BRATISLAVA. Ústavný súd stihol za prvý polrok tohto roka posúdiť 633 sťažností na súdne prieťahy. Zhruba pri každej šiestej pridlhé konanie súdov potvrdil.
Dôvod, pre ktorý ústavní sudcovia sťažnosti zamietajú, býva aj formálny. Ústavný súd zvykne vyčítať sťažovateľom, že skôr ako v Košiciach sa na pomalé konanie nesťažovali predsedovi konkrétneho súdu, prípadne mu nedali dosť času, aby prieťahy riešil.
Prieťahy
Ústavný súd
I. polrok 2012: zo 633 sťažností potvrdil prieťahy v 102 konaniach, za ktoré boli účastníci odškodnení sumou vyše 367-tisíc eur; Rok 2011: na prieťahy dostal 549 sťažností, potvrdili sa v 201 prípadoch, čo stálo odškodnenie vyše 922-tisíc eur; Rok 2010: v 587 sťažnostiach na prieťahy ich videl v 252 konaniach, sťažovatelia dostali vyše 409-tisíc eur odškodného;
Zdroj: Ústavný súd SR
Takáto prax sa však čoskoro zrejme skončí. V júni totiž ESĽP priznal v dvoch prípadoch za takýto postup Ústavného súdu sťažovateľom odškodnenie po viac ako 3000 eur.
Jeden z prípadov siaha do roku 2002, keď žalobu na súd dávali ešte rodičia sťažovateľky. Po štyroch rokoch súdnych ťahaníc sa sťažovali aj u predsedu súdu, ktorý po pár dňoch priznal, že v konaní vznikli prieťahy. Krátko na to rodičia podali ústavnú sťažnosť. Ústavný súd ju však zamietol, pretože sudca dostal málo času na to, aby začal konať. Manželia medzičasom zomreli, a tak ich právo pred európskym súdom obhajovala ich dcéra. Vysúdila odškodnenie 3250 eur.
Štrasburg povedal, že podať sťažnosť predsedovi súdu nie je vo všeobecnosti považované za účinný prostriedok nápravy. Pripomenul aj rozdielny postup ústavných sudcov pri rozhodovaní. Niekedy sťažnosť u predsedu vyžadujú, niekedy nie. Rozdielne sú aj lehoty, ktoré nechávajú sudcom, aby začali konať.
Naša zástupkyňa pred ESĽP Marica Pirošíková upozorňuje, že júnové rozhodnutia zatiaľ nie sú právoplatné, pretože dvaja z piatich sudcov k nim dali odlišné stanovisko.
Snaží sa to využiť naša vláda a na základe nesúhlasu sa pokúša prípady dostať pred veľkú komoru. Ak komora odmietne rozhodovať, rozsudky budú právoplatné a Ústavný súd ich bude musieť rešpektovať pri ďalšom rozhodovaní, zdôraznila Pirošíková.

Beata
Balogová
