BRATISLAVA. Nemocniciam chýbajú darkyne materského mlieka. Detská fakultná nemocnica v Bratislave musí nepretržite hľadať matky, ktoré by chorým novorodencom poskytli prebytočné mlieko.
Mnohé matky ho radšej výhodnejšie zobchodujú cez internet. Väčšinou pýtajú 20 eur za liter, kým nemocnice by im dali najviac 6,54 eura. V Žiline vyplácajú len 2,32 eura.
V bratislavskej nemocnici sa dokonca stretli s tým, že sa ženy dali otestovať, či sú vhodnými darkyňami, a mlieko potom predali inde.
Lekárka Ivana Letenayová z oddelenia patologických novorodencov varuje, že v nemocnici sa mlieko vyšetruje, no pri podomovom predaji sa môže k deťom dostať kontaminované a spôsobiť im zdravotné problémy.
Aj cudzie matky pomáhajú bábätkám bojovať s chorobami. Do nemocnice im posielajú materské mlieko.
„Môj dvojmesačný Kubko toho nespapá veľa. Za týždeň nazbieram okolo litra mlieka. Aspoň takto symbolicky ma baví pomáhať,“ vraví 27-ročná Soňa.
V bratislavskej detskej fakultnej nemonici ho podávajú chorým novorodencom, ktorých mamy hneď po pôrode nemajú dostatok mlieka.
„Sú mamy, ktoré stratia mlieko aj zo stresu, pretože ich dieťa je veľmi choré,“ hovorí Daniela Tančáková, tamojšia vedúca sestra oddelenia liečebnej výživy novorodencov a dojčiat.
Lekári ho ordinujú napríklad deťom s obličkovými problémami alebo vrodenými srdcovými chybami. Denne porebujú mlieko pre zhruba pätnásť detí.
Primár novorodeneckého oddelenia fakultnej nemocnice v Žiline Michal Jánoš vraví, že potreba darovaného mlieka sa zvyšuje aj s rastúcim počtom cisárskych rezov. Týmto matkám sa totiž začne tvoriť mlieko až o jeden či jeden a pol dňa neskôr.
Mliečny taxík
V Bratislave majú ročne okolo 80 darkýň. Ak žena býva do 60 kilometrov od hlavného mesta, jeden až dvakrát do týždňa k nej nemocnica vyšle sanitku. „Mlieko musí skladovať v mrazničke,“ upozorňuje Tančáková. Darkyne nesmú brať lieky, omamné látky či piť alkohol a fajčiť.
Získané mlieko potom mikrobiologicky vyšetrujú. „Deťom podávame iba pasterizované mlieko.“
Darcovstvo mlieka bojuje o prežitie, prevádzka takýchto zariadení je pre nemocnice príliš drahá a technicky náročná. Okrem Bratislavy funguje napríklad v Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a Žiline.
V Bratislave vyplácajú darkyniam 6,54 eura za liter mlieka. V Žiline podľa Jánoša dávajú 2,32 eura. Oficiálne ide o príspevok na náklady spojené s odberom mlieka.
„Je to veľmi málo, pretože odstriekať liter mlieka je veľmi náročné. Žiadna darkyňa to nerobí pre peniaze, ale ak by sa im pridalo, mali by aspoň na elektrické odsávačky, kvalitné stoja sto aj dvesto eur,“ tvrdí Tančáková. Ministerstvo zdravotníctva žiadne zmeny nechystá.
Obchodujú cez web
Niektoré matky svoje mlieko namiesto darcovstva predajú. Na webe sú desiatky inzerátov matiek, liter mlieka väčšinou núkajú za 20 eur. „Mám ho v chladničke, nik sa mi nesťažoval, že by mlieko uškodilo,“ priznáva sa napríklad Petra z Trenčína.
Matky pri podomovom predaji vystavujú deti zdravotným rizikám z kontaminovaného mlieka, varuje lekárka Ivana Letenayová z oddelenia patologických novorodencov v Bratislave.
Odmieta názory, že materskému mlieku sa už dnes vyrovná umelá strava. „Dojčené deti majú výrazne menej hnačiek, dostupnosť živín je výrazne lepšia a mlieko nealergizuje.“

Beata
Balogová
