BRATISLAVA. Ani deň pred septembrovou schôdzou parlamentu nie je isté, či sa kandidát opozície Kamil Krnáč stane v opakovanej voľbe predsedom Najvyššieho kontrolného úradu.
Podľa informácií SME zo Smeru je pravdepodobné, že najsilnejšia strana bude svojou neúčasťou v tajnej voľbe opäť testovať, či Krnáč dostane hlasy celej opozície.
Smer nedôverujeNie je ani vylúčené, že by ho mohol definitívne ako kandidáta odmietnuť a požiadať opozíciu, aby nominovala niekoho iného.
„Rešpektujeme, že miesto predsedu NKÚ patrí opozícii. Je na nej, akého kandidáta navrhne, ale posledné voľby ukázali, že kandidát navrhnutý SaS nemá podporu ani v stranách, ktoré ho navrhli,“ povedala šéfka klubu Smeru Jana Laššáková. „Testovanie“ Krnáča však nepotvrdila.
„Nech predložia kandidáta, ktorému budeme dôverovať, že je to spoločný opozičný kandidát,“ vravel v júli premiér Robert Fico.
„Ak takého nemajú, nech každá opozičná strana predloží nejakého kandidáta a my sa v Smere rozhodneme, ktorého podporíme,“ núkal.
Robert Fico škodí a opozícia mu asistuje, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Proti zrejme Hlina aj KuffaPredsedu NKÚ majú voliť 18. septembra, úrad vedie až do vymenovania svojho nástupcu Ján Jasovský z HZDS.
Krnáč opäť nedostane hlasy všetkých opozičných poslancov. „Odhadujem, že z tých 16 členov klubu bude 14 hlasovať za,“ povedal líder OĽaNO Igor Matovič bez toho, že by bol konkrétnejší.
Proti zrejme bude Alojz Hlina, ktorý aj v pondelok tvrdil, že nemieni hlasovať za kandidáta, ktorý sa nepredstavil poslancom v pléne.
Opäť navrhne, „aby sme nevolili ako hoviadka“ a pokiaľ to Smer nepodporí, bude mať s voľbou problém. Krnáč SME povedal, že ho Hlinov postoj prekvapuje, keďže sa bol predstaviť klubu OĽaNO a sedel pri tom vedľa Hlinu.
Problém Krnáča podporiť môže mať v OĽaNO aj Štefan Kuffa.
Zvyšné strany – SDKÚ, KDH a MostHíd tvrdia, že Krnáča všetci ich poslanci podporia.
Naposledy mu pritom chýbalo 14 hlasov opozície, teda aj poslancov týchto strán. Nik z nich sa nepriznal.
Napriek tomu strany nechcú svojich poslancov kontrolovať podobne, ako to robili pri tajnej voľbe generálneho prokurátora.

Beata
Balogová
