BRATISLAVA. Idú zámerne pomaly a na zastávkach čakajú minúty. Cestujúcim, ktorí sa z okolia hlavného mesta každé ráno ponáhľajú do práce do Bratislavy, sa to nepáči.
„Dvakrát sa mi stalo, že vodič autobusu išiel medzi Záhorskou Bystricou a bratislavským krematóriom, kde je dovolená sedemdesiatka, oveľa pomalšie,“ hovorí pani Tatiana zo Stupavy. „Jazdil po krajnici a predbiehali ho všetky okoloidúce autá.“
„Už aj tak pomalú jazdu ešte viac spomaľovalo niekoľkominútové čakanie na rôznych zastávkach po Bratislave,“ opisuje.
Vrcholom podľa Tatiany bolo to, keď na Hroboňovej ulici v Bratislave nestihla jedna z cestujúcich autobus MHD, na ktorý mala prestúpiť.
„Keď som sa vodiča pýtala, prečo ide tak pomaly, povedal mi, že musí dodržiavať časy
v cestovnom poriadku, lebo by dostal pokutu ako jeho kolega,“ hovorí Stupavčanka.
„Vodiči musia v maximálne možnej miere dodržiavať časy v cestovnom poriadku,“ reaguje Eva Vozárová, hovorkyňa Slovak Lines. Ak by podľa nej odišli zo zastávky skôr, ako im ukladá cestovný poriadok, hrozili by im sankcie.
Cestujúci sa majú riadiť podľa časov v cestovnom poriadku a podľa toho si naplánovať aj prestupy na MHD, tvrdí Vozárová.
Časová rezerva, ktorá sa pri ideálnej dopravnej situácii môže javiť ako zbytočné spomaľovanie, slúži podľa nej pre prípad dopravnej zápchy alebo ak do autobusu nastupuje veľa cestujúcich.
„Pri tvorbe cestovných poriadkov sa hľadá optimálny čas,“ hovorí Vozárová.
Slovak Lines preto podľa nej do autobusov namontovali GPS a GPRS, aby pomocou údajov z nich mohli v budúcnosti čo najlepšie upraviť cestovný poriadok.

Beata
Balogová
