
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
ia, odstránenie bariér a korupcie. Vyššiu flexibilitu trhu práce podporuje opäť tak pravica, ako aj väčšina ľavice.
Pozitívom je, že strany si uvedomujú, že hospodárska politika nie je o deklarovaní cieľovej miery nezamestnanosti či rastu hrubého domáceho produktu, ale o tom, na čo vláda vplýva. Teda najmä o verejných financiách, zmenách v oblastiach sociálnych služieb (sociálne zabezpečenie, poľnohospodárske dotácie, zdravotníctvo, školstvo), v ktorých štát najviac míňa.
Smola je, že takéto jednohlasné volanie po veciach, na ktorých sa všetci, vrátane voličov, zhodnú, je najlepším receptom na to, aby sa v kľúčových reformách neurobilo takmer nič. Volebné programy by totiž mali slúžiť ako základ pre tvorbu dôveryhodného programového vyhlásenia, ktoré sa bude plniť. Nebude síce ťažké docieliť jednotu vágnych sľubov, ale bude mimoriadne ťažké zozbierať potrebnú politickú podporu, keď ten-ktorý minister skúsi pretaviť sľub do nových zákonov.
Politická strana či vláda môže prezentovať tri druhy záväzkov: vstupy, výstupy a výsledky. Ak sľúbi konkrétne vstupy (zákony, pridelené množstvo financií), môže neskôr presvedčiť koaličných partnerov, aby sa vstupy zakotvili v programe koalície, keďže je priamo v pôsobnosti vlády ich meniť. Jej vplyv na výstupy je obmedzenejší: sľúbiť napríklad vybudovanie priemyselných parkov vláda môže, priamo ich zriadiť však nedokáže, a preto splnenie takýchto záväzkov závisí od motivovania relevantných hráčov prostredníctvom zmien vo vstupoch. Najhoršia je situácia s výsledkami: na ceste od toho, aby nové priemyselné parky vytvorili nové pracovné miesta, a tým znížili nezamestnanosť, totiž leží veľa neistých faktorov.
Strany, poučené skúsenosťou so sľubovanými dvojnásobnými platmi a desaťpercentnou nezamestnanosťou spred štyroch rokov, postupujú v tohtoročných programoch pri sľubovaní výsledkov veľmi opatrne, nevyvažujú to však záväzkami, ktorých splnenie by dokázali garantovať.
V programoch samozrejme nájdeme výnimky: ANO má veľmi jasnú predstavu o reformách v oblasti zdravotníctva a môže ich teda aj presadzovať do programu koalície, ak bude jej súčasťou. KDH vo svojej prioritnej oblasti, podpore rodín, ponúka rôzne knižky(rodičovská, detská vkladná, atď.), ktoré sa nám môžu alebo nemusia páčiť, ale vláda ich dokáže zriadiť, ak bude chcieť. OKS zas dokáže presne vymenovať kroky v oblasti reformy dôchodkového zabezpečenia, má pripravené návrhy kľúčových zákonov. SDA vie, akými opatreniami chce zabezpečiť lacnejší prístup do internetu. SDKÚ menuje konkrétne kroky potrebné pre zníženie odvodov. SMK zas vymenúva konkrétne kroky v oblasti výstavby či rozvoja (najmä južného) vidieka. Smer má svoj zákon o preukazovaní pôvodu majetku kontroverzný, ale čitateľný pre voliča.
Je na každom voličovi, či považuje uvedené plány za dobré alebo zlé. Kľúčové je, či je možné ich presadzovať a ich plnenie neskôr aj kontrolovať, toto kritérium je pre voličov pri rozhodovaní užitočnou pomôckou. Tam, kde strany ponúkajú iba všeobecné záväzky v oblasti výstupov a výsledkov, volič nedokáže posúdiť, či strana iba prezentuje ciele, ktoré sa každému páčia, alebo vie, ako by kráčala k ich dosiahnutiu.
Je naivné myslieť si, že sa nám podarí dotiahnuť niektorú z kľúčových reforiem jednoducho tým, že budúca vláda poverí niektorého z ministrov prípravou danej reformy v súlade s nejakými vábnymi ale vágnymi, všeobecne prijateľnými princípmi (príkladov z pôsobenia súčasnej koalície je viacero: minister zdravotníctva mal za úlohu zreformovať zdravotníctvo v súlade s pôsobivo znejúcimi princípmi v programe vlády; aj reforma dôchodkového zabezpečenia, opäť podľa zvučných princípov, figuruje už niekoľko rokov na zozname úloh ministerstva práce).
A v tom je aj hlavný problém straníckych programov na najbližšie štyri roky v oblasti ekonomiky: je len málo pravdepodobné, že kreslá ministrov budú vo všetkých prípadoch rozdelené stranám, ktoré majú konkrétnu predstavu. Výsledkom bude, že sa v mnohých oblastiach opäť dosiahne len veľmi málo.
Autor: ANDREJ SALNER(Autor pracuje v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť, podieľal sa na hodnotení programov, ktoré vypracoval In

Beata
Balogová
