Keď Ústavný súd kontroloval, ako nižšie súdy rešpektujú jeho upozornenia na prieťahy, zistil, že niekde ešte stále ležia aj desiatky rokov staré prípady.Sudcovia trestom zatiaľ unikajú, ale ministerstvo spravodlivosti chce staré spisy preveriť.
BRATISLAVA. Ani štyri nálezy ústavných sudcov o prieťahoch a vyplatené tisíce eur odškodnenia nestačili, aby súdy definitívne roky ťahajúce sa spory rozhodli.
Na Okresnom súde Bratislava IV napríklad stojí žaloba o určenie autorstva a splátky odmeny od roku 1988.
Na vypracovanie znaleckého posudku sa bez vytýčenia pojednávania čakalo sedem rokov. Ústavný súd už dvakrát skonštatoval, že v konaní došlo k prieťahom, no účastníci sa rozsudku nedočkali.
Dvadsať súdnych starín
Od roku 1993 zase čakajú na rozhodnutie o dedičskom konaní súrodenci, ktorí sa hádajú o majetok po otcovi. Medzičasom zomrela ich mama a chalupa, o ktorú predovšetkým v spore ide, schátrala.
Na notára, ktorý za prieťahy zodpovedá, upozornila predsedníčka trenčianskeho okresného súdu notársku komoru.
Kde chybili
Opakované prieťahy
4 prípady: Okresný súd Trnava; 3 prípady: Okresné súdy Bratislava IV a Košice II; 2 prípady: Okresné súdy Martin, Dolný Kubín, Košice-okolie; 1 prípad: Okresné súdy Bratislava I, Trenčín, Banská Bystrica, Čadca;
Zdroj: Ústavný súd SR
Aj s ňou hovorila a nedostatky jej vyčítala. Ak nebude konať, príde na rad disciplinárny návrh. Ten však môže podať len šéf krajského súdu.
Podobných prípadov našiel Ústavný súd pri spätnej kontrole rešpektovania svojich nálezov dvadsať.
Účastníkom za ne priznal vyše 215-tisíc eur odškodnenie.
Platili ich okresné aj krajské súdy, ktoré sa na prieťahoch podieľali. Od mája, keď Ústavný súd zistil opakované prieťahy, stihli súdy uzavrieť dva.
„V týchto prípadoch ide o neakceptovateľné konanie, respektíve nekonanie súdov, ktoré predsedom príslušných súdov otvára priestor na primerané využitie ich zákonných kompetencií aj v oblasti disciplinárneho konania,“ reagovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.
„Ak na to bude v konkrétnych prípadoch dôvod, minister spravodlivosti je pripravený navrhnúť pre zodpovedných sudcov primerané tresty."
Časté striedanie
Z odpovedí hovorcov súdov vyplýva, že zo sudcov, ktorí mali spisy na stole, potrestali predsedovia súdov troch.
Dvoch z Trnavy napomenula šéfka súdu ústne. Banskobystrický sudca dostal napomenutie a pokutu sto eur.
Roky sa ťahajúce spory súdy vysvetľujú tým, že sa pri spisoch striedalo viac sudcov. V konaní na Okresnom súde Bratislava IV napríklad štyria.
Hľadať vinníka je v takej situácii zložité. Výnimkou nie sú ani ponosy na samotných účastníkov konaní, ktorí sa pojednávaniam vyhýbajú.
Na jeseň má ministerstvo spravodlivosti spraviť hĺbkové kontroly starých spisov. Tie, kde Ústavný súd videl prieťahy, si ministerstvo bude osobitne všímať.
Aj Štrasburg môže odškodniť opakovane
Pre európsky súd je najdôležitejšie, či došlo k náprave v konaní.
BRATISLAVA. Ponosy na súdne prieťahy nekončia len na Ústavnom súde, ale aj pred Európskym súdom pre ľudské práva.
Účastník sa naň môže obrátiť aj v prípade, že už sa na Ústavnom súde domohol aj dvojnásobného odškodnenia.
Naša zástupkyňa pred ESĽP Marica Pirošíková to vysvetľuje tým, že v podobných prípadoch Štrasburg vyžaduje vyššie odškodnenie, pretože sťažovateľ sa musel obrátiť na Ústavný súd opakovane. Ak mu ho neprizná, ďalších peňazí sa môže sťažovateľ domôcť na európskom súde.
Ten posudzuje najmä to, či nález Ústavného súdu viedol k dostatočnej náprave. Ak všeobecné súdy rešpektovali príkaz konať, Štrasburg uzná aj nižšie sumy odškodnenia.
Ak nie, môže ESĽP priznané odškodnenie považovať za nedostatočné a účastníci konania sa môžu so sťažnosťou obrátiť priamo naň. Vtedy sa už nemusia opakovane obracať na Ústavný súd, hovorí Pirošíková.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
