AKTUALIZOVANÉ V UTOROK 9:23

Učitelia potvrdili štrajk, vo štvrtok zavrú stovky škôl

Na budúci rok chcú učitelia o desatinu vyššie platy, ale rozpočet s tým nepočíta.

Stoličky ostanú vo štvrtok vyložené.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

Slovensko sa pripravuje na najväčší štrajk učiteľov v histórii. Odborári hlásia, že do neho ide až 90 percent zamestnancov škôl.

BRATISLAVA. Starí rodičia, príbuzní, opatrovateľky či rodičia na dovolenke zastúpia vo štvrtok učiteľov po celom Slovensku. Tí na deň vymenia učebnice za transparenty.

S heslami ako „Povedzme nie zúfalej situácii v školstve!“ či „Dôstojné odmeňovanie – naše právo!“ po roku štrajkovej pohotovosti vstúpi väčšina učiteľov i nepedagogických pracovníkov do ostrého štrajku.

S požiadavkami na viac peňazí pre školstvo a zvýšenie platov na 1,2- až 2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve nepochodili ešte u bývalej vlády Ivety Radičovej. Pri príprave rozpočtu však ich požiadavku nezohľadnila ani vláda Smeru.

Dnes začínajúci učiteľ zarobí 509 eur, priemerný plat v materských, základných a stredných školách dosahuje 758 eur v hrubom.

Vo veľkom sa školy naposledy zatvárali v roku 2003 za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Otvorené vtedy zostali škôlky. Tie sa chcú teraz do protestu zapojiť.

„V základnom školstve sa podľa priebežných údajov zapojí necelých 90 percent zamestnancov, v strednom školstve vyše 80 percent a na vysokých školách ešte prebieha monitorovanie,“ povedal v pondelok šéf školských odborov Pavel Ondek.

Cirkevné školy sa nepridali

info
Štrajk
Čo žiadajú
 • štrajk bude vo štvrtok od 6. do 18. hodiny,
 • odborári žiadajú v budúcom roku zvýšiť mzdy o 10 percent,
 • platy v školstve majú rásť na 1,2- až 2-násobok priemerného platu,
 • výdavky na školstvo majú do konca volebného obdobia vzrásť na úroveň krajín EÚ.

Väčšina materských, základných, stredných i umeleckých škôl, ako aj družín a centier voľného času tak vo štvrtok zostane zatvorená.

„Vo Zvolenskom okrese sa nezapojí iba jedna materská a jedna základná umelecká škola,“ hovorí predsedníčka banskobystrickej krajskej rady odborov Magdaléna Ponická.

Zatvorené budú všetky školy aj v Prešove. K protestu sa tu prihlásilo až sto percent pracovníkov škôlok.

„Majú nepedagogických zamestnancov, ktorí robia za minimálnu mzdu plus osobný príplatok 10 až 15 eur. Učiteľky dostanú okolo 500 eur v hrubom,“ hovorí o krajská šéfka odborov Darina Nagyová.

Protestovať sa chystá aj 93 percent zamestnancov prešovských základných škôl. „Čísla v kraji trošku znižujú katechéti, ktorí sa do štrajku nezapájajú,“ vraví Nagyová.

Učiteľ náboženstva Peter Hatrák z Vranova nad Topľou tvrdí, že učiteľov náboženstva od účasti na štrajku nikto neodhováral.

„Zväčša učíme na viacerých školách a preto sme sa nepridali na konkrétnej škole. Požiadavky sú to však oprávnené.“

Odporúčanie k štrajku pre učiteľov náboženstva nevydala ani Konferencia biskupov Slovenska. Jej hovorca Jozef Kováčik však upozorňuje na stanovisko Združenia katolíckych škôl, ktoré štrajk kritizuje.

„Odmietame sa takto zachovať k deťom a rodičom. Nezdá sa to ako postoj katolíckeho učiteľa - odísť od detí, aby mi zvýšili plat,“ napísal jeho prezident Ján Horecký.

jur.jpg
Učiteľov ťažko podozrievať z toho, čo bolo cítiť zo štrajku lekárov – že chcú len viac peňazí, ale systém nech zostane, aký je, píše Juraj Javorský

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Štrajk sa môže opakovať

Protest v pondelok, naopak, podporila Asociácia súkromných škôl.

„Podporujeme najmä požiadavku zvyšovať výšku finančných zdrojov na školstvo tak, aby podiel z HDP bol do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ,“ napísala prezidentka Saskia Repčíková.

Minister školstva Dušan Čaplovič i premiér Robert Fico tvrdia, že štrajk rešpektujú.

„Naša snaha vyjsť im v ústrety je však limitovaná záväzkom znížiť deficit tak, aby naša krajina nebola vylúčená zo zóny perspektívy Európskej únie,“ povedal hovorca vlády Erik Tomáš.

Štvrtok tak možno v tomto roku nebude jediným vyučovacím dňom, keď budú musieť žiaci zostať doma.

„Pokiaľ by sme v rokovaniach neboli úspešní, nevylučujeme ani štrajk dlhší ako jeden deň,“ povedal šéf odborárov Ondek.

ico

Učiteľ: Štrajk nič nezmení

sm-0911-003f-belikVS.rw_res.jpgMatematikár MILOŠ BÉLIK z televízneho projektu Trieda 9. A sa však pridá ku kolegom.

Prečo ste sa rozhodli štrajkovať?

„Dlho som bol proti štrajku. Myslím si, že ani po štrajku sa nič neurobí. Bude to možno také maličké zdvihnutie prsta. Pokiaľ sa verejnosť nezobudí, tak my učitelia si tu môžeme predvádzať, čo chceme.“

Cieľom štrajku je zobudiť verejnosť, a nie to, aby konala vláda?

„Nechcem nikomu krivdiť, ale myslím si, že tí, čo majú tento štrajk na starosti, sú už dávno dohodnutí, ako to dopadne.“

Čo to znamená?

„To, že sa vyhlási štrajk, bude len o tom, že odbory si splnia povinnosť. Ak sa školstvu nebodaj čosi ujde, tak len preto, aby sme zase na chvíľu dali pokoj.“

Ak to je len divadlo, prečo sa zúčastníte?

„Pokiaľ nebudeme do toho zaangažovaní všetci, najmä čo sa týka rodičov, tak sa neudeje nič. Verejnosť si myslí, že my učitelia si len pýtame viac peňazí. Štrajk by mal byť skôr o celkovej situácii v školstve ako o tých pár eurách.“

Koľko vám urobí na plate tých desať percent, ktoré sa spomínajú?

„Niečo vyše 50 eur.“

Čiže plat máte okolo päťsto eur?

„Tak nejako.“

To je za koľko odučených rokov?

„Desať. Odučené roky sú tiež prežitkom. Je kopa mladých učiteľov, ktorí prinášajú vietor. Prax by mala zohrávať úlohu, ale nie, aby to bolo takto odstupňované. Demotivuje to mladých.“

Ak treba zobudiť rodičov, ako zatiaľ reagovali?

„Verejnosť je skôr proti nám. Ľudia si myslia, že sme v škole len šesť hodín a viac si nezaslúžime. Sú aj učitelia, ktorí vravia, že učia len do výšky svojho platu, ale aj takí, čo obetujú aj súkromie.“

Je štrajk správna forma, ako na to upozorniť?

„Kto bol proti učiteľom, nebude ešte viac. Kto s nami sympatizuje, možno prikývne. Tak či tak, toto je len vánok. Viac nepriateľov si už neurobíme.

Veronika Prušová

ico

Rodičia sú v názore na požiadavky rozdelení

Vedenie banskobystrickej základnej školy informovalo o štrajku už minulý týždeň.

BANSKÁ BYSTRICA. Všetci zamestnanci štrajk podporujú a rodičia vedia, že škola bude na jeden deň zatvorená, hlásili zo Základnej školy Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici.

Na budove visí viditeľný oznam o riaditeľskom voľne. Dôvod – štrajk zamestnancov.

„Do štrajku ideme všetci,“ hovorí riaditeľka základnej školy Zuzana Sedláčeková. Rodičov o riaditeľskom voľne informovali v žiackych knižkách a oznámili to aj školským úradom.

„Informovali sme ešte minulý týždeň. Nemali sme žiadne negatívne reakcie,“ konštatovala Sedláčeková.

Rodičia o pripravovanom štrajku aj o riaditeľskom voľne vedia. Na štrajk reagovali včera rôzne, aj v závislosti od informovanosti a svojej situácie. Niektorí štrajk podporujú a myslia si, že učitelia by si zaslúžili vyššie platy, nezamestnaná žena hovorila opak. Tvrdila, že by im malo stačiť.

Mladá matka, ktorá si prišla po dieťa, hovorí, že s umiestnením dieťaťa v čase, keď bude škola zatvorená, nemá problém. Na štrajk reagovala skôr negatívne.

sm-0911-003f-skolaT1.rw.jpg_res.jpg

„Neviem, aké majú platy, ale myslím si, že aj s prázdninami sú na tom slušne.“

Ďalšia matka školáka, ktorý má starých rodičov mimo Banskej Bystrice, požiadala o pomoc priateľku.

„Zobrali by ho aj starí rodičia, ale takto je to jednoduchšie. Priateľka je z Bystrice a pracuje doma. Nemala som žiadny problém.“

Štrajk schvaľuje, dokonca hovorí, že už to mali spraviť dávno. V rodine má učiteľov a vie, aké majú príjmy.

„Neniesla by som tú obrovskú zodpovednosť, akú majú, za také peniaze ani deň. Tí, čo o tom rozhodujú, by si to mali vyskúšať v škole s deťmi aspoň na mesiac, možno by ich osvietilo.“

Starý otec, ktorý čakal na vnučku pred školou, predpokladá, že vo štvrtok budú spolu a evidentne sa na to tešil. „My s tým nemáme problém. Som starý otec na dôchodku. Neviem si však predstaviť, ako to vyriešia mladí rodičia, ktorí obaja pracujú. Niektorí môžu mať starosti s tým, kde nechajú dieťa, aj keď je to len na jeden deň.“

Daniel Vražda

ico

Zdravotné sestry a lekári držia akcii palce

Lekárski odborári o podpore kolegov zo škôl nerokovali.

BRATISLAVA. Učitelia na Slovensku nie sú docenení, vyššie mzdy si zaslúžia. Zhodne to tvrdí prezidentka Slovenskej komory sestier Mária Lévyová aj šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Ani jedna zo zdravotníckych organizácií, ktoré výdatne bojujú za vyššie platy, s učiteľskými odbormi oficiálne nerokovala.

Len zdraví a múdri

Visolajský osobne snahu o zvýšenie platov v školstve podporil. Rovnako aj Lévyová. „Hodnoty spoločnosti môžu prinášať len zdraví a múdri ľudia,“ hovorí.

Tak, ako sú v spoločnosti zaznávané sestry a pôrodné asistentky, sú podľa nej aj učitelia. „Držíme im palce,“ odkázala Lévyová. Verí, že sa im podarí posunúť v rokovaniach o zlepšení mzdového ohodnotenia ešte pred prijímaním budúcoročného štátneho rozpočtu.

Uspeli len lekári

Sestry sa štrajkovať za vyššie platy nikdy neodhodlali. Pred voľbami sa im podarilo zatlačiť na poslancov, ktorí im odhlasovali zvyšovanie platov.

Od apríla mali dostávať minimálne 640 až 920 eur. Dosiaľ pracovali niektoré z nich aj za 400 eur v hrubom. Na zákon nemali nemocnice a ambulacnie peniaze a nakoniec ho zastavil Ústavný súd.

Lekári štrajkovali vlani na jeseň. Vyrokovali si postupné zvyšovanie platu, dve fázy už prebehli. Od júla tohto roka by mali mať neatestovaní lekári 923 eur a atestovaní 1461 eur.

Tretie zvyšovanie lekárskych miezd je v pláne od januára budúceho roka.

sm-0911-003f-strajkVS.rw_res.jpg

Lekári pritvrdili a uspeli. FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Veronika Prušová

ico

Štrajkovať sa chystajú aj na Univerzite Komenského

Podľa predbežných informácií svoje brány zatvorí približne 90 percent základných a viac ako 80 percent stredných škôl.

BRATISLAVA. Do štrajku zamestnancov v školstve, ktorý pripravujú odborári na štvrtok, sa zapojí aj najstaršia slovenská univerzita, Univerzita Komenského (UK) v Bratislave.

Koľko vysokých škôl urobí podobný krok, v pondelok šéf školských odborárov Pavel Ondek nevedel povedať, pretože viaceré z nich sa stále nevyjadrili.

„Rektor a Vedenie Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sú si vedomí dlhodobých nedostatkov, predovšetkým v oblasti vážneho podfinancovania, ale aj legislatívy vo vzdelávaní a výskume,“ odôvodnila rozhodnutie štrajkovať hovorkyňa Univerzita Komenského Andrea Kučerová.

Podľa nej vedenie univerzity sústavne vyvíja intenzívne úsilie na odstraňovanie týchto nedostatkov.

„Preto vítame každú aktivitu, ktorá môže pomôcť tomuto úsiliu a smeruje k odstraňovaniu aspoň tých najvážnejších problémov, ktoré bránia riadnemu fungovaniu vzdelávania a výskumu,“ konštatovala Kučerová.

SITA

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 18 195
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 655
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 324
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 947
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 363
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 289
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 937
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 844
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 4 008
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 378

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Penta zatvára významný mäsokombinát, vyhodí 230 ľudí

Odkedy Penta v roku 2012 kúpila mäsokombinát Schneider v českej Plzni, firma je v strate.

DOMOV

Minúta po minúte: Mediálny výbor čaká ešte Ťapáková a Dírer

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.

SVET

Ako Moskva platí demonštrantov v Česku aj na Slovensku

Český stalinista je v ruských médiách asi najznámejším Čechom.

Neprehliadnite tiež

Blahová z SaS: Politické zasahovanie do ÚPN rúca jeho nestrannosť a nezávislosť

Poslankyňa považuje za neadekvátne, že vnútorné problémy organizácie bude riešiť NR SR.

Šéf Českej televízie: Podporujem súčasného riaditeľa Miku

Petr Dvořák si myslí, že Slovenská televízia aj rozhlas sa posunuli.

Danko trvá na dostatočnom počte členov pre strany, ktoré chcú ísť do parlamentu

Andrej Danko tvrdí, že je dôležité, aby ľudia, ktorí sa chcú politicky angažovať, mohli vstupovať do strán.