Za posledné dva roky sa mu zmenil život. Odišiel z knažskej služby, stal sa šéfom poradného zboru premiérky Ivety Radičovej a pred niekoľkými dňami bulváru obaja priznali, že tvoria pár. A hoci Radičová s politikou skončila, MARIÁN BALÁZS vstup do nej nevylučuje.
Za posledné dva roky sa vám výrazne zmenil život. Odišli ste z kňazstva, vstúpili do politiky. Neľutujete?
„Neľutujem. Viem, prečo som sa takto rozhodol."
Čo teraz robíte?
„Okrem iného pracujem aj na projekte nového internetového časopisu, ktorý bude mať svoje špecifiká a originálne prvky. Zatiaľ o tom nechcem viac hovoriť."
Prečo podľa vás padla vláda?
„Richard Sulík a jeho poslanci za asistencie Igora Matoviča a Petra Zajaca nehlasovali za dôveru vláde, ktorej boli súčasťou."
Je pravda, že to Peter Zajac neskôr oľutoval?
„Neviem, nikdy som s ním nehovoril ani nemám tú potrebu. Mám o ňom svoj názor a ten sa mi len potvrdil. Nehlasovať za dôveru vláde, ktorá presadzuje boj proti korupcii, je prvá nekomunistická, dostala krajinu do lepšej kondície, než v akej ju prevzala, presadzuje princípy otvoreného vládnutia v takej miere, že prišla pozvánka od Baracka Obamu, je absurdné a bezprecedentné.
Igor Matovič by dnes už konečne mal povedať, kto mu ponúkol vysokú finančnú sumu za to, ak sa podarí rozbiť vládu. Priznal sa, že takúto ponuku dostal a je fakt, že celý čas sa správal v intenciách tejto ponuky."
Máte podozrenie, že ju prijal?
„Nemám, ale celý čas vyvolával spory a napätia a napokon nehlasoval za dôveru vláde. Dal mu ponuku niekto z bývalých príslušníkov tajnej služby? Alebo niekto z biznisu?"
Matovič je stále vysoko v prieskumoch verejnej mienky. Prečo?
„Nie je vysoko, všetci sú veľmi nízko. Celá stredopravá scéna je v dôsledku neustálych hádok a neschopnosti spolupracovať v rozklade. Ich voliči sú frustrovaní a sklamaní. Tradičné stredopravé strany premrhali významný spoločenský kapitál a dôveru občanov.
V mnohom, čo Iveta Radičová presadzovala, prekročila svoju dobu. Eticky určovaná politika, transparentnosť, boj proti korupcii, snaha o väčšiu vymožiteľnosť práva - na to treba aj politických partnerov. Ak sú takí len navonok a pri tajných hlasovaniach sa správajú inak, tak je to problém. Každý, kto v nejakom prostredí presiahne svoju dobu, je z tohto prostredia vyvrhnutý.
Politikom, za ktorými sú lobistické a finančné skupiny, eticky určovaná politika zavadzia a nepotrebujú ju. Ohrozuje ich to."
Takýchto mala Iveta Radičová partnerov?
„Inak by napríklad Stanislav Janiš nenavrhol Dobroslava Trnku a nik z koalície by zaň nehlasoval. A vyslovili by vláde dôveru."
Vidíte teraz stranu, ktorej by sa toto netýkalo?
„Predstavitelia stredopravých strán síce stoja spolu na tlačovke, lebo majú spoločného nepriateľa, ale tí istí ľudia nedokážu spolupracovať, keď sa majú zhodnúť napríklad na konkrétnych nomináciách. Vytváranie akýchsi ľudových frontov je viac smiešne ako reálne.
Stredopravá scéna je taká rozdrobená a pasívna, že nie je opozíciou, neprináša témy, neponúka alternatívu. Tieto strany by sa mohli vrátiť do hry len pri poctivej sebareflexii a vyvodení zodpovednosti, vrátane personálnych zmien, s jasným programom, ktorý by bol alternatívou Smeru. Dnes ho veselo kritizujú tí, ktorí mu pomohli, aby vládol. Stredopravá scéna potrebuje oživenie, ale určite nie hľadaním Novej väčšiny."
Prečo nie Nová väčšina?
„Nová politika, nová ekonomika, čo ďalej? Nový ľud? Daniel Lipšic počas rokov v politike neprišiel s ničím, čo teraz vyhlasuje. Bol ministrom dvoch rezortov, bol vo vláde, ktorej premiérka presadzovala novú politiku. Mal možnosť svoje idey predkladať. Stredopravá scéna potrebuje niečo nové, ale na základe úplne inej koncepcie."
Akej?
„Nechcem zatiaľ o tom viac hovoriť. Sú ľudia, ktorí uvažujú podobne ako ja. Aj ja premýšľam ako ďalej, aj ja mám svoje, slovami Daniela Lipšica, sny. To, čo však Lipšic predstavil, je zmes od totálneho socializmu, cez populizmus až po hlúposti. Očakával som väčšiu hĺbku, toto pre mňa nie je ponuka."
Chcete vstúpiť do politiky?
„Nevylučujem to. V tejto chvíli je pre mňa dôležité politiku reflektovať, hovoriť o súvislostiach, hodnotách. Čo bude, sa ukáže."
S Ivetou Radičovou alebo bez?
„Iveta Radičová sa jasne vyjadrila, že v prezidentských voľbách nebude kandidovať. Takisto jednoznačne povedala, že nebude zakladať žiadnu stranu ani do žiadnej nevstúpi. Treba to rešpektovať a prestať so špekuláciami.
Zároveň povedala, že nikdy nebola apolitická a bude veci verejné hodnotiť aj sa k nim vyjadrovať. V spoločnosti dnes chýba autorita, nemáme ani duchovné, ani intelektuálne elity, ktoré by sa kompetentne vyjadrovali. Ona je takou autoritou a túto medzeru by mohla zaplniť."
Kto by bol podľa vás teda najlepším prezidentským kandidátom?
„Z mien, ktoré sa skloňujú, si neviem predstaviť, kto by bol vážnym ohrozením prípadnej kandidatúry Roberta Fica."
Bolo v správaní sa politikov niečo, čo vás prekvapilo?
„V tom čase ma niektoré momenty prekvapili. Napríklad absolútna tvrdohlavosť pri probléme okolo prenájmu budovy pre daňový úrad, alebo že Richard Sulík pokrytecky hovoril, ako hľadá riešenia, ale každé odmietol. Vôbec nemal záujem sa dohodnúť. Prekvapilo ma aj hlasovanie ministrov SDKÚ o pani Bubeníkovej vo vláde, hoci už bolo všetko jasné.
Vtedy sa mi zdalo, že takto by sa správali iba ľudia politicky nezrelí a ktorí nechápu súvislosti, ale s odstupom času ma to už neprekvapuje. Zapadá to do celku ich správania sa. Po nežnej revolúcii bola potreba urýchlenej transformácie ekonomiky. Táto vygenerovala množstvo ekonomických gangstrov. Organizačne zmonopolizovaný trh, nekoncepčné narábanie s verejnými zdrojmi a privatizačná kumulácia postsocialistického kapitálu v rukách úzkej skupiny ľudí vytlačili základné princípy demokracie.
Po divokej privatizácii obchodní gangstri so spriaznenými politikmi okrádali štát predraženými verejnými zákazkami a tučnými províziami. Víťazil koristnícky prístup a korupčná symbióza politických a ekonomických síl. Vtlačilo to veľmi silnú pečať do rodiacej sa demokracie. Zároveň sa stali vzorom pre nastupujúcich mladých biznismenov.
Hneď v začiatkoch sme museli zápasiť nielen o pravidlá demokracie, ale aj o jej zachovanie. Tá stopa z minulosti je dodnes viditeľná v prepojení finančných skupín na politiku. V momente, keď je etika podriadená ekonomickým záujmom, spoločnosť speje ku kríze."
Koľko z toho, čo ste na Úrade vlády zažili, nemôžete povedať?
„Veľa môže napovedať kniha, ktorú pripravuje Iveta Radičová."
Čo ste si pomysleli, keď ste po prvýkrát uvideli nahrávku Richarda Sulíka s Mariánom Kočnerom?
„Aspoň sa ukázalo, kto je Richard Sulík. Naplno to odhalilo jeho gaunerstvo."
Bola Iveta Radičová sklamaná?
„Každý by bol sklamaný, keď by sa dozvedel, že človek, s ktorým pracuje, sa za jeho chrbtom vyjadruje vulgárne a arogantne."
Boli ste voliť?
„Chodím v každých voľbách. Nevolil som Smer ani Igora Matoviča."
Čiže ste sa rozhodovali medzi SDKÚ, KDH a stranou Most-Híd?
„Áno."
Volili ste inak ako v roku 2010?
„Nie."
V čase pred voľbami vás odfotografovali na stretnutí s Igorom Matovičom. Volal vás na kandidátku?
„Rozprávali sme sa o mnohých veciach a popritom mi ponúkol zvoliteľné miesto, ale odmietol som. Z toho zoskupenia, ktoré už v tom čase mal, som bol potešený iba Eugenom Kordom."
Prečo ste odmietli?
„Nevedel som si predstaviť, že by som išiel na kandidátku politika, ktorý nevyjadril dôveru vláde, ktorej premiérky som bol predsedom zboru poradcov. Neprijateľné pre mňa bolo aj to, že na kandidátke mal aj ľudí, ktorí v prezidentskej kampani vystupovali voči Ivete Radičovej veľmi nevhodne a aj vďaka ktorým sa stal prezidentom Ivan Gašparovič."
Kedy ste po prvýkrát čítali Gorilu?
„Mal som informácie, že takýto spis vraj existuje. Keď ho zverejnili, prečítal som si ho. Dôležité je, čo robili kompetentní s Gorilou, keď ešte nebola zverejnená."
Prečo nikto ani po nástupe vlády Ivety Radičovej nepovedal, že taký spis existuje?
„To sa treba spýtať tých, čo sa priznávajú, že o tom vedeli. Napríklad Richard Sulík sa k tomu priznal. Ak dnes Daniel Lipšic hovorí, že treba všetko nové, čo robil doteraz, keď mal možnosť k novému prispieť? Nič."
Iveta Radičová bola ako premiérka zodpovedná za SIS. Ani vtedy sa služba ku kauze nepostavila tak, ako mala.
„Riaditeľ je zodpovedný za SIS, premiér nesmie do jeho kompetencií zasahovať. Iveta Radičová sa k danej kauze, ako aj ku všetkým podozreniam, postavila jasne. Tak jasne, ako doposiaľ žiadny iný premiér, vrátane odovzdania tajných materiálov z archívu Úradu vlády. SIS bola pri vyšetrovaní súčinná aj na základe písomných požiadaviek premiérky v zmysel zákona."
Bol Karol Mitrík dobrý výber?
„Nebudem to komentovať. Ale bol to riaditeľ, pri ktorom bola dodržaná nezávislosť SIS od politických štruktúr."
Iveta Radičová v rozhovore pre SME povedala, že nie celá Gorila je pravdivá. Súhlasíte?
„Neviem povedať s úplnou presnosťou, čo je a čo nie je pravda. Čítame o tom, kto každý chodil do konšpiračného bytu finančnej skupiny a nech mi nikto nehovorí, že Robert Fico tam išiel len popíjať kolu. Signál po voľbách - Fico vyhadzovaný nad hlavu s kolou v ruke je jasným signálom arogancie. Ten obraz nám všetkým hovorí: Toto sme my."
Váš nedávny text o riešení rómskej problematiky viacerých prekvapil. Schvaľovali ste, že Francúzsko vyhosťovalo Rómov, hovoríte o pozitívach výstavby múrov alebo že nelegálne osady treba zbúrať. To sú riešenia, ktoré ponúkajú skôr extrémisti.
„Sú to interpretácie vychádzajúce z vytrhnutých viet. Nemôže tu byť žiadna nedotknuteľná skupina. Ani bohatých, ani neprispôsobivých. Nie je to príklon k extrémistom, naopak, je to varovanie pred nimi. Učiteľky z Dobšinej to pomenovali presne a treba to brať vážne. Ja sa len pýtam, čo ak v inom regióne, na inom mieste, niekomu švihne a začne strieľať? Alebo čo budeme robiť, keď začnú pochodovať vyholené hlavy?"
Iveta Radičová bola v minulosti proti múrom a ani jej vláda problém nevyriešila.
„Nenapísal som, že schvaľujem výstavbu múrov. Ibaže dôvody, prečo sa stavajú, treba brať vážne. Máme za sebou rôzne pokusy a skúsenosti, ale problém stále kulminuje. Ja len považujem za dôležité pred tým varovať."
Keď ste nastúpili na Úrad vlády, v rozhovore pre SME ste skritizovali katolícku cirkev. Na otázku, či nemáte problém v nej zostať, ste povedali: „Nemám. To, že sa stal arcibiskupom Róbert Bezák, je svetielko. Ukázal, že si zachoval vnútornú slobodu, a hoci poodhalil len časť toho, ako sa správal arcibiskup Sokol, ako narábal s financiami, môžeme mu byť vďační. Ale obávam sa, že takýto progres nie je vítaný." Dnes je Bezák už odvolaný. Stále nemáte problém?
„Nemám, som naďalej veriacim človekom. Naplnilo sa však to, čo som hovoril. Zvlášť po smrti biskupa Rudolfa Baláža, ktorý vymenovanie Bezáka presadil, vznikli veľké tlaky na jeho odvolanie. Už nemal v cirkevnej hierarchii nikoho, kto by za ním stál."
Ako vnímate, že sa ho nezastal ani kardinál Tomko, ani jeden biskup?
„Je to hanba katolíckej cirkvi na Slovensku. Všetci vítajú jeho odvolanie, jeho progres všetkým zavadzal. Príjemne ma prekvapilo, že niektorí dekani nabrali odvahu a na na protest podali rezignáciu. Rovnako príjemne ma prekvapila odvaha veriacich, ktorí otvorene protestovali proti bezprecedentnému odvolaniu arcibiskupa."
Prečo zavadzal? Mal plné kostoly, nemala by to cirkev vítať?
„Je to nepochopiteľný paradox. Je na to len jedno vysvetlenie - v hlavách predstaviteľov cirkvi je stále zakódované, že oni sú učiaca cirkev a veriaci poslušné ovečky. Neexistuje žiadny slobodný dialóg. Tí, ktorí takto vedia osloviť davy ľudí, sú nepohodlní nie preto, že to vedia, ale preto, že vnášajú nový vzduch do cirkvi. Pre hierarchiu je to veľmi zneisťujúce."
Bezáka odvolali vo Vatikáne, nie na Slovensku.
„Kardinál Martini, jedna z najväčších autorít, pred smrťou povedal, že cirkev ja za spoločnosťou oneskorená o dvesto rokov. Na Slovensku platí dvojnásobok tohto čísla. Nachádzame sa v období doznievajúcej inkvizície a križiackych výprav. Ale treba povedať, že v cirkvi sa robí aj veľa pozitívnych vecí, napríklad v oblasti charity a sociálnej práce."
Poznáte dôvod Bezákovho odvolania?
„Poznám, ale nechcem ho povedať. Arcibiskup Bezák urobil chybu, keď hneď nezverejnil výsledok auditu, ktorý dal spraviť, a nepodal trestné oznámenie. Chybou bolo aj to, že v úrade ponechal viacero ľudí zo Sokolovej éry, ktorí spolupracovali na jeho likvidácii."
Sokol má taký vplyv vo Vatikáne?
„Pre hierarchiu je neprijateľné, ak jeden biskup svedčí proti svojmu kolegovi, hoci aj oprávnene. Tvrdia, že všetko sa má riešiť vnútri, ale to v skutočnosti znamená ututlávať a neriešiť."
Ako ste prijali záujem bulváru o vás ako o partnera Ivety Radičovej?
„Myslím, že do tohto momentu sa médiá v tejto veci správali vcelku korektne a som tomu rád. Nie je dôvod, aby sa správali inak."

Beata
Balogová
