BRATISLAVA. Fotograf Andrej Palacko pri vybavovaní evidenčných čísel na auto nechal vlani šéfovi odboru na Obvodnom úrade pre cestnú dopravu v Bratislave dvadsať eur.
Špeciálny súd ho za to uznal za vinného za podplácanie úradníka a vymeral mu 350-eurovú pokutu.
Fotograf, ktorý žil v Nemecku, sa špecializuje na Kubu a fotil aj viac osobností svetového šoubiznisu, tvrdí, že nešlo o úplatok.
Úradníkovi v novembri nechal peniaze z vďačnosti za to, že ho vybavil rýchlo a bez problémov. Peniaze vraj vytiahol, až keď s novými značkami odchádzal preč.
Nechal mu na pivo„Keď som si to zbalil, nechal som mu na stole dvadsať eur, ktoré on ani nechcel, že na pivo. Ja si predsa môžem dať svoje peniaze zo šťastia komu chcem.“
Prípad
Eurá na stole
v novembri 2011 nechal fotograf úradníkovi 20 eur,
kanceláriu monitorovala protikorupčná jednotka polície,
Palacka obvinila z podplácania, hoci on tvrdí, že išlo len o prejav vďaky,
špeciálny súd ho uznal vinným a dal mu pokutu.
Polícia obvinila fotografa z podplácania v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu. Prípad vyriešila skráteným vyšetrovaním. Špeciálny súd rozhodol trestným rozkazom, teda bez riadneho pojednávania.
Palacko teraz zvažuje, či sa odvolá. V takom prípade by nasledoval súdny proces. Hnevá ho, že korupciu politikov nikto nerieši a jeho stíhajú pre dvadsať eur.
Na úrade vybavoval značky so zvláštnym evidenčným číslom, ktoré sa prideľujú autám privezeným zo zahraničia.
Práve v tom čase tam policajti vyšetrovali iný prípad korupcie pri schvaľovaní dovezených vozidiel. Výsledkom akcie Úradu boja proti korupcii bolo zadržanie troch iných úradníkov a podnikateľa, ktorý zastupoval majiteľov dovezených áut na základe splnomocnenia.
Za vybavenie dokumentov k trom autám v jeden deň rozdal referentom úplatky v celkovej hodnote 120 eur. Zadržali ich priamo na pracovisku, ktoré počas akcie monitorovali.
Aj v Palackovom prípade má polícia ako dôkaz obrazové a zvukové záznamy z kancelárie. Spolu s ním obvinila aj vtedajšieho šéfa odboru. Stíhajú ho v samostatnom konaní. „Úrad špeciálnej prokuratúry na neho podal obžalobu pre zločin prijímania úplatku,“ odpovedala hovorkyňa Andrea Predajňová. Úradníkovi hrozí trest päť až dvanásť rokov.
Andrej Palacko fotografoval Fidela Castra aj Paula McCartneyho. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Úradník nie je lekárV prípade úradníka podľa právnika Pavla Nechalu nie je prípustné tolerovať prejavy vďaky, aké sa dávajú bežne lekárom.
„Prácou lekára je poskytovať zdravotnú starostlivosť. Tam sa prirodzene spoločensky očakáva pocit vďačnosti. Naproti tomu prácou štátneho úradníka je dodržiavanie zákonov a tie by mali byť rovnaké voči každému.“
Policajný prezident Tibor Gašpar však tvrdí, že ak policajtovi občan poskytne z vďaky za vybavenie jeho záležitosti menší dar, pravdepodobne by o korupciu nešlo. Každý prípad však treba skúmať individuálne.
„Nepovažujem prijímanie takýchto pozorností od občanov za vhodné.“
Je čudné, keď časť lekárov beztrestne robí to, za čo štátneho zamestnanca môžu vyhodiť z práce, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Pre dary úradníkom zákon nemá pochopenieÚplatkom môže byť čokoľvek, hovorí šéfka sekcie trestného práva LUCIA KURILOVSKÁ.
Je to korupcia, keď človek úradníkovi po vybavení svojej záležitosti nechá dar alebo peniaze?
„Je zložité vyjadrovať sa ku konkrétnym prípadom. Zákon však nerozlišuje, či ide o peniaze, alebo niečo iné. Úplatkom môže byť čokoľvek, čo tej osobe prináša určitú výhodu alebo prínos, na ktorý nemá právny nárok.“
Je stanovená spodná hranica hodnoty takého úplatku?
„Nie. Môže to byť aj päť eur. Aj také prípady sme mali.“
A ide teda v spomínanom prípade o korupciu?
„Korupcia je definovaná tak, že kto prijme, žiada alebo dá si sľúbiť úplatok, aby niečo konal. Takže v zásade je to definované tak, že úplatok prijme predtým, ako bude v niečom konať.“
Keď sa teda rozhodnem po vyriešení svojej veci niekoho odmeniť, je to v poriadku?
„Jednoznačne sa odpovedať nedá. Napríklad v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu už nie je tá formulka, aby konal. Je to definované v širšom rámci. Nie je tam zadefinovaná tá časová os.“
Čo znamená, keď niekto koná v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu?
„Vecou všeobecného záujmu sa rozumie záujem presahujúci rámec individuálnych práv a záujmov jednotlivca, ktorý je dôležitý z hľadiska záujmov spoločnosti. Sú to napríklad všetky záležitosti týkajúce sa rozhodovania v rámci štátnej či verejnej správy.“
Znamená to, že štátny úradník je v takom prípade prísnejšie posudzovaný ako napríklad lekár?
„V rámci korupcie existuje viac trestných činov. Toto je jeden z nich, ktorý kladie väčší dôraz na korupciu v rámci toho všeobecného záujmu, štátnej sféry a tak ďalej. Čiže v tejto súvislosti možno povedať, že lekár pod toto konkrétne ustanovenie týkajúce sa všeobecného záujmu nepatrí.“
Takže keď sa rozhodnem úradníkovi po vybavení svojej záležitosti nechať akúkoľvek pozornosť, je to trestný čin?
„Áno. Keď tam bola poskytnutá nenáležitá výhoda.“
Je správne, že to zákon tak upravuje?
„Dôležité je dokazovanie v rámci konkrétneho trestného konania. Ale legislatívne je to upravené tak, že možno trestne stíhať všetky prejavy tohto nekalého javu. Je to aj v súlade s požiadavkami Európskej únie.“
Matúš Burčík
Odznaky lekárov sa neujaliDôležitejšia ako počet odznakov proti úplatkom je diskusia o korupcii, ktorú mala akcia spustiť, ale nespustila, tvrdí odborník.
BRATISLAVA. Len niečo vyše troch percent nemocničných lekárov sa za prvých tridsať dní zapojilo do akcie Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Ďakujem, úplatky neberiem. Z približne 6500 nemocničných lekárov sa včera do štvrtej poobede k akcii pripojilo 222 z nich.
„Celkovo akciu LOZ proti korupcii v zdravotníctve hodnotím pozitívne,“ hovorí šéf združenia Peter Visolajský. K počtu zapojených lekárov sa nevyjadril.
Čísla nie sú rozhodujúce„Nie je ani tak dôležité číslo, či je to dvesto, alebo tisíc po mesiaci, podstatné je, že sa k tomu ľudia pripájajú,“ reaguje neurochirurg Milan Mrázik zo žilinskej fakultnej nemocnice. Ešte pred odborármi spustil takú istú akciu, do ktorej sa zatiaľ zapojilo 350 lekárov.
Mrázik nepovažuje za správne prepočítavať počet zapojených lekárov do akcie. Dôležitejšie je podľa neho pozitívne posolstvo. Do akcie odborárov sa tiež zapojil.
„Je to sľubný začiatok,“ hodnotí prvý mesiac akcie Pavel Nechala, právnik Transparency International. Tiež tvrdí, že počet lekárov nie je rozhodujúci.
Chýba diskusiaZa dôležitejšie na akcii odborárov podľa Nechalu malo byť otvorenie diskusie o korupcii v zdravotníctve. „Toto som nepostrehol.“ Debatu mali podľa neho iniciovať lekárski odborári.
O slabej komunikácii odborárov o akcii hovorí aj lekárka Dominika Kriššová z bojnickej nemocnice. Nevylučuje, že by sa do nej zapojila, keby ju niekto z odborárov oslovil.
Gastroenterológ z nemocnice z Brezna, ktorý nechce byť menovaný, sa zas do akcie nezapojil, lebo ju vníma ako odborársku.
Ján Krempaský

Beata
Balogová
