BRATISLAVA – Problému menšín sa politické strany vo svojich programoch prakticky vyhýbajú, hoci otázka rómskej menšiny patrí k najhorúcejším v posledných rokoch. Podľa prieskumov tri štvrtiny slovenských občanov by nechcelo za suseda Róma a tento odpor pomaly rastie.
Slovenská populácia vníma veľmi ostražito aj maďarskú menšinu, ktorá tvorí asi 10 percent obyvateľstva a hoci sa napätie v posledných rokoch trochu zmiernilo, ostáva spoločenskou a politickou výzvou. Zo slovenských politických strán sa napriek tomu podrobnejšie venujú menšinám len strany OKS a ANO.
Politológ Miroslav Kusý vysvetľuje túto vyhýbavosť háklivosťou témy. „Strany si nechcú znepriateliť slovenského voliča a chcú si ponechať manévrovací priestor.“
Najucelenejší program pre maďarskú menšinu má logicky SMK, už menej sa však venuje rómskej otázke. Líder strany Béla Bugár hovorí, že strany, ktoré sa menšinám nevenujú, sú etnické, a to „nie je dobré, lebo politické strany majú vytvoriť podmienky na dôstojný život pre všetkých občanov“.
Bugár súhlasí s Kusým, že slovenské strany sa boja hovoriť o menšinách, lebo nechcú stratiť hlasy, ale „je to veľmi krátkozraké, lebo strany musia aj vychovávať svojich voličov k tolerancii“. Je podľa neho pritom zaujímavé, že slovenské strany „lovia“ aj v teritóriu, kde menšiny žijú.
Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že jeho strana nechce rozlišovať ľudí podľa národnosti, ale podľa morálky a „nevidí dôvod zvyšovať štandardy menšín“. Rómom sa venoval podľa neho tento štát za štyri roky dosť a považuje za zbytočné pripravovať pre nich nejaké koncepcie.
Vladimír Palko z KDH nepovažuje problém menšín za „pálčivý, o ktorom treba v programe veľa hovoriť“. (sp)