BRATISLAVA – Volebné programy Mečiarovho HZDS a Gašparovičovho HZD sú veľmi podobné aj napriek tomu, že HZDS sa už dlhšie prezentuje ako súčasť pravice a HZD sa vyhlasuje za ľavicovú stranu.
„Tak ako použili našu značku a logo, tak použili aj naše programové východiská,“ hovorí podpredseda HZDS Sergej Kozlík o volebnom programe HZD.
Marta Aibeková z HZD považuje podobnosť oboch programov za prirodzenú. „Programy sú si v mnohom podobné preto, lebo sme ich vypracúvali my,“ vyhlásila. „Myšlienky, ktoré sme vložili do ich programu, sme si vzali späť,“ hovorí Aibeková a považuje to za prirodzené.
Kozlík vidí príčinu podobnosti programov v inom: „HZD nemá za sebou odborné štruktúry, tak im nezostalo nič iné, ako prevziať naše východiská.“ Podľa Aibekovej sa mýli a HZD má dostatok kvalitných odborníkov, aj keď pripustila, že ich nie je tak veľa ako v HZDS.
Podobnosť volebných programov je zjavná už pri čítaní preambúl. Obe hnutia sa hlásia ku kresťanským princípom a k sociálne a trhovo orientovanému hospodárstvu. HZDS chce zároveň podporovať liberálne hodnoty a ekologické hospodárstvo. HZD zas vyhlasuje, že je budované na princípoch vnútrostraníckej demokracie a nevyhnutnosti rešpektovania názorov členskej základne – to jeho zakladateľom chýbalo v HZDS, kde sa nedostali na volebnú kandidátku.
Veľmi podobné sú si oba programy v oblasti zahraničnej, sociálnej a zdravotníckej politiky. Za svoju prioritu označujú vstup do NATO a Európskej únie. V sociálnej a zdravotnej oblasti chcú hnutia prehĺbiť princíp spoluzodpovednosti občanov za svoj sociálny osud. Úplne rovnaká je v oboch programoch veta o kladení dôrazu na prevenciu a ambulantnú zdravotnícku starostlivosť.
Podobné predstavy majú bývalí kolegovia aj o rozvoji hospodárstva. Prioritou je dobudovanie diaľničného spojenia Bratislava – Košice, obe strany chcú postaviť ročne 15-tisíc nových bytov a dobudovať 3. a 4. blok Jadrovej elektrárne Mochovce.
Dôraz kladú aj na rozvoj priemyselných parkov, v oboch programoch je presadzované zrovnoprávnenie slovenských investorov so zahraničnými. V prípade HZDS sa pripája aj požiadavka morálneho očistenia podnikateľského stavu. Rovnaké predstavy má HZDS a HZD aj o dôležitosti vzdelávania, rozvoja regiónov a fungovaní právneho štátu.
Program HZDS je o čosi rozsiahlejší a nevenuje sa iba vlastným programovým východiskám, ale značnú časť z neho tvorí tvrdá kritika súčasnej vládnej koalície a výsledkov jej vládnutia.
(rp)
V čom sa líšia
Aj napriek veľkej podobnosti, je možné nájsť v programoch HZDS a HZD odlišnosti.
- HZDS plánuje dobudovať diaľničnú sieť do konca roku 2010, HZD plánuje ten istý cieľ splniť o dva roky neskôr.
- HZDS chce znižovať odvodové zaťaženie a zrovnoprávniť daňové zaťaženie fyzických a právnických osôb, HZD iba neurčito hovorí o potrebe daňovej reformy.
- HZDS chce zaviesť povinnú 12-ročnú školskú dochádzku.
- HZDS hovorí o potrebe reformy občianskeho, trestného a pracovného práva, zmeniť sa má aj volebný systém na väčšinový.
- HZD chce zrovnoprávniť štátnu a súkromnú kultúru, HZDS tvrdí, že štát sa nemôže vzdať svojej zodpovednosti za podporu kultúry.
- HZD vo svojom programe nenapáda a nekritizuje iné politické subjekty.
- Obe strany chcú postaviť ročne 15-tisíc bytov, HZD chce navyše každý rok zrekonštruovať ďalších 12-tisíc bytov
(rp)