SME

Topiace sa deti z Kuvajtu plavčíci nevideli

Na Slovensku nie je predpis, ktorý by určil, ako majú plavčíci strážiť.

Deti zomreli v tomto bazéne.Deti zomreli v tomto bazéne. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Pri bazéne v seneckom akvaparku, v ktorom sa v utorok večer topili trojročná Asma a šesťročná Maryan z Kuvajtu, chýbali plavčíci.

SENEC. Hladina vody v rozľahlom prieplavovom bazéne s azúrovo modrou vodou siaha dospelému človekovi sotva po prsia.

Okolo obeda sa v ňom v zariadení Aquathermal Senec kúpali ľudia, stredisko bolo otvorené.

Nič nenasvedčovalo, že sa tam deň predtým utopili dve deti.

Trojročná Asma a šesťročná Maryan z Kuvajtu zomreli krátko pred siedmou večer. Niekoľko minút predtým sa pri ňom naháňali. Do bazéna najskôr spadla staršia Maryan.

SkryťVypnúť reklamu

Plavčíci aj rodičia chýbali

Utopené deti

Ako sa to stalo

deti sa utopili v utorok medzi 18.35 a 18.55; prvé sa začalo topiť šesťročné dievča , jej trojročná sestra skočila za ňou; rodičia vtedy dve hodiny sedeli v bufete 50 m odtiaľ; plavčíci neboli pri bazéne, boli v krytej časti akvaparku; plavčíci prišli, až keď ich zavolali návštevníci jedno z dievčat už vtedy oživoval otec a druhé neznámy muž. Deti začali oživovať plavčíci , nepomohli potom už ani záchranári ; bazén bol hlboký 117 cm , staršie dievča malo 105 cm.

Bazén je hlboký 117 centimetrov, dievča malo výšku 105. Začalo sa topiť.

Jej trojročná sestra za ňou skočila do bazéna, zrejme jej chcela pomôcť. Utopila sa však aj ona.

V areáli akvaparku boli štyria plavčíci, no na mieste nešťastia neboli.

SkryťVypnúť reklamu

K bazénu prišli z krytých priestorov kúpaliska až vtedy, keď počuli krik návštevníkov akvaparku.

Mladšiu Asmu už oživoval jej otec a staršiu Maryan jeden z návštevníkov kúpaliska. Plavčíci potom začali oživovať dievčatá.

Rodičia v čase, keď dievčatá bojovali v bazéne o život, sedeli v bufete vzdialenom asi päťdesiat metrov.

Do Senca prišli na výlet z Piešťan, kde sú na dovolenke.

Kamery nahrávali

K prípadu sa Aquathermal Senec nechce vyjadrovať. Marketingová manažérka Michaela Ovadová to odôvodnila prebiehajúcim policajným vyšetrovaním.

„Vyjadrujeme hlbokú sústrasť a ľútosť celej rodine. Je to veľká tragédia a počas ôsmich rokov prevádzky sa nič podobné v našom zariadení nestalo. Naša spoločnosť, samozrejme, poskytne plnú súčinnosť pri vyšetrovaní celého prípadu,“ povedala len.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia už začala trestné stíhanie vo veci usmrtenia. Vyšetrovaniu polície pomôžu videozáznamy z kamier akvaparku, ktoré zachytávajú priebeh nešťastia.

Aquathermal Senec sa nechcel vyjadriť ani k všeobecným otázkam o počte plavčíkov, ich kvalifikácii a systému zabezpečenia bezpečnosti pre kúpajúcich sa návštevníkov.

Pri jednom bazéne majú byť podľa jeho veľkosti jeden až dvaja plavčíci, tvrdia odborníci. FOTO: SME TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

S plavčíkmi aj lekár

Ostatné akvaparky o počtoch plavčíkov v stredu hovorili. „Denne je v zmene od osem do osemnásť plavčíkov v závislosti od sezóny,“ odpovedala Katarína Šarafínová, hovorkyňa Tatralandie v Liptovskom Mikuláši.

Na bazén v závislosti od veľkosti pripadajú jeden až dvaja plavčíci.

Rovnaké počty k bazénom nasadzujú aj v Aquacity Poprad. Jeho prevádzkový manažér Peter Gurčík hovorí, že počas zmeny je pri bazénoch 12 až 18 plavčíkov. Okrem nich je v areáli aj lekár. V Tatralandii plavčíkom asistuje študent medicíny.

SkryťVypnúť reklamu

Plavčíci v oboch akvaparkoch majú kurz Červeného kríža plavec – záchranár. „Kurz musí mať hodnosť minimálne na stupni „bronz“, uprednostňujeme plavčíkov minimálne s dvojročnou praxou,“ hovorí Gurčík.

V Rakúsku je pomoc nablízku

Za hranicami sa môže plavec aj neplavec cítiť bezpečne. U nás to tak vždy nemusí byť.

BRATISLAVA. Okamžite sú v strehu, keď sa začne skákať z mostíka. Neustále sa obšmietajú okolo bazénov. Ostražitosť plavčíkov v neďalekom Rakúsku je vysoká.

Na malom kúpalisku v mestečku Bruck an der Leitha sú v práci neustále najmenej dvaja. Jeden dozerá na tobogan, detský a veľký bazén, druhý na skokanský mostík a na bazény pri ňom. V okolí Neziderského jazera to na kúpaliskách vyzerá podobne.

Pracovné nasadenie plavčíkov na Slovensku také vysoké vždy nie je. V akvaparku pri Galante sa plavčíci v posledný augustový víkend ukázali, len keď sa spustil vírivkový kolotoč. Vtedy obaja stáli pri bazéne a dohliadali na plavcov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina návštevníkov bola v nie veľmi slnečný deň vo vnútornej časti. Vonkajšie bazény však neboli zatvorené, plavčíka pri nich vidieť nebolo. Tobogany boli v prevádzke. Zviezť sa s malým dieťaťom nebol problém.

Poskytnúť takýto adrenalínový zážitok o týždeň v malom akvaparku na severe Slovenska v Oraviciach bolo problematickejšie. Brigádnik, ktorý na tobogane dával pozor, prižmúril oči len raz.

V Rakúsku ste v bezpečí. FOTO: ILUSTRAČNÉ SITA/AP

Veronika Prušová, Miroslav Kern

Kúpaliská nemajú pravidlá

Nijaká norma neurčuje, koľko plavčíkov má byť pri bazéne, tvrdí expert.

BRATISLAVA. Pre počet plavčíkov na kúpaliskách a ich kvalifikáciu neexistujú konkrétne normy a nikto to nekontroluje. Tvrdí to prezident Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža Igor Baran.

SkryťVypnúť reklamu

„Kto prevádzkuje umelé kúpalisko, má podľa zákona zabezpečiť len miestnosť na poskytovanie prvej pomoci a zabezpečiť dostatočný počet plavčíkov,“ hovorí.

Smernica z roku 1979, ktorá však už dnes neplatí, určovala pre dva neplavecké bazény jedného plavčíka, pri plaveckých bazénoch s hĺbkou nad 130 centimetrov mali byť jeden až dvaja plavčíci, hovorí Baran. To by podľa neho pomohlo.

Na Slovensku sú len dve akreditované strediská na výcvik plavčíkov. Jedno patrí Červenému krížu a druhé ozbrojeným zložkám v Banskej Bystrici. Popri nich plavčíkom vydáva preukazy podľa Barana rad neautorizovaných a pochybných spoločností.

V akreditovaných strediskách trvá výcvik najmenej 56 hodín, pri ostatných je to nezriedka iba šesť.

Do 1. augusta sa u nás podľa dobrovoľného vodného záchranára Milana Hučku utopilo 93 ľudí. Výrazne častejšie sa ľudia topia v prírodných vodných plochách. Najčastejšie vo vode zabíja alkohol.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Krempaský

Záchranárka: Pri tobogane som vyťahovala aj trojročných

Vedúca siedmich plavčíkov a záchranárka MÁRIA NAVARKOVÁ pracuje vo Vodnom raji Vyhne tri sezóny. Hovorí, že ak si plavčíci robia prácu, ako majú, nemalo by sa stať nešťastie.

V akvaparku Senec sa utopili dve deti. Ako sa to môže stať, keď bazén monitorujú plavčíci?

„Neviem. Asi tam neboli. Keby tam boli a mali by rozdelené medzi sebou sledovanie bazénov, museli by zbadať, že sa deti topia. Ak plavčík pracuje, ako má, nemalo by sa to stať.“

Zachraňovali ste už topiaceho sa?

„Rodičia púšťajú na tobogany troj- až štvorročné deti, ktoré nevedia plávať. Musela som po ne skočiť a vytiahnuť ich.“

Máte systém, aby ste videli všetko v bazéne?

„Sme štyria. Každý má svoju časť, aby sme videli všade. Ak by sa niečo stalo, sme tam za pár sekúnd. Kryjeme sa aj zhora. Vždy niekto chodí okolo bazéna, nemôžeme si dovoliť sedieť.“

SkryťVypnúť reklamu

Koľko hodín ste v aktívnej službe? Čo robíte, aby ste si udržali pozornosť?

„Sme pri bazénoch dvanásť hodín v kuse. Komunikujeme aj s ľuďmi, ale vždy tak, že len ho počúvame a očami kontrolujeme bazény. Snažíme sa aj chodiť, aby sme si udržali pozornosť. Večer pred službou nemôžu ísť plavčíci napríklad do baru a už vôbec nemôžu piť. Koncentráciu by určite nezvládli. Problém je s niektorými návštevníkmi. Minule som opitých mladých vyhadzovala z bazéna, ale nestáva sa to často.“

Je niečo, čo máte v službe absolútne zakázané okrem alkoholu?

„Nemôžeme mať pri sebe mobilné telefóny, jesť, noviny, knihy, časopisy, to vôbec nie.“

Čo je najnebezpečnejšie?

„Tobogany. Ľudia nedodržiavajú predpisy, nerešpektujú odstupy, narážajú do seba. Môže sa stať nešťastie. Deti, ale aj dospelí skúšajú také veci, že ležia bez pohnutia na hladine s hlavou pod vodou. Pár sekúnd ho pozorujem, ale potom ho hneď kontaktujem. O alkohole ani nehovorím.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dá stať plavčíkom?

„Plavčík musí absolvovať základné kurzy. Buď vodnej záchrannej služby, teda plavec záchranár, ktorý mám aj ja, alebo kurzy Červeného kríža pre poskytnutie prvej pomoci. Plavci záchranári špeciálne trénujú zachraňovanie dospelých. Tam je veľké riziko, že topiaci sa stiahne aj zachraňujúceho. Ak sa dá, treba ísť zozadu. Kurzy sa obnovujú každých päť rokov.“

Plavčík, ktorý nemá kurz vodnej záchrannej služby, zachráni topiaceho sa?

„Nemajú kurz záchranára, ale sú schopní vytiahnuť topiaceho sa. Ale máme to zabezpečené tak, že v jednej zmene je vždy minimálne jeden skúsený záchranár.“

Daniel Vražda

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 15 968
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 399
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 545
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 343
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 058
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 014
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 689
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tomáš Tatar.

Slovenský hokejista Tomáš Tatar má zmluvu s tímom NHL New Jersey Devils do konca aktuálnej sezóny.


SITA
Športový program na najbližších sedem dní. Slovenská hokejová reprezentácia odštartuje prípravu na MS dvojzápasom so Švajčiarskom.

Športový program na najbližších sedem dní. Pozrite si TV program.


Slovenský futbalista Ivan Schranz v drese SK Slavia Praha.

Schranz pripravil oba góly Slavie.


Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
SkryťZatvoriť reklamu