Zanedbané cesty, špinavé zákutia či smetiská možno označiť na internete aj priamo na mieste.
BRATISLAVA. „Máš už plné zuby rozmlátených a zanedbaných miest? Samá nuda a žiadna kultúra? Ukáž, čo sa ti nepáči a označ to na mape,“ vyzýva na internetových stránkach nová iniciatíva Nepáči sa mi to.
Aktivisti tiež nabádajú ľudí, aby špinavé a schátrané miesta označili aj priamo v uliciach. Na uzavretom bratislavskom Starom moste, páchnucom priechode na železničnej stanici či spustnutom Námestí slobody sa tak minulý týždeň objavili natiahnuté pásky. Podobné, akými polícia označuje miesta činu.
Hoci nová iniciatíva sa ešte len rozbieha a jej autori chcú podrobnosti predstaviť až neskôr, internetové a mobilné aplikácie menia tvár slovenských miest už dlhšie.
Je to na miestnych
Azda najznámejší je portál Odkaz pre starostu, kde ľudia za dva a pol roka nahlásili už vyše tisícdvesto podnetov.
„Najčastejšie upozorňujú na dopravné problémy ako zlé parkovanie, výtlky, zničené dopravné značky či chýbajúce chodníky a potom na nedostatky v životnom prostredí, ako sú čierne skládky či neupravená zeleň,“ hovorí šéf projektu Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
Hoci stránka pôvodne začínala ako bratislavský projekt, dnes upozorňuje aj na problémy Banskej Bystrice, Prešova, Kežmarku či Šale. Od októbra sa chystá prijímať podnety aj zo Žiliny, z Trenčína a Prievidze.
Zapojiť sa môže každé mesto a obec, podmienkou je, aby sa našiel dobrovoľník, ktorý bude podnety obyvateľov spracovávať. „Portál je otvorený pre všetkých, ale jeho fungovanie závisí najmä od miestnych aktivistov. My už iba sledujeme, aby sa to nezvrhlo na nejaké politikárčenie či vulgárnosti,“ hovorí Košťal.
Mestá a bratislavské mestské časti, ktoré sú v projekte, si spoluprácu pochvaľujú. „Aj vďaka týmto podnetom sa nám darí odstraňovať problémy, ktoré ľudí bezprostredne trápia,“ vraví hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger.
Samosprávy na portáli informujú, ako podnety riešia. Celoslovensky sa ich už podarilo vyriešiť viac ako tretinu.
Tettinger upozorňuje, že nie všetkým môžu vyhovieť. „Niekedy by sme porušili zákon,“ vysvetľuje.
Príkladom sú požiadavky na odtiahnutie starých áut, ktoré ľudia považujú za vraky blokujúce parkoviská. „Pokiaľ auto netvorí prekážku v doprave a má platnú značku a emisnú známku, nemožno ho odtiahnuť.“
Tabuľa hanby ich rozhýbe
Viac ako tisíc podnetov od obyvateľov už eviduje aj projekt Trash out, cez ktorý ľudia nahlasujú čierne skládky odpadov. Na rozdiel od iných projektov funguje len ako aplikácia pre mobily.
„Aby sme zaručili presnosť informácií, človek musí namieste smetisko cez mobil odfotografovať a aplikácia oznamu pridelí presné GPS súradnice,“ hovorí tvorca projektu Tomáš Lodňan.
Informácie o všetkých skládkach putujú aj Inšpekcii životného prostredia, ktorá by mala upovedomiť zodpovedných.
Lodňan však upozorňuje, že tí o skládkach často dobre vedia. „Významom aplikácie je aj to, že keď sa smetiská zverejnia a začne sa o zodpovednosti hovoriť, vytvára sa tlak na ich rýchlejšie odstránenie.“
Podnety na stránke zaistili opravu cyklistického chodníka v Bratislave.
FOTO – odkaz pre starostu.sk

Beata
Balogová
