez aukcie. Smer chce zároveň návrhom obmedziť konkurenciu medzi dodávateľmi aukčného sofvéru, jeho programátori si budú musieť zaplatiť certifikáciu.
„Aj vy viete určite o prípadoch, keď softvér nebol v poriadku,“ obhajuje návrh minister Kaliňák.
3. Zneužiteľný aukčný web
Aj zavedenie štátneho aukčného webu Beblavý kritizuje. Upozorňuje na paragraf, podľa ktorého si úrady nebudú na webe vyberať najlacnejšiu ponuku, ale ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku.
Pri jej vyhodnotení sa berú do úvahy napríklad dodacie podmienky či cena servisu. „Ak je obstarávateľ vopred dohodnutý s vybraným dodávateľom a ten má pripravený tovar v sklade, môže vyhrať aj s drahým tovarom, ak sľúbi, že ho nedodá napríklad o týždeň, ale o 24 hodín,“ upozorňuje na možné dôsledky Beblavý.
Kritizuje aj prikrátky čas, ktorý budú mať konkurenti na prebitie ponuky. Smer im chce dať len dve hodiny.
Kaliňák túto kritiku v minulosti pripustil a sľúbil predĺženie lehoty, no v texte novely to nie je.
4. Ťažšia kontrola
Neúspešní uchádzači nebudú môcť podávať námietky pri tendroch do 200-tisíc eur. „Znamená to, že pri týchto výberoch budú obstarávatelia prakticky bez kontroly,“ upozorňuje SDKÚ.
Zákon zároveň upravuje aj podávanie námietok pri väčších zákazkách.
Kým doteraz sa tender po podaní námietok pozastavil, Smer chce toto obmedzenie zrušiť. Úrad však bude môcť cez predbežné opatrenie tender pozastaviť.
5. Menej súťažiacich
Samosprávy či štát si budú môcť od uchádzačov pýtať referencie na zákazky, ktoré mali hodnotu až trojnásobku nakupovaného tovaru a služieb.
Napríklad pri nákupe za stotisíc eur bude môcť úrad od dodávateľov požadovať referenciu na dodávku tovaru za 300-tisíc eur. SDKÚ v minulosti navrhovalo len polovicu hodnoty zamýšľaného nákupu, čím by sa ešte viac podporila súťaž medzi dodávateľmi.
„Návrh Smeru je zjavne neprimeraný a umožňuje vylúčiť zo súťaže väčšinu možných dodávateľov,“ uzavrel Beblavý.

Beata
Balogová
