SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Daniel Lipšic: Pravica svojho Fica nepotrebuje

S Čarnogurským sa názorovo rozišli, na kritiku Radičovej reagovať nemieni.

Daniel Lipšic.Daniel Lipšic. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Politické hnutie Daniela Lipšica Nová väčšina sa chce v najbližších voľbách do vyšších územných celkov uchádzať o podporu voličov. Voľby sú o rok. O pár mesiacov po nich budú prezidentské voľby, ale nad nimi Lipšic ešte nerozmýšľa. Vie však, že nepodporí Jána Čarnogurského. „Obhajoba Sokola, kontakty s Hrbáčkom, názory na slobodu prejavu v poslednom prípade v Rusku,“ uviedol Lipšic dôvody v rozhovore pre SME. Zároveň povedal, že sa rád stretne s Andrejom Kiskom, ktorý o kandidatúre uvažuje.

Koľkokrát ste v lete grilovali?

"Desiatky. Jeden deň štyrikrát, čo sa mi už zdalo veľa. Boli to príjemné stretnutia, ktoré nás dobíjali energiou, aj keď gril vás v teple trochu vyčerpá."

Fico vás začal nazývať pánom, ktorý griluje. Neprekáža vám to?

"Griloval som s veľmi vzácnymi ľuďmi a to sa mi páči. Mňa skôr mrzí, že ľudia majú o politikoch predstavu, že sú to páni, ktorí kradnú."

Máte ambíciu získať väčšinu. Chcete byť pravicovým Ficom?

"Pravica nepotrebuje Fica. Voliči stredopravých strán neočakávajú človeka, ktorý im zariadi životy, ale dá im slobodu a zabezpečí vymožiteľnosť práva. Fico oslovuje voličov, ktorí potrebujú silného vodcu."

Ale zrejme chcete, aby na pravej strane spektra bola jedna väčšina.

"Podľa mňa ju najbližšie tri roky vygenerujú. Bude súťaž. Neriešil by som teraz trieštenie alebo spájanie pravice. Naša ambícia je spájať voličov, nie strany alebo politikov. Súťažme, nebojím sa žiadnej konkurencie."

Väčšinu mal na Slovensku zatiaľ iba Fico. Vy ste v KDH boli skôr považovaný za namysleného Bratislavčana ako politika z ľudu.

"Voliči rozhodli, koho ako vnímajú. Čo si myslí základňa KDH, nie je smerodajné. Pravica neprehrala voľby preto, že by jej voliči volili Fica. Skôr buď neprišli, alebo na protest volili Obyčajných ľudí. Pravicový volič nepotrebuje spasiteľa, práve naopak."

Chcete novú ústavu, ktorá nebude ľuďom hovoriť, čo majú dovolené, ale ktorá určí hranice, ktoré vláda nikdy nesmie prekročiť. To sa v ústave píše už dnes. V čom má byť rozdiel?

"Ľudia by mali byť oveľa viac vtiahnutí do rozhodovania. Minimálne polovicu poslancov by mali voliť v jednomandátových obvodoch. O kandidátoch na poslancov by nemali rozhodovať len politické strany. Ďalšia vec je priama voľba sudcov a prokurátorov - možno by nezvolili najlepších, ale zvolili by lepších ako terajšia Súdna rada. Chceme tiež, aby bolo referendum vždy v čase konania volieb. Znamenalo by to, že rôzne iniciatívy by mali štyri roky na zbieranie otázok a potom by sa o nich vo voľbách rozhodlo. Nebol by problém ani s financovaním, ani s kvórom. Otázka len je, či chceme ľuďom rozhodovanie uľahčovať, alebo nie."

Prečo si myslíte, že by ľudia v referende zvolili lepšie ako nimi zvolení politici?

"Lobistické skupiny majú oveľa väčšiu šancu presvedčiť o svojich často úzkych záujmoch väčšinu parlamentu ako väčšinu ľudí."

V čom je vaša vízia iná napríklad od ponuky Matoviča? Tiež hovorí vráťme moc ľuďom alebo je za jednomandátové obvody.

"Ľudia si majú vyberať na základe vízie, ale aj dôveryhodných ľudí, čo je možno ešte dôležitejšie. Na Slovensku nemáme zlé zákony, problém je, kto a ako ich aplikuje."

Matovič podľa vás nie je dôveryhodný?

"Nebudem útočiť na mojich politických oponentov. Pravica prehrala voľby aj pre sústavné spory. Ak v tom chce pokračovať aj po voľbách, nech sa páči, ale bez nás."

Keď ste v nedeľu spustili internetovú stránku vašej strany, v sekcii ekonomika ste mali tri body – právo na prácu, že živnostníci s príjmom do 33-tisíc eur budú oslobodení od daní a povinnosti viesť účtovníctvo a že za každé euro investičnej pomoci pre veľké firmy dáte dve eurá malým podnikateľom. Prvé dva body tam už nie sú. Zmenili ste názor?

"Nie, stále to platí. Zďaleka to nie je celý ekonomický program, sú to len tri príklady. Na Slovensku je pomerne veľa nekvalifikovanej práce. Štát ju ročne obstaráva za miliardu eur. Mohli by sme urobiť systém ako v Holandsku, že tí, čo sa o tieto tendre budú usilovať, musia zamestnať aspoň dve tretiny dlhodobo nezamestnaných."

Bežný pravicový politik by skôr povedal, že kladenie každej dodatočnej podmienky podnikateľom len zhoršuje prostredie. Nemal by sa trh vyrovnať s tým, akých ľudí firma zamestná?

"Ide o obstarávanie štátu a ten by mal mať záujem na tom, aby ľudia získali pracovné návyky. Bod B tohto celého je, že ak takto ponúknutú prácu niekto odmietne, príde o nárok na sociálne dávky."

TBEN0282_res.jpg

Tvrdíte, že investičné stimuly pre veľké firmy sú neefektívne. Koľkokrát ste doteraz na vláde za takéto stimuly hlasovali?

"Neviem, spomínam si len na prípad Kie. Nechcem hovoriť, že to boli zlé rozhodnutia. Automobilky Slovensku pomohli. Dnes sme ako krajina už niekde inde. Sú regióny, kde veľké investície zo zahraničia možno nikdy neprídu a tam pracovné miesta závisia od toho, či ich vytvoria domáci a strední podnikatelia."

Ako svoje hnutie financujete?

"Zatiaľ z vlastných príspevkov. Štart iniciatívy nás stál asi desaťtisíc eur, na čo sme sa poskladali. Po registrácii hnutia chceme získavať peniaze v dvoch rovinách - cez malé sumy na sociálnych sieťach, čo je trochu komplikované, lebo aj päťeurový dar musí byť notársky overený. Ale budeme vďační aj za podporu od podnikateľov pod podmienkou, že každý dar bude zverejnený."

Už sa vám nejaký podnikateľ ozval?

"Ozvali sa, ale kým nás nepodporia nebudem ich menovať. Ak by sme mali byť financovaní tak ako mnohé strany, že vplyvní oligarchovia si povedia, že sme perspektívny projekt, tak by to nemalo zmysel."

Kto je takto financovaný?

"Ako vznikala strana Smer? Podľa môjho názoru sa silné finančné skupiny rozhodli, že majú talentovaného politika."

Keby prišla Penta alebo niekto jej podobný, zobrali by ste dar?

"Vidím to ako nepravdepodobné, ale od finančných skupín asi nie."

Ako budete rozhodovať, kto je dobrý a kto zlý?

"Budeme brať dary len od podnikateľov, za ktorými nie je žiadny škandál. A takí ľudia na Slovensku sú. Chcú, aby pravidlá fungovali. Možno preto, aby sa ich firmám darilo, ale aj preto, že chcú žiť v slušnej krajine."

ps.jpg
Líder nie je ten, kto sa nechá vláčiť dopytom, ale ten, kto dokáže dopyt vytvoriť príťažlivosťou vlastných myšlienok, radí Lipšicovi Peter Schutz

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

TBEN0305_res.jpg

Kto je váš pokladník?

"Nikto."

Kto má v hnutí na starosti financie?

"Tých desaťtisíc eur? Niektoré tieto malé veci mal na starosti Jano Lazar."

Komu majú volať sponzori?

"Teraz spúšťame petičnú akciu. Hneď, ako bude strana registrovaná, musí mať svoj snem, zvoliť orgány a aj osoby, ktoré budú zodpovedať za financie. Zatiaľ nemajú volať nikomu."

Hovoríte, že nechcete byť ideologickým hnutím, ale máme niekoľko ideologických otázok: Dá sa homosexualita liečiť?

"Neviem, nie som lekár. Táto otázka nie je ideologická. Tou by bola otázka, či som za registrované partnerstvá, alebo adopcie osobami rovnakého pohlavia."

Nemusíte byť lekár, homosexualita nie je choroba.

"Ale aj to je odborné stanovisko. Asociácie amerických psychiatrov? Alebo sexuológov?"

Ak si ako politik myslím, že je to choroba, ktorá sa dá liečiť, presadzujem politiku liečenia. Ak si myslím, že je to prirodzené, tak vytváram daným ľuďom podmienky pre život.

"Mýlite sa. To, či presadzujem registrované partnerstvá, nesúvisí s tým, či je homosexualita liečiteľná, alebo či je to choroba. Štát nedáva prioritu manželstvu, lebo je to heterosexuálny zväzok, ale preto, že vytvára potenciál na vznik rodiny."

Je prijateľné, aby sa ľudia chránili pred rómskymi osadami múrmi?

"Múry nie sú riešenie. Bezpečnosť má garantovať štát. Ako minister vnútra ma kritizovali za posilňovanie policajných jednotiek, kde sú segregované osady. Vraj som išiel na riešenie rómskeho problému represívne. Ale ja som neriešil rómsky problém, ja som riešil problém bezpečnosti. Je mi jedno, kde je vyššie riziko pre bezpečnosť, ale tam budú policajti."

Mali by byť potraty zakázané?

"Každý štát by mal mať ambíciu chrániť život od počatia. Absolútny zákaz nepovažujem za najlepšie riešenie, ale náš systém teraz nie je vybalansovaný. Umožňuje vykonanie potratu do dvanásteho týždňa bez uvedenia dôvodu."

Ako by ste systém vybalansovali?

"Napríklad v Nemecku musí byť na interrupciu nejaký dôvod, aj keď len minimálny. Je to dôležité aj symbolicky. Nielen morálka ovplyvňuje právo, ale aj právo morálku. Ak v práve povieme, že život do dvanástich týždňov nie je hodný žiadnej ochrany, má to vplyv na to, ako ľudia premýšľajú a ako sa správajú. Niekedy aj symbolické obmedzenie má význam."

TBEN0309_res.jpg

Bola Hedviga Malinová zbitá?

"Neviem. Je smutné, že sa tento príbeh spolitizoval. Na vláde som hlasoval proti tomu, aby sa s Hedvigou Malinovou uzavrel zmier. Bolo to politické rozhodnutie. Kým prokuratúra pokračuje v trestnom stíhaní za krivú výpoveď, ktoré je legálne, tak nemôže iný štátny orgán povedať niečo iné. Potom sa z faktických a trestnoprávnych otázok robí politika. Príbeh poznám skôr z médií a som ďaleko od jednoznačného názoru."

Ale veľa ľudí ho má. V kauze sa napríklad angažoval psychiater Jozef Hašto, ktorý ju liečil a tvrdí, že prežila posttraumatickú stresovú poruchu. To vám nestačí?

"Tragédia je, že tým, že bol prípad taký spolitizovaný, sa pravdu už asi nedozvieme."

Prečo vám informácie v jej prospech, ktoré boli doteraz zverejnené, nestačia?

"Posúdenie viny a neviny je vec faktov, a nie viery. Sú fakty v jej prospech aj neprospech. Niekedy som prekvapený ako aj veľmi rozumní ľudia dospejú často k rýchlym záverom, ak sú o niečom presvedčení. Taký prípad je aj kauza Cervanová."

A o tomto prípade si myslíte čo?

"To isté čo o kauze Malinová napriek tomu, že tam som videl aspoň staršie časti spisov. Nie som jednoznačne presvedčený o vine alebo nevine."

Kritizovali ste odvolanie arcibiskupa Bezáka. Nemrzí vás, že sa ho nezastal ani jeden slovenský cirkevný hodnostár?

"Mrzí a aj som to príslušným hodnostárom tlmočil. Je to pre mňa sklamanie. Kto by mal mať v tomto svete odvahu, ak nie biskup?"

Nepotrebuje aj cirkev niečo nové?

"Potrebuje. Určite je o tom dôležité hovoriť a ja som svoju možnosť využil a bol som svojmu biskupovi povedať názor."

Čo by mal urobiť bežný veriaci?

"Je fajn, že sa veriaci ozvali. Rozhodnutie pápeža rešpektujeme, ale nie je to otázka viery a mravov a je na diskusiu. Slovenskí veriaci boli stáročia verní Rímu a majú právo poznať dôvod."

Uspokojilo vás vysvetlenie hodnostárov?

"Nie."

TBEN0324_res.jpg

Keď ste rozbiehali vaše hnutie, diskutovali ste s viacerými politikmi, aj s Ivetou Radičovou. Do politiky vstúpiť odmietla a teraz vás kritizuje. Nečakali ste skôr podporu?

"Nemal som žiadne očakávania. Nikdy som Ivetu Radičovú nekritizoval a ani nebudem. Pokiaľ vás stav vecí verejných frustruje, tak máte dve možnosti. Buď z politiky odísť, alebo sa ešte pokúsiť zabojovať. Chápem aj ten prvý postoj, ale ja som sa rozhodol zabojovať."

Ešte kritickejší ako Radičová bol jej bývalý šéf poradcov a teraz partner Marián Balázs. Takisto povedal, že nevylučuje svoj vstup do politiky. Má podľa vás šancu na úspech?

"Nechcem jeho vyjadrenia komentovať, nepôjdem do sporov. Ak sa ktokoľvek cíti, že má čo ponúknuť, nech tak urobí. Ja som za. Nech je súťaž."

Plánujete ešte oslovovať politikov z iných strán?

"Neplánujeme. Projekt je otvorený pre každého, kto má čistý štít. Ale našou ambíciou nie je robiť zberný tábor, ale spájať voličov."

Prijali by ste Martina Poliačika po jeho rozhovore o drogách?

"Mal by som s tým problém. Som rád, že bol úprimný, asi to nemal ľahké, ale hovoriť, že čistý heroín je fajn, pokiaľ nie je s prímesami, to už sa mi zdá za hranicou."

Nečakali ste, že sa k vám pripojí Radoslav Procházka?

"V živote je dôležitá sloboda. Rado sa rozhodol, že zabojuje v KDH, a držím mu v tom palce."

Budete sa snažiť uspieť vo voľbách do VÚC?

"Preto chodíme aj do regiónov a tvoríme základ nových štruktúr. Chceme osloviť ľudí, ktorí sú dôveryhodní."

Pôjdete do volieb samostatne?

"To ešte neviem."

Máte nejakého prezidentského kandidáta?

"Zatiaľ nie. Voľby sú o rok aj tri štvrte a teraz sa nimi ešte nezaoberáme."

Z kandidátov, ktorí sú známi, vás nejaký oslovuje?

"Kto už potvrdil, že bude kandidovať? Nikto."

Kiska a Čarnogurský sú k tomu veľmi blízko.

"Životný príbeh pána Kisku je obdivuhodný a zaujímavý. Rád by som o ňom počul niečo viac a aj sa s ním stretol."

A príbeh Jána Čarnogurského?

"Pre mňa bol Ján Čarnogurský štátnikom. Odkedy sme prestali spolupracovať, ťažko hľadám názor, v ktorom by sme súhlasili. Chápem blízkosť k Rusku, ale niektoré veci pochopiť neviem."

Obhajobu Sokola?

"Obhajobu Sokola, kontakty s Hrbáčkom, názory na slobodu prejavu v poslednom prípade v Rusku."

Vy ste za oslobodenie Pussy Riot?

"Nemám rád vulgárnosť na verejnom priestore, ale môj názor na slobodu prejavu poznáte. Určite s nimi nesympatizujem a keby to bolo na mne, tak všelijaké takéto hipisácke...ale nie je to na mne, je sloboda prejavu."

Čo by ste urobili, keby to bolo na vás?

"To hovorím pejoratívne, nie vážne."

TBEN0330_res.jpg

Keď sme v januári hovorili o Gorile, vraveli ste, že do volieb sa podarí v kauze zdokumentovať také dôkazy, že už nebude možné ju zamiesť pod koberec. Podarilo sa?

"Sčasti. Trochu ma mrzí, že SIS neposkytuje ideálnu spoluprácu. A v takej závažnej kauze, ako je Gorila, musia mať členovia vyšetrovacieho tímu pocit, že nech pôjdu po čokomkoľvek, tak ich garnitúra podrží. Nielen, že robte čo chcete, ale myslíme si o tom svoje. Môj pocit je, že tím podporu nepociťuje."

Robert Kaliňák podporu deklaruje.

"Vždy treba porovnávať slová a skutky."

Aký skutok urobil Kaliňák, ktorý vo vás vyvoláva tento pocit?

"Minister by v takej závažnej kauze nemal byť vopred skeptický. Už v januári povedal, že tomu celkom neverí. Myslím si, že bude veľa závisieť aj od prokuratúry, či bude mať odvahu pohnúť s vecou ďalej."

Teraz SIS kritizujete, ale predtým ste k nej boli zdržanlivý.

"Keď potrebujete vo vyšetrovaní niekoho pomoc, tak nie je najlepšie sa obviňovať v médiách."

Prečo s tým nepohla premiérka, keď pod ňu SIS spadala?

"Ja som ju informoval. Nemyslím, že to je jej vina. Spravodajská komunita je presvedčená, že takéto veci sa nemôžu púšťať ďalej, že bývalí dôstojníci nemôžu vypovedať, lebo je to vážny precedens. S tým súhlasím, ale toto je taký vážny prípad a také vážne podozrenie, že nie je možné aplikovať štandardné formy súčinnosti SIS."

Prečo SIS byt odpočúvala, keď jej nešlo o trestné stíhanie aktérov kauzy?

"Neviem, je to otázka na SIS."

Bol v byte Fico?

"Myslím si, že všetci, o ktorých priami aktéri uviedli, že v byte boli, tam aj boli."

V januári ste tiež povedali, že vďaka Gorile sa politická scéna rozdelí na čistých a na tých, čo majú za ušami. V skutočnosti sa stalo to, že Fico, ktorý ani len nepovedal, či v byte bol, vyhral voľby. Naplnila sa vaša predpoveď?

"Stojím si za tým a myslím, že kauza spustila mechanizmy, ktoré budú pokračovať ďalej. Tak ako voliči vystavili v týchto voľbách záverečný účet viacerým politikom pravice, to isté v budúcich voľbách čaká ľavicu."

Nie je najlepším meradlom citlivosti týchto voličov to, že Fico necíti potrebu povedať, aká bola jeho úloha v Gorile?

"Nezužoval by som môj výrok len na Gorilu. Naštartovala proces."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 704
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 809
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 702
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 678
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 528
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 564
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 381
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 274
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 126
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 097
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

Daniel Lipšic.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.

Peter Tkačenko
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Marek Majeský.

Neprehliadnite tiež

Na západe sa orlovi kráľovskému darí, stúpol počet hniezdiacich párov

Kým v roku 2019 evidovali ochranári 25 hniezdiacich párov, vlani zaznamenali 36.

Orol kráľovský je po orliakovi morskom a orlovi skalnom tretím najväčším dravým vtákom na Slovensku.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V Košiciach organizujú hromadné behy, každý pritom beží sám

K experimentu sa pridali ľudia z Čiech, spod Tatier či od Žiliny.

Skupina potiahne jednotlivca, vysvetľuje Tomáš Gáll, prečo sú skupinové behy dôležité.
Medzilaborce zápasia s nárastom chorých na Covid-19.